Godley & Creme - Ismism / Snack Attack (1981)

Reakce na recenzi:

mct - 3 stars @ 10.10.2010

Na úvod alba je Snack attack o mukách člověka držícího dietu – zřejmě s tím KG má zkušenosti. Under your thumb je melodická skladba se zvláštním textem, který je tak trochu v rozporu s tou relativně optimisticky vyznívající hudbou: „…Tak jsem sebral staré noviny, abych si je přečetl/ a všiml si něčeho skutečně velmi zvláštního/ Tak jsem se podíval trochu blíže/ a zamrazilo mě do morku kostí / “Žena skočila pod řítící se vlak / totožnost neznámá“ / Ale poznal jsem obrázek ženy, která zemřela…“
Joey´s Camel – písnička má jednotvárný rytmus evokující jízdu na velbloudu, text popisuje nepříjemnou (nedobrovolnou?) cestu pouští.
The problem – „Když muž A, který váží 11 kamenů (1kámen =11,2 kg) / odjíždí ze svého domu v 8:30 ráno / ve voze se spotřebou 16,25 mpg (= mil na galon) / při průměrné rychlosti 40 mil/hod / do své kanceláře vzdálené 12 mil / a zastavuje na kávu po cestě na 15 minut …“ - nebojte, vytahovat kalkulačku a dolovat z hlubin mozku školní (ne)vědomosti netřeba, otázka na konci s těmito údaji nijak nesouvisí…
Ready for Ralf – vznik této skladby si představuji tak, že pánové vymýšleli závěr pro předchozí píseň The problem. A když se jim to nakonec podařilo, tak ten motiv okamžitě ve studiu rozvinuli a „zazpívali“ na něj slova, která je napadla jako první. A nakonec tohle dílo okamžiku už nijak nepředělávali. To, jak se zpěvák v jednom momentu zakucká, mě o tom utvrzuje. Vynikající kousek!!!, je vidět, že kouzlo skladby nemusí spočívat jen v úžasné a komplikované melodii a že postačí text, který zvládne přeložit každý po pár lekcích angličtiny, přesto to má skvělou atmosféru.
O zbytku jen telegraficky:
Wedding bells – další hitovka, tentokrát s víceméně očekávatelným textem, ale v českých rádiích neuslyšíme. Lonnie – popisuje alternativní průběh události v Dallasu 1963.
Sale of century – „…Když by dražili mé srdce/ v Dražbě století / prosím zkus zajistit / abys tam byla / protože položka č. 59 / je to mé staré srdce…“ co dodat víc, text napovídá, o čem to je.
The party – dialogy o ničem, pseudointelektuální řeči, zkrátka atmosféra večírku, který tak nějak vede odnikud nikam, a končí přáním „…Doufám, že celý svět přijde na oslavu mých narozenin“.

Na CD verzi uvedeny tři bonusy – zpívaná Power behind the throne, instrumentální verze téhož se jmenuje Submarine. A trochu nepochopitelně sem zařadili i Strange apparatus, která je na albu Freeze Frame uvedena pod názvem jako An Englisman in New York.

 


Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0392 s.