New York Dolls
(1971-77, 2004-)
Kapela The New York Dolls vznikla v New Yorku (překvapivě) v roce 1971 a to ve složení David Johansen (zpěv), Johnny Thunders (kytara), Rick Rivets (kytara, byl ale záhy nahrazen Sylvain Sylvainem), Arthur „Killer“ Kane (basa) a Billy Murcia (bicí) a už během roku 1972 si získala značnou popularitu a nálepku kultovní kapely. Ovšem vzhledem ke kontroverznímu pojetí hudby a vizáže byla skupina nahrávacími společnostmi přehlížena.
Kapele se ale podařilo vyrazit na britské turné na kterém však došlo k smrti udušením bubeníka Murcii, když ho po alkoholo-drogovém večírku groupies naložili do vany a nalili mu do krku kávu. Náhradníkem se stal Jerry Nolan.
Kapela debutovala v roce 1973 s deskou New York Dolls a přinesla skvělé syrové fláky Personality Crisis, Looking for a Kiss, Trash a další. Pánové rozhodně nebyli kdovíjací muzikanti, a tak založili svoji tvorbu na jednoduchosti a údernosti a snažili se svoji muziku ostrouhat až na kost a dodat jí pořádné syrovosti. Základy ležely někde v rhythm & blues, ale pronikal do nich i vliv detroitských Stooges a MC5 a velkou měrou i glam-rock. New York Dolls totiž vystupovali zcela ve jménu svého názvu a rozpoznat v nich bandu chlapů byl občas velký problém, neboť boty na vysokém podpatku, tuny líčidel a dámské šaty se staly jasný poznávacím znamením této bandy.
I přes dobré recenze se deska nějak zvlášť dobře neprodávala a doceněna byla až po rozpadu kapely.
Přes změnu producenta se komerčního úspěchu nedočkala ani druhý „panenkovský“ počin Too Much Too Soon z roku 1974 a s kapelou to začalo vypadat na hnutě. Inu, za pochvalnou kritiku si holt nic nekoupíte.
V roce 1975 z kapely odchází Nolan a Thunders a o dva roky později se kapela rozpadá zcela.
Nolan a Thunders založili kapelu The Heartbreakers, která se však záhy rozpadla a Thunders pokračoval v relativně úspěšné kariéře, ale jeho neustálé drogové problém vyústily v jeho úmrtí v roce 1991 na předávkování heroinem a methadonem. Dodnes se spekuluje o tom, že byl zavražděn a jeho smrt patří k těm diskutovanějším v rockové historii. O rok později umírá i Nolan, na infarkt.
Sylvain a Johansen spojili svoje síly a jejich kariéra pokračovala pod hlavičkou Davida Johansena a ve znamení ne příliš originálních, ale přesto úspěšných desek, které hudebně s New York Dolls neměly moc společného. Sylvain také vydal několik vlastních desek, aby nakonec skončil jako taxikář v New Yorku. Smutné. (nic proti taxikářům)
V roce 2004 se tři přeživší členové kapely dali opět dohromady a to na popud jejich fandy Morisseye, který je prosadil na Meltdown Festival. Z vystoupení vzniklo úspěšné CD a DVD a začala se rýsovat další etapa kariéry kapely New York Dolls. Bohužel 13.7.2004 umírá Arthur Kane na leukémii.
Sylvain a Johansen však chtějí v projektu pokračovat a do kapely přichází Steve Conte (kytara), Sami Yaffa (basa), Brian Koonin (klávesy) a Brian Delaney (bicí). Kapela vyráží na turné a v roce 2006 vydává poměrně úspěšnou a kritiky pochválenou desku One Day It Will Please Us Even to Remember This.
New Yorks Dolls patří mezi jednu z nejvlivnějších kapel první poloviny 70. let. Byla přímým předchůdcem punku, který ovlivnila zásadním způsobem a mnozí punkeři po čase přiznali, že New York Dolls v lecčems kopírovali a moderní kytarovky ala Strokes také přiznávají, že New York Dolls je hodně inspirovali. Byla to jedna z mála amerických glam-rockových kapel, která se výrazněji prosadila. Stejně jako většina proto-punkových kapel se ale New York Dolls nedočkali komerčního úspěchu a výrazně doceněni byli až po čase.
Jejich comeback v 21.století je jedním z mála případů, kdy legenda dokázala více než důstojně povstat z popela.
kneekal 03/2007
... (celý článek)
Discografie a recenze