Australský básník, kytarista, zpěvák a skladatel Daevid Allen (též používá pseudonym Divided Alien či Bert Camembert) se narodil 13. 1. 1938 v australském Melbourne.
V roce 1960, inspirován knihami spisovatelů Beat Generation, které objevil, když pracoval v knihkupectví, odcestoval do Paříže, kde se nastěhoval do Beat hotelu, do stejného pokoje, který před ním obývali Gingsberg a Orlovsky. V Paříži se nejdříve živil jako pouliční prodavač novin. Během tohoto období se setkává s budoucím významným představitelem minimalistické školy Terry Rileyem a později i se spisovatelem W. S. Buroughsem. Pod vlivem filozofie free-jazzového guru Sun Ra zakládá jazzové Daevid Allen Trio.
Během 60. let se stěhuje do britského Canterbury. Shodou okolností je synem jeho domovníka mladý Robert Wyatt. V roce 1966 spolu zakládají kultovní kapelu Soft Machine, jejímiž dalšími členy jsou Mike Ratledge a Kevin Ayers (oba předtím působili ve Wilde Flowers). Vydávají se na turné po Evropě, bohužel po jeho skončení se už Allen kvůli propadlým vízům nedostane zpátky do Anglie.
Zůstává tedy v Paříži, kde se účastní studentských protestů v květnu 1968 a zakládá nepříliš dlouho trvající první sestavu Gongu. Nakonec prchá před policií se svou tehdejší partnerkou, pozdější zpěvačkou Gongu Gilli Smyth, na Majorcu. Tam potkávají flétnistu a saxofonistu Didiera Malherbeho, údajně v té době žijícího v jeskyni, nalézající se na pozemku básníka Roberta Gravese.
S pomocí hostujících hudebníků natáčejí v nově založené komunitě debutové album Magick Brother, které vychází v roce 1969. Původní vydání zdobí Allenovy kresby, které tak trochu pomáhají posluchači proniknout do gongovské mytologie, dadaistického humoru, hudby, ve které se mísí prvky free improvizace, minimalistických prvků, psychedelie i space rocku. To vše s dotykem Barrettovských Pink Floyd - od Syda Barretta Allen převzal techniku glissando guitar a často jej připomíná i zpěvem. To mu ale neubírá na originalitě, ba naopak. Jeho bizarní projev a střeštěný humor je důležitou součástí hudby Gongu. Též nadpozemský, éterický 'vesmírný šepot' Gilli Smyth dokresluje atmosféru. Repetitivní riffy jsou často zamotané zběsilými rytmy, ale často se dočkáme i dlouhých, psychedelických koláží, ve kterých Allen trápí kytaru, Malherbe sóluje a pod tím tepe mnohdy až jazzrockový spodek. To především naživo.
Poté, v roce 1970, vychází Allenovi sólovka Banana moon, na které se podílí též Robert Wyatt a dva budoucí členové Gongu, baskytarista Christian Tritsch a bubeník Pip Pyle (později v Hatfield and The North nebo National Health).
Tato sestava vydává o rok později album Camembert Electrique, které pokračuje v duchu prvního alba. Ještě ten samý rok vychází trojalbová kompilace Glastonbury Fayre, která dokumentuje stejnojmenný festival (Na tomto LP jsou též zachyceni mimo jiné Hawkwind a Pink Fairies).
Allen kapelu v roce 1975 opouští potom, co kvůli jistým zlým silám odmítl vystoupit na koncertě v britském Cheltenhamu. Sestavu opuští i Gilli Smith (tou dobou už jeho žena) a klávesák Tim Blake. V roce 1977 se Allen a Smyth dávají dohromady se členy kapely Here and Now a pod názvem Planet Gong vydávají živé album Live Floating Anarchy. Allen poté pokračuje v sólové dráze a Gilli Smyth zakládá Mother Gong.
Osmdesátá léta strávil Allen téměř celá v Austrálii, v roce 1988 se ale vrací do Británie a projektem Invisible Opera Company of Tibet. Na baskytaru se přidává Keith Bailey, na perkuse Shyamal Maitra, houslista Graham Clark a Malherbe. Brzy se přejmenují na GongMaison a v roce 1992, kdy se vrací ke jménu Gong, se vrací i bubeník Pyle. Vychází album Shapeshifter (s podtitulem Radio Gnome, pt. 4) a kapela se vydává na rozsáhlé turné. Při výročním koncertě k 25-ti letům vzniku Gongu se připojuje i Gilli Smyth a baskytarista z období 1973 – 1977 Mike Howlett.
V současné době Allen působí mimo jiné v kapele University of Errors, se kterou zavítal i k nám, a která je ve znamení přímočarého rocku, téměř punku s Allenovým typickým humorem.
Voytus 11/08 + Óin 10/12
(jedná se o původní Voytusův text k heslu Gong, který jsem jen velice mírně poopravil)
... (celý článek)