AC/DC
I.
U zrodu kapely AC/DC stáli bratři Youngovi - mladší Angus a starší Malcolm. Ti se s rodiči v roce 1963 přestěhovali z Glasgow ve Skotsku až do Austrálie. Usídlili se v Sydney. Malcolm začal na akustickou kytaru, kterou rychle vyměnil za elektrickou. Angus nezůstal pozadu a začal hrát taky. Později dostal svoji vlastní. V roce 1971 se Malcolm přidal ke kapele Velvet Underground (neplést se stejnojmennou skupinou Loua Reeda!). Angus v patnácti opustil školu a šel se živit rukama. Založil vlastní kapelu a stal se z něj dobrý muzikant.
V roce 1973 se Velvet Underground rozpadli, tak požádal Malcolm mladšího bratra o spolupráci. Název AC/DC vznikl buď ze značky na vysavači, nebo nápisu na transformátorech. Název sedí, protože hudba této kapely je plná energie a "proudu". Značí se tak střídavý/stejnosměrný proud. První vystoupení se odehrálo v roce 1973 na Silvestra. Hráli různé songy od The Beatles, Rolling Stones atd.
II.
Psal se červen roku 1974 a AC/DC natočili svůj první singl ve studiu v Sydney s písněmi "Can I Sit Next to You Girl" a "Rockin' in the Parlour" ve složení: Angus Young (kytara), Malcolm Young (kytara), Dave Evans (zpěv), Larry Van Kriedt (baskytara) a Colin Burgess (bicí).
Do konce roku 1974 následovalo několik změn na postech bicích a baskytary. AC/DC hráli v různých klubech. Ujal se jich manažer Michael Browning. Ten najal řidiče Bona Scotta, který za krátkou dobu nahradil post zpěváka.
V lednu 1975 vychází první deska AC/DC "High Voltage" (Vysoké Napětí). Deska měla v Austrálii úspěch a znamenala dobrý start pro kapelu.
V roce 1975 našli AC/DC stabilní sestavu: za bicí zasedl Phil Rudd a baskytary se chopil Mark Evans. Kapela vydává na konci roku 1975 druhou desku "T.N.T.". Měla velký úspěch. V Austrálii se jí prodalo přes 100 000 kusů.
III.
AC/DC se v Austrálii stali nejoblíbenější rockovou kapelou. To ale v mezinárodním měřítku téměř nic neznamená. Skupina se tedy pokoušela dosáhnout mezinárodního uznání. Manažer Michael Browning proto kontaktoval pobočku Atlantic Records v Londýně. S touto společností v roce 1976 podepsali smlouvu a přestěhovali se do Velké Británie. V lednu téhož roku vydávají AC/DC další, v pořadí třetí desku s názvem "Dirty Deeds Done Dirt Cheap" (Špatné skutky za babku). Album vyšlo v Austrálii v září. Kapela vystupovala po londýnských klubech a kavárnách. 14. května 1976 vydalo Atlantic Records ostrovní verzi desky "High Voltage". Deska je kompilací prvních dvou alb skupiny. Po vydání desky proběhlo turné, které zahrnovalo 20 vystoupení. V prosinci 1976 vyšla deska "Dirty Deeds Done Dirt Cheap" v Anglii. Obsahuje většinu písní z australské verze, ale i nové. Deska tedy není stejná jako její australská "sestřička". Na Vánoce se AC/DC vrátili do Austrálie. První dva měsíce zde zůstali, aby natočili čtvrtou desku "Let There Be Rock" (Budiž Rock). Nechyběla koncertní vystoupení po Austrálii. Poté se AC/DC vrátili do Anglie, kde podnikli další turné a koncertní šňůry po Evropě. V červnu 1977 opustil kapelu baskytarista Mark Evans. Jeho místo obsadil Cliff Williams.
IV.
