Runaways
Když se ozve pojem „dívčí kapela“… taky se osypete a vyvstanou vám před očima nejstrašnější formy trápení za naše hříchy minulé i budoucí? A tuplem ještě k tomu když tu kapelu tvoří 16 – 17leté puberťandy?
Ale co když ty holky nejdou pro panáka a sprosté slovo daleko, o jiných odvazech ani nemluvě? Co když hrajou naprosto skvělou směs rock’n’rollu, punku, hard-rocku …. bezprostředně, s nasazením, jako o život? Berete? Neprohloupíte. Seznamte se ….. The Runaways!!!
První čistě ženskou rockovou kapelu založily na konci roku 1975 dvě sedmnáctky, bubenice Sandy West a kytaristka a zpěvačka Joan Larkin, vystupující pod pseudonymem Joan Jett, které nezávisle na sobě se „vnutily“ producentu Kimu Fowleymu. Ten je dal dohromady a popostrčil je k tomu, aby vytvořily čistě dívčí rockovou skupinu. Tu v první etapě doplnila ještě basistka a zpěvačka Micky Steel. Runaways začaly obrážet losangeleské kluby a získávat zkušenosti, ale i popularitu. Začaly i první (a velmi časté) šarády v obsazení (pro zajímavost, během 3 let existence se v Runaways vystřídalo 9 děvčat, i když některé velmi krátce – rekord drží basistka Peggy Foster, pouhý jeden měsíc). Rychle se však vykrystalizovala „klasická“ sestava – Sandy West (bicí), Joan Jett (kytara, zpěv), Cherie Currie (zpěv), Lita Ford (kytara) a Jackie Fox (basa). V této sestavě vzniklo v roce 1976 i první eponymní album, následované o rok později deskou Queens of Noise. Pak už ale začala rychle nabytá sláva, stejně jako hektický život hvězdiček, spojený s jejich životní nevyzrálostí, skupinu pomalu, ale jistě semílat. První vypadla z kola Jackie Fox, kterou nahradila Vicky Blue, na podzim 1977 vyrazila na sólovou kariéru i frontmanka Cherie Currie a Runaways od té doby existovaly jen jako kvartet, v němž sólový zpěv i postavení šéfa skupiny převzala Joan Jett. V této sestavě hned v roce 1977 vyšla deska Waiting for the Night, následovaná v roce 1978 posledním albem And Now …. The Runaways (tato deska vyšla poté v r. 1981 v reedici v USA pod názvem Little Lost Girls, s jiným pořadím skladeb). Před koncem toho roku odešla ze zdravotních důvodů Vicky, kterou na posledních koncertech již rozpadající se skupiny nahradila Laurie McAllister. Neshody mezi členkami skupiny ohledně dalšího hudebního směřování pak již jen vedly k ohlášení rozchodu v dubnu 1979. Posmrtně ještě v r. 1980 vyšlo album Flaming Schoolgirs, obsahující několik nevydaných skladeb, živáků a demonahrávek
Pokud jsem tu na začátku naznačil cosi o tzv. „dívčích kapelách“, tak Runaways mezi ně jistě nepatřily. Určitě ne mezi uměle vytvořené, jednosezónní rychlokvašky. Svědčí o tom i to, že se členky skupiny neztratily ani na svých sólových drahách. Není nutno mluvit o Joan Jett, její jméno a hudební úspěchy jsou dostatečně známy…a pokud ne, její profil už na Progboardu visí. Sandy West pokračovala v úspěšné kariéře vyhledávané bubenice s různými uskupeními a dokonce hru na bicí i vyučovala. Bohužel, v r. 2005 jí byla diagnostikována rakovina, které v říjnu 2006 podlehla. Cherie Currie vystupuje dodnes sólově, hrála v několika filmech, a mezitím pracuje jako protidrogová poradkyně. Ani jméno Lity Ford nezapadlo – jako uznávané metalové kytaristky i jako zpěvačky, viz slavný duet s Ozzy Osbournem Close My Eyes Forever. Micky Steel se stala členkou další slavné dívčí skupiny Bangles a její jméno je spojené i s jejich největšími hity Walk Like an Egyptian, Manic Monday a Eternal Flame.
Příběh Runaways byl zpracován i v poměrně úspěšném stejnojmenném filmu z r. 2010.
Kvalitních ženských rockových skupin se od té doby objevilo dost a dost, ale – jen Runaways byly ty první.
Gerry, září 2014
... (celý článek)