Reed, Lou - Rock 'n' Roll Animal (1974)

Tracklist:
1 "Intro/Sweet Jane" – 7:48
2 "Heroin" – 13:12
3 "How Do You Think It Feels" – 3:41
4 "Caroline Says I" – 4:06
5 "White Light/White Heat" – 4:55
6 "Lady Day" – 4:05
7 "Rock 'n' Roll" – 10:21
----
Jedná se o koncertní album



Obsazení:

Lou Reed – zpěv
Pentti Glan – bicí, perkuse
Steve Hunter – kytara
Prakash John – baskytara, zpěv
Dick Wagner – kytara, zpěv
Ray Colcord – klávesy

 
21.08.2012 Matouš | #
5 stars

Jedno z nejlepších "živých" alb, jaké jsem vůbec kdy slyšel. Nejen, že jde o kontinuální nesestříhaný záznam, což by mělo být u živých alb samozřejmostí, ale bohužel není. Ale zvuk kapely je perfektní, publikum nažhavené a Lou Reed ostrý jako břitva. V období mezi tímto albem a albem Sally Can´t Dance na tom Lou Reed nebyl zrovna dobře - úspěšně si leptal mozek nejrůznější chemií a dobová svědectví jej zachycují, jak se potácí po ulicích s vyholenými hákovými kříži po stranách hlavy. Nevím čím to je, ale soudě podle alba Rock ´n´ Roll Animal tato image nijak nepoškodila jeho formu. Koncert se sestává výhradně ze skladeb z předchozího alba Berlin a ze skladeb z velvetovského období. Lou Reed dokáže publikum ztišit jenom šeptem, stejně jako ho dokáže seřvat ať drží hubu. Celá atmosféra koncertu přes klasické nástrojové obsazení (guitars, drums, bass a nějaký ten keyboard) je něčím až pompézně slavnostní nebo jak to říct. Dýchá z toho nějaká těžko definovatelná vznešenost a zároveň ponurost v kombinaci s dravým provedením skladeb.

- Začíná se intrem: velmi dlouhé kytarové sólo, hodně "elektrické", výrazný zvuk. Ale už to: Začít koncert dlouhým kytarovým sólem, je přinejmenším nezvyklé, zvláštní. Tempo je spíš rychlé. Občas jazz-rockové "figury". Ze sóla se postupně stane ústřední kytarový motiv Sweet Jane. Jeho nástup je prostě ohromující! Úplně to člověku zavalí mozek. Chvíli Vás ten motiv brutálně nese a pak se přidá kapela. Až překvapivé je stoprocentní nasazení kapely i samotného Reeda.
- Pak přichází Heroin. Skvěle vygradovaná, klenutá skladba. Je velmi sugestivní a nečekané, že Reed do Heroinu zapracoval motiv ze Star banner spangled. Dává to skladbě o rozměr navíc a působí to asi tak, jako byste najednou poslouchali něco mezi Hymnem a hrdinským eposem - naprosto velkolepě až velikášsky.
- Za další vrchol alba se dá považovat Lady Day z alba Berlin. Těžko říct, která verze je lepší, jeslti tak studiová nebo tahle živá. Neopakovatelná atmosféra.
- Bakchickým, orgiastickým zakončením je po právu skladba Rock ´n´ Roll z velvetovského alba.

Reedova image, ale i razance tu fenomenálně a věštecky o několik let předchází punkovou módu a přístup. Kapela má až metalový zvuk dávno před metalem. Dnes už některé sériové posluchače můžou kytarová sóla nudit. Ale tady ne - tady mají punkovou naléhavost aniž by se tu rezignovalo na kvalitu.
reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
Matouš
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
murphy
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0445 s.