Pogues, The
Anglická skupina The Pogues vznikla v Londýně v roce 1982. Hrála melodické písně v duchu irského folkloru, byla ale silně ovlivněna punkovým hnutím.
Klíčovou postavou skupiny byl zpěvák, textař a skladatel Shane MacGowan (celým jménem Shane Patrick Lysaght MacGowan). Přestože se narodil v Kentu (na boží hod roku 1957), jeho rodiče byli Irové a MacGowan v Irsku prožil své dětství. Posléze se ale přestěhoval zpátky do Anglie a stal se punkem v době, kdy punkové hnutí vzniklo a vrcholilo. Již na počátku své kariéry se stal svéráznou figurkou poté, co se po koncertu The Clash objevil v tisku s nakousnutým uchem a obličejem od krve.
Shane MacGowan založil svou první skupinu s obscénním názvem The Nipple Erectors, jejíž název se posléze zkrátil na The Nips. Ta hrála punk-rock v klasickém pojetí. Po jejím rozpadu dochází ke vzniku samotných The Pogues. Ti se od klasické punkové hudební formy odvrátili, začali používat akustické nástroje a skládat první písně v duchu irské lidové hudby. Punkový duch v nich ovšem zůstal a projevoval se zejména v důrazném rytmu a drsném projevu Shanea MacGowana. Původně se kapela jmenovala Pogue Mahone, což je anglický přepis irského výrazu pro "polib mi řiť" (póg mo thóin).
První studiové album The Pogues vyšlo v říjnu 1984 a neslo název Red Roses for Me. Přineslo zejména první hit Streams of Whiskey. Kritika ho přijala dobře a vynesla skupinu do širšího podvědomí.
Již o rok později vyšlo další album - Rum, Sodomy & the Lash. Přineslo více klíčových písní (The Sick Bed of Cúchulainn, A Pair of Brown Eyes, Sally MacLennane i cover skladby Dirty Old Town). Kritikou bylo přijato ještě lépe a The Pogues byli na vzestupu. V žebříčku prodejnosti ve Spojeném království se deska umístila na 13. místě. Produkoval ji Elvis Costello.
Po méně výrazném EP Poguetry in Motion přišla krátká pauza, nedlouho po ní však vyšla roku 1988 deska, která je považována za nejzásadnější a většinou fanoušků za jednoznačně nejlepší. Nese název If I Should Fall from Grace with God a dosáhlo 3. místa prodejnosti. Nachází se na něm zřejmě nejpopulárnější píseň The Pogues, duet s předčasně zesnulou zpěvačkou Kirsty MacColl jménem Fairytale of New York. Píseň je vánoční, ale nejedná se o žádný kýč - vlastně je to hádka znesvářeného mileneckého páru.
Následující počin Peace and Love už ovšem znamenal drobnou stagnaci až úbytek tvůrčích sil. S albem Hell's Ditch jako by však Pogues chytili druhý dech - opět přineslo vyrovnanou sérii podařených písní (zejména Sunny Side of the Street či titulní Hell's Ditch). Hned po vydání ale došlo k odloučení MacGowana a skupiny, neboť svérázný frontman měl čím dál tím větší problémy s alkoholem a nakonec se ani nedostavil na koncert, kde za něj zaskočil Joe Strummer známý z The Clash, kteří tou dobou už také nefungovali. V roce 1991 vyšel výběr The Best of The Pogues.
Roku 1993 vyšlo bez MacGowanovy účasti album Waiting for Herb. Přineslo velmi úspěšnou píseň Tuesday Morning a zároveň odvrat od irských kořenů. Roku 1996 vyšlo poslední studiové album The Pogues. Neslo název Pogue Mahone, první jméno skupiny, jehož význam je popsán výše. Zpěvu se definitivně ujal Spider Stacy, který do té doby pouze hrál na irskou whistle. Svým hlasem ale na Shanea navázal se vší parádou. Deska přinesla především výrazný hit Love You 'Till the End, který je široké veřejnosti známý z filmu P.S. I Love You. I mimo této písně byla deska poměrně vydařená a opět se přikláněla k ostrovním melodiím.
Po vydání desky se skupina rozpadla. K činnosti se vrátila v roce 2001. Její součástí byla opět i její nedílná součást - osobnost Shanea MacGowana. Nevyšla žádná nová studiová nahrávka, ale kapela příležitostně koncertovala a absolvovala i několik delších turné. Roku 2013 zemřel kytarista Philip Chevron, který byl autorem např. zdařilé písně Thousands Are Sailing. O rok později se ve Francii uskutečnil poslední koncert The Pogues.
Shane MacGowan o dalším fungování The Pogues neuvažuje. Své kolegy považuje za dobré přátele, po těch letech ale přiznává drobnou ponorkovou nemoc.
tykeww, 30. ledna 2017
Při práci pomohla en.wikipedia.org... (celý článek)