Mezi další krok u AC/DC patřila návštěva Spojených států. V USA vyšly desky "High Voltage" a "Let There Be Rock" v roce 1976. Na americkém turné AC/DC vystupovali jak v malých klubech, tak i ve velkých arénách. 14. října spatřilo světlo světa v Británii album "Let There Be Rock". Deska se dostala na 17. místo britského žebříčku. Po návštěvě USA následovalo třetí evropské turné.
V.
Vánoce opět kapela tráví v Austrálii. V březnu zde natočili novou desku, která nesla název "Powerage" (Věk Síly). V Británii vyšlo na konci dubna 1978. Album se vyšplhalo na 26. místo britského žebříčku. Turné k desce čítalo 28 koncertů po Velké Británii. Pak následovala návštěva USA a 76 koncertů. Oblíbenost AC/DC se neustále zvyšovala. Jen v Americe se prodalo 250 000 kopií této desky. Jednalo se o první zlatou desku AC/DC.
Následovalo první živé album skupiny: "If You Want Blood (You've Got It)" (Když chcete krev, máte ji mít). Bylo vydáno v roce 1978 a dostalo se na 13. místo britské hitparády.
VI.
Psal se rok 1979 a manažera Michaela Browninga střídá Peter Mensch. AC/DC změnili také studio. Už nenahrávali své desky v Austrálii, nýbrž v Londýně. Skupina pracovala na své další desce, která zabrala přes 6 týdnů. Ono album nese název "Highway to Hell" (Dálnice do pekla). Bylo vydáno 27. července 1979 a dostalo se na 8. místo britské hitparády. Titulní píseň se stala jednou z nejznámějších skladeb skupiny. Následovalo turné. V Americe se uskutečnilo pár koncertů, v Anglii jich bylo více. Před vánoční pauzou podnikla kapela turné po Evropě. Koncert z Paříže byl zaznamenán na videokazetu Let There Be Rock.
V lednu 1980 kapela obdržela zlaté a stříbrné disky. 27. ledna 1980 absolvoval Bon Scott v Southamptonu své poslední živé vystoupení s AC/DC.
VII.
"Tělo mrtvého třiatřicetiletého Bona Scotta bylo minulou noc nalezeno v autě na parkovišti v jiholondýnském Dulwich."(Rádio BBC Londýn 21. února 1980).
V úterý odešel Bon do londýnského klubu Music Machine. Když ve 3 hod. ráno klub zavíral, Bon se svým kamarádem Alisdairem Kinnearem vyšel ven. Kinnear odvezl Bona do jeho bytu v Ashley Court. Když přijeli na místo, Kinnear nemohl s Bonem hnout. Rozhodl se, že ho odveze do svého bytu v Dulwich. Když přijeli, pořád nemohl Bona vzbudit. Chtěl ho alespoň dostat ven z auta, ale to mu taky nešlo. Nakonec se rozhodl, že ho tam nechá a šel spát. Ráno se probudil a šel se podívat na Bona. Našel ho v autě, ale Bon nebyl při smyslech. Rychle ho odvezl do nemocnice, ale už bylo pozdě. Při příjezdu na kliniku byl Bon už mrtvý. Kapela se tuto smutnou událost velmi rychle dozvěděla. Verdikt smrti zněl: otrava alkoholem. Bonovo tělo bylo zpopelněno v Austrálii a pohřbeno na Fremantleském hřbitově.
VIII.
