Skupina vznikla v roce 1967 ze školní skupiny The Garden Wall. Zakládajícími členy byli Peter Gabriel (zpěv, flétna, hoboj), Tony Banks (klávesy), Anthony Phillips (kytara), John Mayhew (bicí) a Mike Rutherford (kytara, basová kytara).
V roce 1970 Mayhewa ve skupině nahradil Phil Collins. V tomtéž roce odešel ze skupiny Phillips, kterého po půlročním hledání nového kytaristy nahradil Steve Hackett. Toto složení bývá označováno za 'klasické', během období 1971-75 vydala kapela klíčová alba Nursery Cryme, Foxtrot, Selling England By The Pound a koncepční dvojalbum The Lamb Lies Down On Broadway. Hudba tohoto období je charakteristická dlouhými instrumentálními sóly, složitou kompozicí a tendencí k experimentování. Během živých vystoupení si kapela získala osobitou tvář především díky převlekům, které Peter Gabriel používal.
Po turné v roce 1975 kapelu opouští zpěvák Peter Gabriel, jeho post zaujímá Phil Collins, který až do té doby zpíval pouze výjimečně. Během živých vystoupení kapelu na bicí doprovázeli nejprve Bill Bruford (turné 1976) a od turné k albu Wind And Wuthering bubeník Chester Thompson (až po turné We Can't Dance).
V roce 1977 behěm mixování živého dvojalba Seconds Out opustil kapelu kytarista Steve Hackett a vydal se na sólovou dráhu a skupina nadále zůstala ve třech. Na živých vystoupení ji doprovázel kytarista Daryl Stuermer.
V roce 1996 vystoupil ze skupiny Phil Collins a nahradil jej zpěvák Ray Wilson. Od posledního evropského turné 1998 - v té době hrála skupina ve složení Ray Wilson, Tony Banks, Mike Rutherford, Nir Zidkyahu a Nick D'Virgilio - nebyla aktivní až do roku 2006.
V roce 2007 se kapela vydala na turné Turn It On Again ve složení Phil Colins, Mike Ruthenford, Tony Banks. Jednou ze zastávek na této velkolepé koncertní šňůře byla i Praha, kde Genesis vystoupili 20. června.
Hudební styl skupiny se z původně progresivního rocku s teatrálními koncertními show Petera Gabriela v 70. letech postupně přeměnil v komerční popovou hudbu, která si ale svůj progresivní původ v náznacích udržela i nadále.
Zejména v 80. letech patřila tato skupina k největším koncertním atrakcím vůbec, vedle mamutích turné té doby jako byly koncerty Madonny, U2, Pink Floyd, Dire Straits či Stinga.
Velmi úspěšné bylo album Invisible Touch, z něhož pochází hned šest velmi úspěšných singlů. Video k singlu 'Land of Confusion' získalo ostatně cenu pro nejlepší hudební videoklip roku 1987. Genesis v něm parodují nejen státníky celého světa, ale i sami sebe.
Nepřeberné množství velmi kvalitních alb mají i jednotliví bývalí i současní členové Genesis Phil Collins, Peter Gabriel, Steve Hackett či Rutherfordovi Mike&the Mechanics, kde vedle sebe působili Paul Young ze skupiny Sad Café, Paul Carrack (mj. Ace, Squeeze, Bryan Ferry Band, Roger Waters, Nick Lowe) a Peter Van Hook z holandské art rockové legendy Focus a též producent koncem 80.let zázračné písničkářky Tanity Tikaram.
Členem Genesis byl epizodně v roce 1976 i fenomenální bubeník Bill Bruford, nejprve známý z Yes, poté z King Crimson či UK.
Další bývalý člen Genesis, Steve Hackett, který spolupracoval s Johnem Wettonem (Asia, UK, Roxy Music) i Paulem Carrackem, vytvořil v roce 1986 s kytaristou Yes a Asia Stevem Howem další superskupinu pod názvem GTR, kde hrál na basu Phil Spalding (Toyah, Mike Oldfield).
zdroj: cs.wikipedia.org ... (celý článek)
Související kapely/osobnosti: Gabriel, Peter
| Collins, Phil
| Hackett, Steve