UFO
UFO je britská hardrocková kapela, činná od roku 1969 až do dnešních dob. Jediným členem, který působil ve všech jejích sestavách, je zpěvák Phil Moog, největší popularity kapela dosáhla ve druhé polovině 70. let, kdy byl jedním z členů například fenomenální německý kytarista Michael Schenker. V 80. letech se kapela přiklonila ke komerčnější tvorbě a obzvláště druhá polovina této dekády zastihla UFO ve velkém úpadku. Na začátku 90. let došlo k reunionu nejslavnější sestavy, v současnosti UFO působí ve složení Phil Moog (zpěv), Vinnie Moore (kytara), Paul Raymond (kytara, klávesy), Pete Way (baskytara - od r.2009 se dění v kapele kvůli zdravotním problémům účastní jen sporadicky) a Andy Parker (bicí).
Počátky kapely je nutno hledat v uskupeních The Good, the Bad and The Ugly, Acid a Hocus Pocus, ve kterých společně působili kytarista Mick Bolton, basák Pete Way a bubeník Tic Torrazo. Během roku 1969 Torraza nejprve za bicími nahradil Colin Turner, na kvartet poté kapelu doplnil zpěvák Phil Moog. V té době už název Hocus Pocus musel ustoupit průbojnějšímu UFO. Rok změn poté v zimních měsících ještě zkompletovala další, tentokrát už definitivní výměna bubeníka, když se členem skupiny místo Turnera stal Andy Parker.
Ustálená sestava vydala svou studiovou prvotinu UFO 1 (1970), následovalo druhé album UFO 2-Flying (1971). Po vydání živého alba, nazvaného velmi nápaditě Live (1972), se z kapely pakoval Bolton, nahradit ho měl Larry Wallis (později Pink Fairies, Bloodwyn Pig či Motörhead). Ten ale v sestavě vydržel necelý rok, po rozepřích s frontmanem Moogem byl i přes nesouhlas ostatních členů kapely v listopadu vyhozen a místo něj nastoupil budoucí kytarista Coverdalových Whitesnake Bernie Marsden (později také Wild Turkey, Cozy Powell´s Hammer či Paice-Ashton-Lord). S Marsdenem v sestavě začali UFO na jaře 1973 pracovat na svém novém albu, ale poté kapelu na jednom z koncertů zaujali předskokani Scorpions s kytaristou Michaelem Schenkerem a pro Marsdena najednou nebylo v sestavě místo. Schenker se rychle stal hnacím motorem UFO a i díky jeho přispění se deska Phenomenon (1974) stala bombou. Pro následné koncertní turné se kapela rozhodla přibrat druhého kytaristu, po odpovědi na inzerát v časopise Melody Maker se jím stal Paul Chapman (ex-Universe, Skid Row, Kimla Taz), ten však po skončení turné zase odešel a založil kapelu Lone Star.
Na další studiové album Force It (1975) zařadili UFO i klávesy, jako studiový hráč s nimi vypomohl Chick Churchill (ex-Ten Years After). Když kapela vyrazila na další šňůru, v sestavě se už nacházel nový hráč na klávesové nástroje a zároveň doprovodný kytarista Denny Peyronnel (ex-Heavy Metal Kids). Ten v kapele vydržel i pro nahrávání další desky No Heavy Petting (1976), krátce po jejím vydání však odešel do nově založených The Blue Max. Nahradil jej nástrojově shodně zaměřený Paul Raymond (ex-Plastic Penny, Chicken Shack, Savoy Brown), s nímž UFO vydali studiovku Lights Out (1977). Během následného turné kapelu opustil Schenker, zbývající koncerty za něj nouzově dokončil Paul Chapman. Před nahráváním desky Obsession (1978) se Schenker vrátil a Chapman odešel zpět k Lone Star.
Na konci roku bylo ale zase všechno jinak, Schenker zmizel z UFO nadobro. Nejprve zpět ke Scorpions, poté sestavil vlastní Michael Schenker Group. V kapele po něm zbyla velká mezera, kterou se pokusil zacelit již osvědčený Chapman. V lednu 1979 vyšel koncertní záznám Strangers In The Night zachycující koncerty Obsession turné ještě se Schenkerem v sestavě, UFO už ale začali pracovat na své první studiové desce po osmi letech letech bez účasti tohoto německého kytaristy. No Place To Run (1980), produkovaná slavným George Martinem, přinesla odlišný zvuk kapely, což se ani za mák nelíbilo klávesistovi Raymondovi, který tak v červenci téhož roku odešel posílit Schenkerovu MSG. Po asi měsíc trvajícím intermezzu s Chapmanovým kamarádem Johnem Slomanem (ex-Lone Star, Uriah Heep) se k UFO připojil kytarista a hráč na klávesové nástroje Neil Carter (ex-Wild Horses), se kterým kapela opět nabrala správné obrátky a vydala alba The Wild, the Willing and the Innocent (1981) a Mechanix (1982). Poté ale UFO přišli o jednoho ze zakládajících členů, když se spolu s Eddie Clarkem (ex-Motörhead) rozhodl vytvořit vlastní kapelu Fastway basák Pete Way (později se s některými členy UFO sešel také v kapele Waysted). Se vzniklým basovým vakuem se kapela vypořádala šalamounsky - party na následující desce Making Contact (1983) obstaral Chapman a po dobu turné se ke kapele připojil jako basák Billy Sheehan (ex-Talas, později Mr. Big) a po jeho návratu ke kapele Talas také Paul Gray (ex-Eddie and The Hot Rods, Damned).
