Ozric Tentacles - Curious Corn (1997)

Tracklist:
1. Spyroid (3:47)
2. Oolite Grove (5:57)
3. Afroclonk (8:06)
4. Curious Corn (10:56)
5. Oddentity (7:00)
6. Papyrus (5:32)
7. Meander (5:13)

Total Time: 46:31




Obsazení:

- Ed Wynne / guitars, synths, mists
- Seaweed [Christoper Lenox-Smith] / synths, strands
- John Egan / flutes
- Rad [Conrad Prince] / drums
- Zia Geelani / bass, spongebag

 
12.11.2015 Propan-2-ole | #
4 stars

Hudební směřování britské undergroundové legendy Ozric Tentacles se velmi těžko popisuje slovy. Něco takového se prostě musí slyšet. Skupina dosti svérázným a osobitým způsobem vytváří něco na pomezí psychedelic/space rocku, elektronické hudby a ambientu. To navíc ještě sem tam okoření různými exotickými motivy a je z toho velmi zajímavá hudební směs, která překvapivě funguje velmi dobře.

Album Curios Corn jako takové patří dle mého názoru mezi vůbec nejlepší počiny Ozric Tentacles vůbec. Úvodní skladba Spyroid je postavena na zajímavém elektronickém motivu, který se line celou jeho délkou a postupně "graduje" ve velmi atmosférický kus. Jako otvírák alba opravdu povedené. Následující Oolite Groove dominují zejména atmosférické kytarové sóla. Je to pravdu překrásná skladba, která posluchače unáší někam do snových nálad.

Afroclonk je nejzajímavější skladba na celém albu. Line se v exotickém tanečním rytmu, připomínajícím africkou hudbu. To vše se skvěle doplňuje s elektronickými prvky v pozadí. Řekl bych, že se jedná o jednu z nejpovedenějších a nejprogresivnějších skladeb této skupiny vůbec. Společně s následující desetiminutovou titulní skladbou se jedná o vrchol tohoto alba. Na ploše necelých jedenácti minut se mísí vše, čím jsou Ozric Tentacles proslulí. Elektronický základ dává prostor psychedelickým kytarovým sólům. Do toho místy zazní flétna a dodá skladbě exotický motiv.

Zbývající část alba už je lehce ve stínu předešlých dvou kompozic. Oddentity je celkem klasická skladba této skupiny v lehce pomalejším tempu. Papyrus opět zvedá laťku o něco výš silnou arabskou melodií, kolem které proplétají kytarové improvizace. Závěr alba v podobě skladby Meander je potom silně elektronický. V kontextu alba se pak jedná o méně výraznou skladbu.

Jak jsem již v úvodu zmínil, Curious Corn považuji za jeden z nejlepších počinů, které tato skupina ve své bohaté diskografii nabízí. Přesto se zdráhám udělit mu plných 5 hvězdiček, neboť alba Erpland, Jurassic Shift a Strangeitude považuji za ještě o kousíček lepší. Proto tedy udělím 4,5 a zaokrouhlím to na 4.

reagovat

Mayak @ 12.11.2015 19:43:11
Konečne je tu recenzia na kapelu, ktorá má naozaj bohatú diskografiu (20 štúdiových albumov, 10 živákov a viacero kompilácií) a je jednoznačne najvýznamnejším fenoménom, prekrývajúcim subžánre psychedelický rock, space rock a inštrumentálny progresívny rock všeobecne. (Ďalšími porovnateľnými kapelami sú v podstate len belgickí Quantum Fantay a maďarskí Korai Öröm)
Je skutočne ťažké vyberať z diskografie Ozric Tentacles to naj-, ale všeobecne väčšina znalcov kapely aj kritikov uprednostňuje albumy Erpland (1990) a Jurassic Shift (1993). V podstate tiež súhlasím ... ale napríklad aj tohtoročný dvojalbum Technicians Of The Sacred je (stále) parádna záležitosť...
... palec hore za túto recku ...



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
ripo
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
Propan-2-ole
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0405 s.