Phoenix
Skupinu Phoenix založili v roce 1962 v rumunském Temešváru kytarista Nicu Covaci a baskytarista Béla Kamocsa. O něco později se k nim přidali další kytarista Claudiu Rotaru, zpěvák Florin "Moni" Bordeianu a bubeník Ioan "Pilu" Ştefanovici. Phoenix si brzy získal početné řady příznivců, možná i proto se ale stal trnem v oku představitelů Ceauşeskova režimu.
Zpočátku kapela vystupovala pod názvem Sfinţii (Svatí) a hrála převážně převzaté písně. V roce 1968 nahrál Phoenix své první EP, které obsahovalo dvě původní skladby a dva covery - píseň Lady Madonna z repertoáru Beatles a Friday on My Mind od The Easybeats. O rok později se na rumunském trhu objevilo další EP Floarea stîncilor se čtyřmi originálními kompozicemi.
V roce 1970 emigroval do Spojených států zpěvák Moni Bordeianu a kapela dočasně přerušila svou činnost. Po jejím obnovení se Phoenix z důvodů soustavných bojů s cenzurou odvrací od "západní" beatové hudby a přiklání se k rumunskému folklóru, který silně ovlivňuje další púsobení skupiny. V roce 1973 vydává Phoenix album Cei ce ne-au dat nume, o rok později jej následuje podobně znějící folkrockové LP Mugur de fluier.
Popularita kapely dosahuje svého vrcholu po vydání dvojalba Cantofabule v roce 1975. To však s sebou nese i neustálé obtěžování členů Phoenixu ze strany rumunské státní bezpečnosti Securitate. Jak se dalo očekávat, prakticky kompletní sestava skupiny se pod tlakem odhodlává k emigraci, ke které dochází v roce 1977.
Brzy po příjezdu do Spolkové republiky Německo se Phoenix rozpadá, jednotliví jeho členové se věnují individuálním projektům. Po pádu Ceauşeskovy diktatury dochází k obnovení činnosti Phoenixu, své minulé úspěchy už však kapela nikdy neopakuje.
Óin, 2014-09-20... (celý článek)