Kanadská pětice Saga se dala dohromady v roce 1977 v Torontu. Původně se kapela nazývala Pockets, ale když v roce 1977 její členové zjistili existenci stejnojmenné skupiny ve Spojených státech, přejmenovali se podle severské mytologie na Saga. Stabilní sestavu od počátku tvoří kytarista Ian Crichton, jeho starší bratr, baskytarista Jim Crichton, zpěvák a hráč na klávesové nástroje Michael Sadler, doprovodný vokalista a klávesák Jim Gilmour (nahradil předešlého Grega Chadda) a bubeník Steve Negus. V roce 1978 kvintet debutoval se svým eponymním albem. Již v raném stádiu skupina nalezla svůj vlastní experimentální, na klávesách a kytarách postavený zvuk, jež později systematicky zdokonalovala. Některé písně byly poskládány z úplných kaskád rytmu a nálad, plných všemožných klávesových barev a odstínů. Téměř vše vzniklo různorodou kombinací kytar, kláves a později i syntezátorů, hrajících rockové a melodicky senzitivní pasáže pospojované v jeden nedílný celek. Na jednotlivých deskách se Saga textově zaměřovala na mezilidské vztahy, politiku, náboženství, kulturu či nastupující mladou generaci. Na většině obalů dominuje "G.B.", jakýsi zmutovaný kříženec člověka s vážkou, jenž se postupně transformuje do rozličných podob. Saga byla první rockovou kapelou, která své album kromě vydání na tradiční dlouhohrající desce nechala vylisovat i na tehdy zcela revoluční CD nosič. (Stalo se tak u firmy Polydor.) Progresivní Sagu tak v boji o "CD prvenství" údajně předběhlo jen pár opusů s vážnou hudbou. Ke zvláštnostem kanadského souboru patří tzv. "Chapters", tedy "kapitoly", jež jsou očíslovány a dějově na sebe navazují i když jsou roztroušeny po různých studiových počinech a někdy je od sebe dělí mnoho let.
Po natočení šesti studiových alb v roce 1986 kapelu na sedm let opustili bubeník Steve Negus a klávesista Jim Gilmour, kteří v té době potřebovali změnu. Zbylé trio za tuto dobu nahrálo jen dvě studiová alba a pak opět přijalo dva dobrovolné odpadlíky zpět do svých řad. Vzápětí se kapela Saga autorsky, produkčně i hráčsky podílela na hudbě k televiznímu seriálu "Cobra".
V polovině devadesátých let Kanaďané vytvořili ambiciózní projekt "Generation 13", koncepční album složené z osmnácti skladeb, jehož se prodalo více než 200 tisíc kusů. Po tomto zajímavém, avšak trochu přeceňovaném konceptu o mladé generaci se Saga chtěla progresivně posunout ještě o kus dál avšak zplodila jen svoji nejslabší, alternativně-taneční desku "Pleasure and the Pain", jež zaskočila fanoušky experimentálními skladbami "Where's My Money", "Gonna Give It to Ya", coververzí beatlesovského songu "Taxman" a také předělávkou svého vlastního titulu "You're Not Alone" z druhého alba "Images at Twilight". Na tomto elpíčku se při nahrávání nepodílel bubeník Steve Negus, který byl tou dobou zaneprázdněn jinými projekty. Ostatně, kapela nežije jen hudbou, například Jim Crichton je "polovičním" vlastníkem nahrávacího studia South Entertainment.
Skupina Saga se neustále snaží využívat nových technologií. V roce 1997 potěšila vlastníky osobních počítačů CD-ROMem "Softworks" s interaktivní antologii kapely. Rok nato vyšlo koncertní dvojalbum "Detours", pořízené během evropského turné 1997 na kterém byly jako bonusy zaznamenány i dvě videa "Pitchman" a "Intermission", jež mohly být přehrávány na počítači, jenž měl nainstalován přehrávač multimédií Quicktime. 12. února 2001 vydala pětka ze Země javorového listu studiové album "House of Cards", ke kterému po patnácti letech natočila i video k singlu "Money Talks". Jako bonus byla na tento singl umístěna i coververze balady "Don't Give Up" od Petera Gabriela na níž v duetu s Michaelem Sadlerem zpívá Kanaďanka Alannah Myles, která se proslavila vlastní hitovkou "Black Velvet".