Po smrti Bona Scotta nevěděli AC/DC, jestli mají dál pokračovat. Ale Malcolm a Angus se rozhodli, že by Bon určitě chtěl, aby AC/DC pokračovali. Začali tedy shánět nového zpěváka. Práci dostal bývalý zpěvák skupiny Geordie Brian Johnson. Nové album bylo rozpracované, zbývalo je dodělat. 1. července se konalo v Belgii první vystoupení s Brianem. Nová deska AC/DC "Back in Black" (Zpátky v černém) byla vydána 31. července 1980. V britské hitparádě se dostala na neuvěřitelnou 1. pozici, kterou si udržela po dva týdny. V USA byla deska na 2. místě a v první desítce zůstala přes pět měsíců. V Austrálii také 2. příčka žebříčku. Album "Back in Black" znamenalo pro AC/DC nejúspěšnější album. Celkově se ho prodalo neuvěřitelných 19 000 000 kusů. Stalo se tak nejprodávanějším rockovým albem všech dob. Následovala velká koncertní šňůra a turné po celém světě. Turné trvalo přes půl roku. Na show se od té doby, co vznikla písnička "Hells Bells" (na albu "Back in Black") objevuje dvoutunový zvon. Brian do něj mlátil kladivem a zahajoval tak koncert. V roce 1981 byl Angus Young zvolen 3. nejlepším kytaristou, AC/DC nejoblíbenější kapelou na 1. místě a deska "Back in Black" na místě 2.
22. srpna 1981 se podruhé stali hlavní skupinou na festivalu Monster Of Rock.
IX.
Kapela v roce 1981 natáčela novou desku. Album "For Those About to Rock (We Salute You)" (Zdar všem rockerům) vyšlo v listopadu 1981. Album mělo celosvětový úspěch. V britském žebříčku se vyšplhalo na 3. místo. Toto album bylo první, které se umístilo v USA na 1. místě. V roce 1982 se pozice AC/DC jako nejlepší rockové kapely ještě více utvrdila. Časopis Kerrang! zveřejnil výsledky čtenářské ankety. AC/DC se stali nejlepší kapelou, Angus nejlepším kytaristou, Cliff nejlepším basákem a kapela dostala nejvíce hlasů za nejlepší živé vystoupení a titulní píseň alba se stala nejlepším singlem. Brian byl třetím nejlepším zpěvákem, Phil druhým bubeníkem, "Let's Get It Up" šestým nejlepším singlem a Angus byl druhý v kategorii mužská osobnost.
X.
Po koncertování v roce 1982 následovala delší pauza. Po pauze začal kapela nahrávat další desku. Během nahrávání byl bubeník Phil Rudd vyhozen z kapely. Na povrch vyvstaly problémy s drogami u Phila. Během hraní měl halucinace a ještě k tomu se přidaly hádky s Malcolmem. Nová deska "Flick Of The Switch" (Zmáčkni vypínač) vydaná v roce 1983 se dostala na 4. místo v britském žebříčku. Dvacetiletý bubeník Simon Wright zaplnil prázdné místo za bicími. Následovala další vystoupení a koncertní turné. Největší vystoupení bylo v roce 1985 Rock In Rio. V roce 1984 bylo v USA vydané krátké album "'74 Jailbreak", které obsahovalo 5 písní s Bonem Scottem.
XI.
V roce 1985 se kapela pustila do nahrávání dalšího alba. "Fly On The Wall" (Moucha na zdi) byla vydána 28. června 1985. Album se umístilo na 8. místě britské hitparády. K desce vyšlo i video, které obsahuje 5 písní z tohoto alba. Následovaly další vyprodané koncerty a turné po USA a Evropě.
XII.
V roce 1985 se autor hororů Stephen King obrátil na AC/DC, jestli by mohl použít nějaké songy od nich pro soundtrack ke svému filmu Maximum Overdrive. Členové kapely souhlasili. Natočili ještě nové písničky pro tento film. 3. května vyšlo album "Who Made Who" (Kdo koho stvořil), které se umístilo na 11. příčce britského žebříčku. V červenci začalo turné k novému albu. Po turné si kapela vzala dvouměsíční přestávku.
XIII.
Po přestávce si kapela naplánovala nahrání nové desky. Ta nesla název "Blow Up Your Video" (Vyhoďte své video do povětří) a umístila se na 2. místě britského žebříčku. 1. února začalo turné v Austrálii. Pak se vrátili do Evropy, kde pokračovali s koncerty. "Blow Up Your Video" se stalo 3. nejprodávanější deskou kapely.
