Ertlif
Na jaře 1969 založili novou skupinu Ertlif dva bývalí členové švýcarské formace Egg&Bacon - vedoucí kytarista Danny Andrey a basista Teddy Riedo. Jméno kapely pochází od tajemného kouzelníka a alchymisty, o kterém se říká, že byl téměř úspěšný při přeměně obyčejných kamenů na zlato; měl žít v Teutoburském lese v době, kdy byly lesy plné faun, skřítků a leprechaunů.
V kapele se prostřídalo mnoho hudebníků z různých baselských kapel, až se osazenstvo ustálilo na složení: Danny Andrey (sólová kytara), Teddy Riedo (bass), James Mosberger (piano, hammond organ, mellotron, bývalý člen Only Ones a Countdowns), Hans-Peter "Bolle" Borlin (bicí, zpěv, ex-Countdowns) a Martin Ruder (kytara, ex-Fresh Pastry), což byl výkvět basilejské hudební scény.
Hned od začátku hrála kapela na živých koncertech pouze své vlastní originální skladby. V srpnu 1971 se Ertlif stali jedinou švýcarskou kapelou, která dostala pozvání, aby vystoupila na festivalu Monster pop v Munchensteinu. Ruder opustil kapelu v říjnu 1971 a byl nahrazen Angličanem Richardem Johnem Rusinskim (ex-Autumn Symphony), zkušeným sólovým zpěvákem s výrazným hlasem a dynamickým projevem na jevišti. Ertlif byli v podstatě první švýcarskou progresivní rockovou kapelou, která na koncertech použila mellotron a syntezátor.
Hudbu Ertlif lze přirovnat ve snivějších okamžicích k ranné tvorbě britských Pink Floyd nebo k německým krautrockerům Jane a další temné švýcarské skupině Exit.
Díky instrumentální virtuozitě členů se skupina stala jednou z prvních švýcarských kapel, která získala nahrávací smlouvu. Deska byla natočena v srpnu 1972 za pouhé tři dny ve složení: Teddy Riedo (bass), Danny Andrey (kytary), James Mosberger (klávesy), Hans Borlin (bicí) a Richard Rusinski (zpěv, akustická kytara).
Stejnojmené album Ertlif bylo vydáno v říjnu 1972 společně se singlem, což mělo za následek četné rozhlasové rozhovory, další televizní vystoupení a velké pokrytí v tisku. Kapela zahájila své propagační turné třemi po sobě jdoucími vyprodanými show na legendárním festivalu Atlantis v Basileji. Kytarista Robi Suffert (bývalý člen Gad Fly) vystřídal Andreyho v červnu 1973 a Ertlif na krátkou dobu expandovali s Andym Gerberem (housle, klavír).
V červenci 1973 se skupina vrátila do studia a nahrála novou skladbu Plastic Queen pro švýcarský rockový sampler Heavenly&Heavy: Mixed Swiss Rock Candies.
V lednu 1974 nahradil Borlina bubeník Urs Schumacher (dříve Gad Fly) a na podzim 1975 místo Mosbergera přichází další bývalý člen kapely Gad Fly Jurg Lutzelschwab. Hudba se stává rytmičtější se silnějším důrazem na sólovou kytaru.
Ertlif hráli společně až do roku 1978, kdy se kapela rozpadá. Znovu se dává dohromady v srpnu 1992 s původními členy souboru, do kterého se přidává v roce 1993 druhý kytarista Andy Seghers. V tomto obsazení Ertlif v roce 2001 uvádí na trh druhé album na CD nosiči Illusions.
Jako vzpomínka na zesnulého baskytaristu Teddyho Rieda vychází v roce 2017 LP deska Relics From The Past, na které jsou zachyceny nahrávky z let 1974 až 1975.
Dokončil 8. května 2020 Mirek Kostlivý... (celý článek)
Discografie a recenze