Saga během své kariéry pravidelně, zhruba každého půldruhého roku koncertuje v Evropě. Studiové album "Marathon" vyšlo 17. února 2003. Na evropské části turné, odstartované 17. března 2003, kapelu Saga doprovázelo seskupení A.C.T & Ray Wilson. (Skotský zpěvák Ray Wilson v roce 1997 nahradil Phila Collinse ve skupině Genesis.)
12. července 2003 se skupinou Saga naposledy vystoupil bubeník Steve Negus. V srpnu 2003 se k Jimovi, Mikeovi, Ianovi a Darylovi připojil nový bicák, americký rodák žijící v Kanadě Christian Simpson. Skupině Saga vyšlo 20. září 2004 album "Network".
Saga živě a chronologicky uspořádaně nahrála všech svých šestnáct kapitol, které se objevovaly na jejich deskách v posledních 27 letech. Dvojalbum "Chapters Live" se záznamem této 'kompletní sady' vyšlo 30. září 2005. Nejstarší kapitoly, které byly celá léta schválně neuspořádaně nahrávány na studiová alba mají číslo 5 a 6 a pocházejí z eponymního debutu z roku 1978. Poslední dosud známá kapitola s názvem "Worlds Apart" pochází ze studiovky "Marathon" z roku 2003. Sestava: Michael Sadler (zpěv), Ian Crichton (kytara), Jim Crichton (klávesy), Jim Gilmour (baskytara), Christian Simpson (bicí nástroje).
21. dubna 2006 bylo skupině Saga vydáno nové studiové album "Trust". Kanaďané celosvětově prodali přes dvanáct milionů nosičů.
Zakládající člen kapely Saga, zpěvák a klávesista Michael Sadler na jaře 2007 zveřejnil svůj úmysl opustit své spoluhráče koncem téhož roku, tedy poté co skupina oslaví 30 let od svého vzniku v roce 1977. Kanaďané společně se Sadlerem natočili své osmnácté studiové album "10.000 Days", které vyšlo 22. října 2007.
Na podporu této desky Saga 24. října 2007 v Německu odstartovala své 34-zastávkové evropské turné nazvané 10 000 Days Tour - The 30th Anniversary & Farewell. Vedle Německa, kde odehrála sérií 28 vystoupení, zakončených 5. prosince 2007 koncertem v Mnichově, se zastavila také třikrát v Holandsku, dvakrát v Dánsku a jednou ve Švýcarsku. Line-Up: Michael Sadler (zpěv, klávesy, baskytara), Jim Crichton (baskytara, klávesy), Ian Crichton (kytara), Jim Gilmour (klávesy, zpěv, klarinet, harmonika) a Chris Sutherland (bicí). Brian Doerner na evropské turné nevyjel kvůli svému prodělanému infarktu.
Saga od listopadu 2007 hledala prostřednictvím poněkud netradičního způsobu nového zpěváka. Na svých stránkách skupina zveřejnila text, že v Německu nahrála během zvukové zkoušky dva dobře známé songy "Win Him Up" a "On the Loose", kterým ale chybí zpěv. Kanaďané vyzývali všechny případné adepty na post zpěváka, aby si tyto 'caraoke' skladby stáhli, natočili se na video jak na tento podklad zpívají, pověsili to na proslulé stránky YouTube a linku společně se jménem a životopisem poslali na jejich e-mail.
Na počátku května 2008 pak Saga ohlásila svého nového zpěváka. Stal se jim Rob Moratti, se kterým Saga odehrála i svůj první evropský koncert v rámci The Human Condition Tour 2009. První album s novým zpěvákem Robem Morattim dostalo název "The Human Condition" a vyšlo v roce 2009.
22. května 2009 vystoupila kapela Saga se svým novým zpěvákem Robem Morattim poprvé v České republice, konkrétně pod hradem Loket. Stalo se tak v rámci evropského turné, které započalo 16. dubna téhož roku v Německu.
4. dubna 2010 se kanadská pomprocková pětice Saga vrátila do Česka. Její teprve druhé koncertní zastavení v tuzemsku proběhlo v pražském klubu Retro Music Hall.
V lednu 2011 kapela Saga oznámila, že se její zpěvák Michael Sadler vrací do její sestavy a hodlá, společně s ostatními členy této kanadské formace, natočit nové studiové album, které vyjede propagovat na turné.
Autor: Zlámal Petr 31.01.2011
www.bestrock.cz
S láskavým dovolením autora pridal Mohyla II/2011 ... (celý článek)