Kaprekars Constant - Fate Outsmarts Desire (2017)

Reakce na recenzi:

jirka 7200 - 5 stars @ 16.03.2017

Víte co je to Kaprekarova konstanta ? Ne ? Nevadí, zde se to dozvíte.

Jedná se o číslo 6174, které bude stále stejným výsledkem jedné matematické úlohy.
Jak se k němu propracujete ?
Vezměte libovolné čtyřmístné číslo (s výjimkou čísla se čtyřmi shodnými ciframi – 1111, 2222,)
Například 4864.
Uspořádáním jeho číslic vzestupně a sestupně vzniknou dvě čtyřmístná :
4468 a 8644
Odečtěte menší od většího. Tedy :
8644 – 4468 = 4176
S výsledkem opakujeme krok 2.
7641 – 1467 = 6174
Výše uvedený algoritmus začne maximálně po deseti krocích generovat číslo 6174, ( v našem příkladě již ve druhém) které je pevným bodem posloupnosti.


Víte, kdo jsou KAPREKAR'S CONSTANT? Ne? Nevadí, zde se to dozvíte.

Jedná se o anglickou kapelu, jejíž jádro tvoří skladatelé a multiinstrumentalisté Al Nicholson a Nick Jefferson, kteří spolu spolupracují již mnoho let, ale tento projekt založili teprve před 18 měsíci.

Na jejich první společné desce s názvem „Fate Outsmarts Desire" se podílí legendární saxofonista a flétnista Van der Graaf Generator - David Jackson. Ten také zapojil svoji dceru Dorie Jackson, která vypomohla se zpěvem. Bicí nahrál bývalý člen Level 42, Phil Gould. Za klávesy a mix desky je zodpovědný zvukový technik a hudebník Mike Westergaard.

Hudba KC mě doslova učarovala. Jedná se o výborný, melodický art rock, skladby jsou barevné, mnohokrát v nich je měněno tempo, z hrdla zpěvačky Dorie Jackson se line vroucí až andělský hlas. Jinak většinu písní nazpíval Bill Jefferson, pravděpodobně syn basisty Nicka, dle fotky mladíček, ale s velmi zajímavou barvou hlasu.

VDGG veterán David Jackson je velkou devizou. Saxofon a flétnu přímo v nahrávkách nevyhledávám, ale tady jsem se těšil na každou notu. Jeho sóla jsou plná emocí, stačí ale pár tónů jen tak na okraj, ty však do nahrávek vždy krásně zapadají a zvuk ozvláštňují.

Výborné jsou i texty, které líčí velmi zajímavé příběhy podle skutečných událostí, v delších skladbách se vždy jedná o uzavřený příběh, který se skládá z několika částí – ty odděluje hlas jakéhosi vypravěče, který dovysvětluje samotný obsah. Je zvláštní, že je tam zapracován tak, že vůbec neruší vyznění skladby samotné.

Hudebně cítím jemné náznaky Genesis, Pink Floyd či Big Big Train nebo Blacfield, pokud se zapojí zpěvačka se svým překrásným hlasem, tak si vzpomenu na Mika Oldfielda s jeho dvorní zpěvačkou Maggie Reilly.

Vypíchnu jen nejlepší (a zároveň ty nejdelší) skladby z celého alba. Jsou to vlastně takové malé symfonie, kde přesně podle nálady hudby poznáte, v jak dramatickém okamžiku se v příběhu ocitáte.

U počinu Houdini se na CD přehrávači objeví tyto čísla - 21:26.
Skladba má velmi křehkou stavbu, v úvodu slyšíte dvě akustické kytary s flétnou , které se proplétají pod nadpozemským hlasem zpěvačky. Přibližně ve třetině skladby se píseň láme a po krátkém předělu pokračuje rockovější částí, ta volně přechází do nejkouzelnějšího okamžiku – k emotivnímu refrénu podpořeným klavírem a hradbou smyčců. Do toho letmo vnímáte tento text a jste tak nějak na měkko….

"Smrt po sobě zanechává smutek, který nic nevyléčí
Láska zanechává vzpomínky, které někdo nemůže ukrást
Zármutek bolí a jen tak nás prostě neopustí
Ale vyvolání vzpomínek ti dodá sílu tu zůstat…"

Další výborná věc je Hallsands, song o rybářské vesnici na jihu Anglie, jež byla zničena bezohlednou těžbou písku, dnes zůstaly jen některé ruiny na útesech pobřežních skal….

Hudebně píseň opět přesně vyjadřuje atmosféru textu, v úvodu vás hlas seznámí s okolnostmi, slyšíte mořské vlny, jak šumí v písku u pobřeží, hudba s náznakem námořních písní příjemně plyne, lidové motivy na sebe jemně upozorňují, ale různými náznaky disharmonie je jasné, že se schyluje ke katastrofě, napětí v nahrávce houstne, vypravěčův hlas posouvá děj kupředu …..

"Ta vaše skupina hlupáků se svými bagry na lodích
nám uloupila střechu nad hlavou
A břeh, který vedl k přístavu v Devonu
se i s domy sesul do moře.."

Ovšem nejzásadnější skladbou na tomto albu je naprosto ve všech směrech dokonalá Bluebird. Text vzdává hold Malcolmu Campbellovi, britskému automobilovému jezdci, jež se svým autem Bluebird s leteckým motorem zdolával rychlostní rekordy. Jeho život byl nabit adrenalinem a nebezpečím, došlo i na hrůzně vypadající nehody….

Je tedy již dopředu jasné, jaká hudba bude následovat – je to přímo ohňostroj kytarových a saxofonových sól, několik meziher a předělů a především úžasných melodických linek…. Netřeba již slov, poslechněte si tu skladbu !!

Kapela má docela zvládnutou promotion, v době psaní recenze uplynulo teprve 7 dní od vydání CD, ale informace o tom je zavěšena na stovkách stránek i s ukázkami. Tuto desku lze zakoupit ve všemožných kombinacích, digitální distribucí, CD,LP atd……… O této skupině ještě uslyšíme.


https://www.youtube.com/watch?v=pvwTPbCsPS0

 


Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0345 s.