Tuxedomoon
Američtí pionýři performačně orientované syntezátorové hudby. Jeho členové přišli do San Francisca z různých měst ( Denver, Colorado, Chicago) a dali se dohromady v roce 1977. Poprvé se objevili na kompilaci Subterranean Modern sanfranciské firmy Ralph, která patří legendárním Residents. Na této kompilaci krom nich byly ukázky z tvorby právě Residents, MX-80 Sound, Chrome a Snakefingera. Všichni zde zahráli svou verzi písně „I Left My Heart in San Francisco“. Trio Tuxedomoon ve složení Blaine Reininger, Steve Brown a Peter Principle zahájilo tvořit svou verzi syntezátorové hudby inspirované německými kapelami Tangerine Dream a Kraftwerk. Tento výrazně neamerický sound založený na kombinaci syntezátorů s akustickými nástroji housle, viola, saxofon. Hráli výhradně bez bubeníka pouze s elektronickými perkusemi.
První album s názvem Half Mute vyšlo na značce Ralph a přineslo směs novovlnného rocku, klasiky, jazzu a elektroniky. Následovalo velice podobné album s názvem Desire vydané na stejné značce. Krátce po vydání debutového alba se ke skupině připojil Winston Tong, herec, mim a básník čínského původu, který převzal vokální party a na scéně jako herec zobrazoval neobvyklost produkované hudby. Po vydání alba Desire se přestěhovali do Evropy a usadili se v Belgii, kde vydávají alba na značce CramBoy.
Zprávy o rozpadu dementují nejlépe vydáním alba You na kterém se jim podařilo navázat na vytváření nálad prvního alba využitím nových prostředků. V roce 1991 vychází album The Ghost Sonata, tento projekt začal již někdy v roce 1982 a měl to být soundtrack k vlastním sebevraždám členů kapely. Absurdní deska je nasycena jejich charakteristicky mrazivou atmosférou blízkou ambientní hudbě. Skupina pokračuje ve stejné sestavě do dnešních dnů, nejvýrazněji se zapsala do historie rockové hudby na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.
Čerpáno z encyklopedie, wikipedie a poslechu CD
zdenek2512 05/2013
... (celý článek)