Po skončení turné ohlásili UFO přestávku. Chapman zformoval kapelu DOA a později se připojil k Waysted, u Peta Waye po krátké spolupráci s kapelou Scarlett zakotvil také Parker. Carter odešel posílit Gary Moore Band a Gray se přidal ke kapele Sing Sing. Odtud si jej na začátku roku 1984 vytáhl Phil Moog, který začal mezitím také pracovat na vytvoření vlastní skupiny s názvem The Great Outdoors. Dalšími členy se kromě Mooga a Graye stali americký kytarista Tommy McClendon (ex-Boy Wonder, Thunderwing) a bubeník Robbie France (ex-Diamond Head). Na post klávesisty Mogg nejdříve hodlal angažovat sestru Michaela Schenkera Barbaru, nakonec však příchod z Waysted ohlásil jeden ze ztracených synů nejúspěšnější sestavy UFO - Paul Raymond, přičemž kapela zároveň resuscitovala osvědčenou značku UFO. Bubeníka Franceho v průběhu roku vystřídal Jim Simpson (ex-Magnum), se kterým kapela nahrála album Misdemeanor (1985) a vydala také živý koncertní záznam Misdemeanor Tour (1986). V průběhu turné nahradil Raymonda klávesista Jake Jacobson (ex-Eric Martin Band), poté však UFO pokračovali pouze ve čtyřech a nahráli EP Ain't Misbehavin' (1986).
Po vydání tohoto EP odešel McClendon, vystřídal jej Myke Gray (x-Dorian Gray, Jagged Edge), další částí personálního kolotoče byla výměna bubeníka Simpsona za Fabia Del Ria. Největší ohlas však zaznamenala obměna na postu basové kytary, kdy Paula Graye nahradil navrátilec Pete Way. Zakrátko z kapely zmizel i druhý z Grayů Myke (žádný příbuzenský vztah s Paulem Grayem) a u kytary se rychle vystřídali Rik Sanford (ex-Electric Warrior, Starfighters) a Tony Glidewell, než se dalším kolem změn sestava ustálila ve složení Mogg, Way, Laurence Archer (kytara, ex-Stampede, Grand Slam, Rhode Island Red) a Clive Edwards (bicí, ex-Wild Horses, Uli Jon Roth). V tomto složení UFO nahráli svou první desku po pěti letech s názvem High Stakes & Dangerous Men (1992). Pro následné turné kapelu doplnil klávesista Jem Davis (ex Stranger, Tobruk), záznam z této šňůry vyšel jako Lights Out In Tokyo (1992).
Již toho roku se ale začaly šířit zvěsti o chystaném reunionu klasické sestavy UFO ze 70. let. K Moggovi, Wayovi, Raymondovi a Parkerovi se měl původně přidat Paul Chapman, ale nakonec se k návratu nechal přemluvit samotný Michael Schenker. Klasická sestava do světa pustila své comebackové album Walk On Water (1995), po jehož vydání se bohužel Andy Parker rozhodl věnovat spíše rodině a na turné místo něj musel vyjet bubeník Simon Wright (ex-AC/DC, Dio). Ještě téhož roku však kapela dostala další ránu - nevypočitatelný Schenker opustil turné i kapelu a jelikož se stal během reunionu v roce 1993 spoluvlastníkem značky UFO, bez něj to najednou dál nešlo. Zbylí členové UFO se nějakou dobu věnovali vlastním uskupením (Mogg/Way, Paul Raymond Project), než se v létě 1997 Schenker vrátil k odehrání evropských koncertů. Na další odchod si německý kytarista vzpomněl uprostřed turné v Japonsku, krátce po něm kapelu opustili i Raymond s Wrightem a značka UFO se zdála být definitivně pohřbená.
Nicméně jádro kapely prokázalo tuhý kořínek. Schenker byl duem Mogg-Way opět přemluven k návratu a spolu s bubeníkem Ansleym Dunbarem (ex-Journey, Ansley Dunbar Retaliation atd.) nahráli UFO album Covenant (2000). Na turné se k nim připojil kytarista a klávesista Luis Maldonado (ex-Mogg/Way) a bubeník Jeff Martin (ex-Badlands, Racer X). Následujícího roku se sestava z alba Covenant (Mogg, Schenker, Way, Dunbar) sešla podruhé, aby natočila jeho následovníka, nazvaného Sharks (2002).
Další, nejspíše poslední z odchodů Michaela Schenkera proběhl počátkem roku 2003 - Michael se totiž zároveň vzdal podílu na značce UFO a nabídl tak Moggovi s Wayem prostor pro další fungování kapely. Ti okamžitě pozvali zpátky Raymonda, na bicí získali Jasona Bonhama a navzdory zvěstem o příchodu Johna Noruma (ex-Europe, Dokken) se nakonec novým kytaristou UFO stal Vinnie Moore. Reorganizovaná kapela vydala album You Are Here (2004) a živý záznam Showtime (2005), téhož roku Bonhama nahradila za bicími staronová posila Andy Parker. V tomto složení UFO vyprodukovali desky The Monkey Puzzle (2006) a The Visitor (2009), jehož propagační turné kapelu zavedlo i do ČR dvěma zastávkami ve Zlíně a Praze.
Na únor 2012 UFO ohlásili vydání dalšího studiové alba, nazvaného Seven Deadly.
Podle www.beatsworking.tv zpracoval
vmagistr (12/2011)... (celý článek)