Omega, jedna z nejvýraznějších maďarských rockových skupin, vznikla v roce 1962, kdy ji založili klávesista László Benkő a zpěvák a kytarista János Kóbor. Nejprve interpretovala hity západních beatových skupin - několik z nich se posléze dostalo na první singly skupiny (Paint It Black, Bus Stop, I Put A Spell On You, No Milk Today a další). Omega se v roce 1967 objevila ve filmu Ezek a fiatalok (Toto jsou mladí lidé), kde v písni Ez az a ház (To je ten dům) doprovodila Zsuzsu Koncz. Byl to sice jediný příspěvek Omegy, ale píseň se pak logicky objevila na soundtracku z filmu, který je dnes považovaný za první maďarské rockové album.
Prvenství si může Omega připsat více: album Gammapolis představuje nejprodávanější rockové album v Maďarsku, deska Time Robber (anglická verze Időrabló - Zloděj času) je prý nejvíce prodávaným albem maďarské skupiny v zahraničí, uvádí se milión kopií. Jako první maďarská skupina si Omega k nahrávání alba přizvala symfonický orchestr. To, že jako první použila jevištní efekty v podobě kouřů, světel, laseru či projekce, už pak snad ani nepřekvapí.
Omega představuje spolu se skupinou Illés dvojici podobnou Rolling Stones a Beatles. Toto přirovnání vzniklo jednak pro podobnou dobu vzniku, a také pro podobnou rivalitu mezi příznivci obou skupin. Ta se neodehrávala výhradně na poli fanouškovském - Illés nad Omegou vyhrál v souboji o Zsuzsu Koncz, nicméně výsledek souboje byl z historického pohledu prospěšný pro všechny zúčastněné.
Amatérská léta strávená hraním po klubech končí v roce 1967, kdy se objevují první singly s nahrávkami původních písní Omegy. Roky ovlivněné Beatles vrcholí vydáním debutového alba Trombitás Frédi és a rettenetes emberek (Trumpeťák Fredi a podivní lidé) v roce 1968. Na počátku této krátké éry se již stabilizovala sestava skupiny, kterou kromě zakládající dvojice tvořili ještě kytarista György Molnár, klávesista Gábor Presser, basista Tamás Mihály a bubeník József Laux. Presser se stává hlavním autorem hudby, texty obstarává spisovatelka a básnířka Anna Adamis, Lauxova manželka. Už příští rok dochází na albu 10 000 lépés (10 000 kroků) k výrazné změně zvuku a posunu směrem k hardrocku. Desku doprovodilo televizní zpracování, byť se od playlistu alba mírně odchýlilo a obsahuje i několik singlových písní. V Maďarsku se však jedná o první počin svého druhu.
Skupina v této sestavě nahrála ještě album Éjszakai országút (Noční dálnice), načež došlo k výrazné personální změně: Presser a Laux odcházejí, aby založili Locomotiv GT, s nimi pochopitelně odchází i Anna Adamis. Omega musí zaplnit nejen uvolněné hráčské posty, ale najít i nový autorský tým (autorské příspěvky ostatních členů lze do té doby popsat slovem příležitostné). Obojí se daří, počet členů se snižuje na pět, když je znovuobsazeno pouze místo bubeníka, na které přišel Ferenc Debereczeni. Kóbor opouští doprovodnou kytaru a nadále se věnuje pouze zpěvu. Skupina v této sestavě hraje dodnes.
Omega plánuje v roce 1972 další album s názvem 200 évvel az utolsó háború után (200 let po poslední válce), ale problémy s cenzurou jeho vydání pozdrží až do roku 1998. Smí vyjít jen okleštěná verze bez dvou písní (mezi nimi i té titulní), vzniká tak falešný živák Elő Omega (Omega živě), kdy je ke zbývajícím studiovým nahrávkám přimíchaný potlesk a řev publika.
Na albu označeném prostě, jen číslicí 5, se vyskytuje nový útvar - rocková suita složená z více krátkých částí. Na dalších albech Nem tudom a neved (Neznám tvoje jméno), Időrabló a Csillagok útján (Na hvězdné cestě) se hudební styl trochu mění směrem ke space-rocku, v souladu s tím se mění kostýmy, do kterých se skupina během koncertů obléká. Vrchol tohoto období představuje album Gammapolis z roku 1979.
Další stylový obrat začal v roce 1981 albem Az arc (Tvář). Skupina si na poměry hvězdy tehdejšího východního bloku žije velmi slušně, má vlastní nahrávací studio a je majitelem aparatury, na které se uskutečňují koncerty zahraničních hudebních hvězd. Omega si dává nebývale dlouhou tvůrčí přestávku, na další album se čeká celých 5 let. Přestávky mezi alby jsou i propříště delší než obvykle, v roce 1999 se dokonce na budapešťském Népstadionu koná údajný koncert na rozloučenou.
K žádnému konci však nedošlo, skupina občas vyprodukuje nové album a ani na prahu důchodového věku neustává v koncertování. Album Égi jel (Hvězdné znamení) vydané v roce 2006 je hudebním návratem k hardrocku.
Kromě řadových alb doplňuje diskografii řada koncertních desek, a také cizojazyčné verze písní. První anglicky zpívaným albem byla v roce 1968 Omega The Red Star From Hungary, kde kvůli problémům s vycestováním do Anglie chybí Kóbor, přesto je však na obalu uvedený. Omega vytvořila anglické verze téměř ke všem svým albům, jejichž playlisty se někdy více, někdy méně odlišují od maďarských originálů. Z roku 1997 pak pochází průřez celé kariéry skupiny nazpívaný v němčině a nazvaný prostě Das deutsche Album.
Současná sestava:
János Kóbor - sólový zpěv
György Molnár - kytary
László Benkő - klávesy
Tamás Mihály - baskytara
Ferenc Debreczeni - bicí
Jarda Babel/springfame, 01/2011 ... (celý článek)