Diskuze

Jednotlivé zobrazení příspěvku z diskuze Hospoda u Apache - volný pokec o čemkoli
Apache - 05.02.2024 13:48:19 #
balu: Já jsem začal poslouchat muziku v roce 1982, tzn. v době, kdy doznívala new wave a zároveň kulminovala nová vlna britského heavy metalu. Přitom AC/DC byli na absolutním vrcholu, Pink Floyd byli ještě pořád těžce in a KISS, i když v tu chvíli za zenitem, ještě pořád nesundali masky. Queen se teprve začínali nesměle ztrapňovat a Styx byli těsně před svým pádem. A do toho jsem ještě poslouchal Beatles, protože ti byli tenkrát považováni pořád ještě za nejlepší kapelu historie.
Když si to všechno vemeš a zamícháš, tak máš ten můj základ.
Na několik let mi z toho vyšel vítězně heavy metal, ale jak běžely osmdesátky, začal jsem se stále více zajímat o to, co bylo předtím, co to ovlivnilo a co jiného lze ještě v rocku nalézt.
Ale celkově bylo dost jasné, že se pomalu ale jistě přesouvám směr Amerika. Nejdřív přes glam metal a AOR, no a po objevení tamního blues a southern rocku už bylo vymalováno. Teprve mnohem mnohem později jsem se vrátil do Anglie 70. let a začal si objevovat všechny ty Slejdy, Sweety, atd.
Ale všechno, co jsem vyjmenoval, se mi nějak promítlo do mé hudební DNA a zůstalo tam.
Konec vývoje přišel s grungem - na rozdíl od tebe, který v pohodě jmenuješ grungeové kapely jako své oblíbené, já to absolutně nesnáším. To byl pro mě konec rokenrolu. O to víc si dnes užívám ten jeho začátek (Chuck Berry a přelom 50. a 60. let).
Ale potěšilo mě, že jmenuješ i Guns N Roses - to byla možná poslední opravdu velká rokenrolová kapela. Navíc (nejen) podle mého dělení patří tahle parta pořád ještě do glam metalu, i když na ten opačný (syrovější) konec než třeba Europe nebo Bon Jovi.
Mimochodem, to, že GNR byli u nás, v zemi, která podle mě vůbec nechápe rokenrol a jeho podstatu, tak populární, beru jako dokonalý paradox. :-) Ale tak měli tu na rozdíl od skoro všech svých glam metalových předchůdců hodně dobrou propagaci v médiích, protože Use Your Illusion už vyšlo pár let po pádu komoušů a poznávání GNR národem tak nestálo v cestě prakticky nic.
Jinak zpočátku jsem (krom Beatles a pár dalších) zůstával spíš v osmdesátkách, ale nejpozději v 90. letech jsem se naplno přesunul i do sedmdesátek. I když pravda pořád hlavně na americkou půdu. Tehdy jsem našel všechny ty Alice Coopery, Blue Öyster Culty, Hearty, ZZ Topy, Lynyrdy, Tedy Nugenty, Cheap Tricky a další a další.
Myslím, že to obrovské okouzlení americkým rockem 70. a 80. let už ve mě zůstane navždycky.
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0378 s.