Twenty Sixty Six and Then
Další dlouho zapomenutý klenot 70. let, za jehož znovuobjevení pro širší posluchačstvo můžeme vděčit internetu.
Rok 1972, Německo, jedno jediné vydané album, mizivý prodej, rychlý zánik. Skupinu, kterou na serveru Progarchives.com najdete pod názvem 2066 & Then (my se raději přidržíme na albu uvedeného názvu), tvořili pánové Geff Harrison (zpěv), Gagey Mrozeck (kytara a zpěv), Dieter Bauer (basová kytara), Konstatin Bommarius (bicí), Steve Robinson a Marvos Veit (oba klávesové nástroje a zpěv), jejichž jména můžeme znát také z kapel jako Kin Ping Meh, Agitation Free, Karthago, Abacus, Aera nebo Emergency. Ať už je jepičí život kapely důsledkem přetlaku vynikajících kapel v první polovině 70. let, krize německé ekonomiky či vztahů mezi členy kapely (kdo ví), výsledkem je vynikající, energií nabité album Reflections on the Future. Můžeme si vychutnat hutnou směs promyšleného symfonického rocku a těžkotonážního hard rocku, definovanou průraznou kytarou, masivními varhany a intenzivním chraplákem anglického frontmana, s výrazným nádechem psychedelie a sem tam vystoupivšími prvky jazzu. Ne nadarmo je výsledný styl a zvuk přirovnáván ke kapelám jako Vanilla Fudge či Iron Butterfly, popřípadě k u nás tak populárním Deep Purple. Nicméně i díky německé „příslušnosti“ bývá kapela řazena do škatulky krautrock. Bohužel album v původní podobě je pro většinu posluchačů navždy ztraceno, jelikož originální záznam skladeb se nedochoval (k čemuž asi přispěl i zánik vydavatelství Phoenix a United Artists).
V roce 1991 přišlo vydavatelství Second Battle s titulem Reflections on the Past, limitovanou edicí pro sběratele, obsahující některé nevydané skladby a materiál nahraný během zkoušek při nahrávání alba Reflections on the Future.
V roce 1994 pak vychází CD s názvem Reflections!, které je jakousi kompilací obou předešlých alb, přičemž byly využity nerealizované, lehce odlišné verze původních skladeb. Jejich záznam se naštěstí dochoval v perfektním stavu, takže byl upřednostněn před méně kvalitním přepisem z originálního LP. Nic to však neubírá na síle, kterou na vás Twenty Sixty Six and Then zapůsobí (název prý vznikl přičtením tisícovky k roku, kdy se odehrála bitva u Hastingsu, skončivší rozhodujícím vítězstvím Normanů nad Angličany).
Mimořádně zajímavý studijní materiál!
PamP 11/2012... (celý článek)