Troya
Německá skupina Troya patří k tomu nekonečnému zástupu jednoalbovek, které měly spoustu talentu a potenciálu, ale hodně málo štěstí. Tím spíše ale stojí za to si ji poslechnout, opravdu stojí za seznámení.
Pod názvem Drastic skupinu v roce 1972 v německém Werne an der Lippe založili Elmar Wegmann (kytara, flétna, zpěv), Klaus Pannewig (bicí, perkuse, zpěv), Wilhelm Weischer (baskytara) a Peter Savelsberg (varhany, mellotron). Po tradičním období coverů slavnějších skupin došlo k přejmenování skupiny na Troya a vzniku vlastního repertoáru.
Hudby Troya je dalším příkladem obrovské potence a nápaditosti německých skupin kolem poloviny 70. let. V tomto případě se jedná o artrock s nepřeslechnutelným vlivem klasické a barokní hudby, dlouhé instrumentální plochy, založené na souhře kytary a kláves, vliv Pink Floyd, Novalis, Eloy …
V roce 1976 se skupina cítila natolik jistá, že se pustila do nahrávání svého prvního alba, tvořeného 6 vlastními skladbami. Vyšlo v r. 1976 pod názvem Point Of Eruption u Förderturm Records, přičemž vydání údajně skupina financovala sama ze své kapsy. Z tohoto důvodu šlo do prodeje pouhých 500 kusů a kasovní úspěch se nekonal. I to byl jeden z důvodů rozchodu skupiny o pár let později.
Troya byla téměř zapomenuta a její deska nesehnatelná až do r. 2001, kdy vyšla na CD na značce Garden of Delights. Díky ní si můžeme nyní vychutnat velký německý talent, který prostě neměl štěstí.
Pokud tedy máte chuť na melancholickou náladovku, rozsáhlé zvukové plochy, prostě ten nádherný sedmdesátkový krautrock, tady je volba pro vás.
Gerry 2017... (celý článek)