Andrtová-Voňková, Dagmar
Narozena 13. května 1948 v Hradci Králové (rodné jméno Reschová). Zpěvačka, kytaristka a skladatelka. Po gymnáziu studovala pedagogickou fakultu, vystřídala řadu sezónních profesí.
Veřejně vystupuje od roku 1971, později jako členka volného sdružení písničkářů Šafrán. Proslavila se skvělou technikou hry na kytaru plnou experimentů.
Vystupovala po téměř celém světě, její skladby vyšly i u zahraničních vydavatelů a nahrála rovněž hudbu pro představení Rok na vsi bratří Mrštíků (Národní divadlo 1993, režie Miroslav Krobot).
V roce 2010 vydala knihu písňových textů, básní a kreseb LISTÍ a 16. listopadu 2010 jí byla udělena pamětní medaile Ústavu pro studium totalitních režimů "Za svobodu a demokracii".
Převzato z webových stránek paní Dagmar Voňkové-Andrtové (Petr Gerneš - 12.07.2013)
Dagmar Voňková-Andrtová & Radim Hladík
Setkání dvou významných hudebních osobností z opačných žánrových břehů považuji za geniální symbiózu dvou špičkových instrumentalistů, kteří se potkali na mimořádném projektu. Dagmar (Voňková) Andrtová, alternativní kytaristka a kytarový fenomén Radim Hladík.
Andrtová byla víceméně vždycky "osamělou vlčicí" a její umělecká mimořádnost tkvěla v její individualitě, těžko si lze její uměleckou platformu představit v nějaké skupině. Považoval bych to za svatokrádežný počin. Hladík měl za sebou dlouholetá profesionální působení v Kometách, Matadors, Special Blue Effect, Blue Effect, Modrý Efekt, M Efekt, (opět) Blue Effect. V devadesátých letech ovšem rezignoval na rockovou platformu a věnoval se spíše akustickému hraní. Už v sedmdesátých letech doprovázel na akustickou kytaru písničkáře Jaroslava Hutku (před jeho emigrací do Holandska). Po revoluci to opět zkoušeli, ale jinak Hladík psal spíš scénickou hudbu a nekoncertoval. Ve druhé polovině devadesátých let došlo k zázračnému propojení mezi ním a Andrtovou a výsledkem bylo jedinečné album Voliéra...
Petr Gratias 05/2011... (celý článek)