Joy Division
Skupina Joy Division byla založena v roce 1976 v anglickém Manchesteru, kde začínala hrát pod vlivem punkové vlny ještě pod názvem Warsaw (inspirací byla skladba Warszawa autorů David Bowie-Brian Eno).
Jejími zakládajícími členy byli kytarista Bernard Sumner (v kapele používal pseudonym Bernard Albrecht, Bernard Dicken nebo Dickin), baskytarista Peter Hook a bubeník Terry Mason.
Existuje několik verzí o tom, jak se k začínající skupině přidal zpěvák Ian Curtis. Ta nejznámější říká že prostřednictvím inzerátu vyvěšeného v obchodě s deskami, kde pracoval jako prodavač.
Byla to éra neúspěchů, o jejich demo snímky nikdo nejevil zájem (první nahrávky z července 1977). A také první koncerty nebyly příliš vydařené. Pověstnou poslední kapkou bylo natočení jediného alba skupiny Warsaw (květen 1978) bez jakékoliv odezvy mezi širší posluchačskou obcí, kdy se kapela ocitla na prahu rozpadu. V té době si mění název na Joy Division (zvláštní oddělení mladých prostitutek pro nacistické vojáky koncetračního tábora z románu House of Dolls) a za bicími nástroji je Steve Brotherdale začátkem roku 1978 nahrazen Stephenem Morrisem (přítel Curtise ještě ze školy).
Joy Division se však těmito nezdary nenechali odradit a poctivě cvičili v relativní izolaci, která napomohla vzniku jejich unikátního soundu, který později definoval tzv. novou vlnu.
V roce 1978 se Joy Division objeví na několika kompilacíh, z nichž klíčová je ta u nezávislého labelu Factory. Zde s nimi začíná spolupracovat jejich producent Martin Hannet. Plody jejich práce přinese příští rok, kdy vychází debutová deska Unknown Pleasures, která je dodnes jednou z nejlépe hodnocených desek. Zvuk desky je postaven na basové kytaře a bicích, kytara je překvapivě nevýrazná a tvoří jakýsi hudební podkres, na druhou stranu se i zde objevují velice zdařilé kytarové party. Kapitolu samu pro sebe tvoří hluboce depresivní texty a především temný Curtisův zpěv. Album mělo ohromný úspěch a Joy Division se stávají legendami.
Úspěch však nemá mít dlouhého trvání. Curtis trpí epilepsií (trhavé pohyby které silně připomínají záchvat Curtis využívá při koncertech jako součást image kapely), rapidně se zhoršuje i jeho psychický stav, několikrát se pokusí o sebevraždu ... Mezitím skupina pracuje na novém albu a plánuje se americké turné. Bohužel k němu nedojde, neboť 18. května 1980 se Curtis oběsí. Samotné album, nesoucí název Closer znamená další ohromný posun ve tvorbě kapely a mohutné použití syntezátorů namísto kytar silně ovlivní zvuk celé následující dekády.
Joy Division po Curtisově smrti přestávají existovat, na trhu se však objeví několik kompilací. Zbytek kapely pokračuje s novým názvem New Order v další tvorbě. Ta ale bez
Curtise směřuje úplně do jiných vod ...
Neznámého autora doplnil o skupinu Warsaw 8. prosince 2011
Mirek Kostlivý... (celý článek)