Cohen, Leonard
Začínal jako folkař kde jinde než v New Yorku, později do jeho hudby vstoupily vlivy z jiných populárních žánrů. Výrazným znakem jsou ženské doprovodné vokály. Později začal zpívat hlubším hlasem. Jeho texty jsou oproti jiným umělcům složité.
Leonard Norman Cohen se narodil dne 21. září roku 1934 v Montréalu. Otec se narodil v roce 1887 a matka o dvacet let později. Otec – přestože má evropské kořeny – pochází z Kanady, matka se narodila na území dnešní Litvy, odkud prchla před Stalinovým režimem. O hudbu se Leonard začal více zajímat koncem čtyřicátých let, kdy se mu do rukou dostala kytara (krátce docházel na lekce flamencové kytary). Větší zájem než hudba u něj však vyvolávala literatura – nejvíce španělský básník Federico García Lorca.
Svou první sbírku básní vydal během studií na McGillově universitě; vedla si poměrně dobře a Cohen nedlouho poté odjel do New Yorku, kde se začal zajímat o beatnickou generace, navštívil například autorské čtení Jacka Kerouaca a krátce studoval na Columbia University, odkud však po krátké době odešel a vrátil se zpět do rodného města.
Zvrat nastal v roce 1959, kdy odjel nejprve do Londýna a následně na řecký ostrov Hydra. Toto místo zůstalo na mnoho let jeho druhým domovem – vedle básní zde také dokončil svůj vůbec první román, který vyšel roku 1963 pod názvem The Favorite Game (o několik desítek let později kniha vyšla v češtině pod názvem Oblíbená hra). Později vydal ještě jeden román a několik básnických sbírek.
Hudební kariéru Cohen zahájil v roce 1966 – nejprve ne jako hudebník, ale jako autor písní pro jiné. Zpěvačka Judy Collins v tom roce vydala dvě, později mnoho dalších. Cohen díky podpoře Johna Hammonda (který podobně pomohl i dalším velkým jménům, jako jsou Bob Dylan a Bruce Springsteen) podepsal smlouvu se společností Columbia Records a v prosinci 1967 vydal své debutové album Songs of Leonard Cohen.
Další album nahrál na podzim 1968 a pod názvem Songs from a Room vyšlo na počátku roku 1969. Výrazně se na něm podílel Bob Johnston (mj. Bob Dylan a Johnny Cash), s nímž nahrál i své další album Songs of Love and Hate (1971). Mezitím však stihl v roce 1970 odehrát své vůbec první koncertní turné v Evropě a USA. Další turné následovalo roku 1972 (ve stejném roce se mu narodil syn Adam, později rovněž hudebník).
Další album vyšlo v roce 1974 pod názvem New Skin for the Old Ceremony. Výrazně se na něm podílel John Lissauer, jenž s Cohenem spolupracoval i na dalším albu: nikdy nedokončeném Songs for Rebecca. Do toho jim však vstoupila spolupráce s Philem Spectorem (ano, ten, který produkoval mnohé hity přelomu padesátých a šedesátých let a nakonec spolupracoval i s Ramones). Jejich společnému projektu Death of a Ladies' Man (1977) se však příliš dobrých ohlasů nedostalo a Cohen rychle začal pracovat na další nahrávce: albu Recent Songs (1979).
Na počátku osmdesátých let Leonard Cohen omezil své hudební aktivity (i když byl aktivní v jiných projektech). Dalším počinem bylo až Lissauerem produkované Various Positions (na něm je také píseň Hallelujah, které neměla žádný úspěch – to se změnilo až v devadesátých letech, kdy ji začali hrát jiní – nejprve John Cale, později Jeff Buckley a následně stovky, tisíce dalších). Ani album samotné nemělo žádný úspěch. Následovalo výborně přijaté I'm Your Man (1988) a neméně úspěšné – o čtyři roky mladší – The Future.
Po vydání alba The Future následovalo turné a po turné pak ticho. Cohen zmizel do buddhistického (ano, on je Žid) kláštera nedaleko Los Angeles. Vrátil se až v roce 1999. Toho roku zahájil práce na své další nahrávce, na níž výrazně přispěla zpěvačka Sharon Robinson. Album nese název Ten New Songs. Opět velmi úspěšné, což se však nedá říct o následujícím projektu Dear Heather (2004), který kritika ráda neměla.
Po sporech se svou bývalou manažerkou Cohen odehrál turné. Své vůbec největší turné, které zahájil v květnu 2008 a ukončil v prosinci 2010, celkem přibližně 250 koncertů. Následovalo album Old Ideas (2012), později turné a o dva roky později další album Popular Problems.
urzug, srpen 2014
... (celý článek)