XIV.
Kapela začala pracovat na dalším albu. Bubeník Simon Wright odešel z kapely ke kapele jiné. Za bicí zasedl zkušený bubeník Chris Slade. Album bylo pojmenováno "The Razors Edge" (Na ostří nože). Deska se umístila na 4. místě britské hitparády a zvedla celkovou prodejnost alb AC/DC nad 60 milionů prodaných kopií. Navíc ještě prorazila do Top 40 britské hitparády singlů s tituly "Moneytalks", "Are You Ready" a "Thunderstruck" (tou zahajuje kapela svá vystoupení). Kapela vydala 2 video kolekce - Who Made Who a Clipped. Turné začalo v listopadu 1990. Kapela se v srpnu zúčastnila koncertu v Doningtonu, který je zaznamenán na videozáznamech.
XV.
Právě koncert v Doningtonu točilo 22 kamer. Jednalo se o úžasný dvouhodinový videozáznam. 29. října 1992 bylo na svět vypuštěno živé album (první živák s Brianem). Album se jmenuje jednoduše "Live" a obsahuje 14 písní z koncertů. Album vyšlo i jako dvojité CD s 23 skladbami a nese název "Live (Special Collectors Edition)". V létě 1993 nahráli AC/DC novou skladbu "Big Gun" pro soundtrack k filmu Arnolda Schwarzeneggera Last Action Hero (Poslední akční hrdina). Velmi úspěšný byl i videoklip k songu "Big Gun", kde vystupuje sám Arnold ve školní uniformě, kterou nosí Angus. K tomu ke všemu byl ještě vydán videozáznam nazvaný For Those About To Rock We Salute You.
XVI.
Na začátku roku 1995 byl Phil Rudd zase zpátky v kapele. V roce 1994 AC/DC začali v Anglii zkoušet písničky pro nové album. Samotné album, nazvané "Ballbreaker" (Demoliční koule) bylo vydáno 22. září. Po vydání alba probíhalo opět obrovské turné po celém světě. Kapela odehrála mnoho koncertů a dala si krátkou přestávku.
XVII.
AC/DC přijali některá vystoupení pro televizní stanice. Hráli různé songy z dob Bona Scotta. Následovaly koncerty po Evropě. V červenci byla zastávka v Madridu, která byla zaznamenaná na 14 kamer. Koncert pak vyšel na videokazetě pod názvem No Bull v listopadu 1996.
XVIII.
V roce 1997 začaly kolovat zprávy o přípravách box setu od AC/DC. Byl vydán pod názvem "Bonfire" (Hořící hranice) s věnováním zesnulém Bonu Scottovi. Obsahoval 5 CD, 48stránkovou knihu, plakát, nálepku, tetování, trsátko a přívěšek na klíče, raritní fotografie kapely, historii AC/DC podle australského novináře Murraye Englehearta a rukopisy Bona Scotta.
XIX.
Kapela obdržela mnohá prestižní ocenění, když účinkovala na různých slavnostních ceremoniálech. V srpnu 1998 se Angus a Brian zúčastnili vyhlášení cen časopisu Kerrang! v Londýně, kde byli AC/DC uvedeni do síně slávy. 16. března 1999 Brian a Cliff převzali v newyorském Roseland Ballroom první diamantovou cenu od RIAA za album "Back in Black", kterého se ve Spojených státech prodalo deset miliónů kopií. Kapela začala nahrávat své další album 17. července 1999; pod názvem "Stiff Upper Lip" bylo vydáno 25. ledna 2000 v Evropě a pár dní poté ve zbytku světa. 14. a 15. května 2000 kapela natočila video k prvnímu singlu Stiff Upper Lip v New Yorkské čtvrti Tribecca.
Aleš Zahrádka (garden)
převzato se souhlasem autora z rock-punk-metal.blog.cz... (celý článek)