Klaatu - 3:47 EST (1976)
1. Calling occupant..... (7:14)
2. California jam (3:01)
3. Anus of Uranus (3:16)
4. Sub Rosa subway (4:36)
5. True life hero (3:25)
6. Doctor Marvello (3:37)
7. Sir bodsworth rugglesby 3 (3:22)
8. Little neutrino (8:25)
Total Time: 36:56
Obsazení:
John Woloschuk - bass, guitar, keyboards, lead vocals
Dee Long - guitar, bass, lead vocals
Terry Draper - drums, percussion, trombone, vocals
Když v roce 1976 vydali Klaatu svou prvotinu 3:47 EST, mluvilo se o nich zejména v souvislosti s tím, že se údajně mělo jednat o "tajné" album Beatles vzniklé pod jiným preudonymem. Tyto konspirační teorie kapele pomohly zvýšit popularitu alba, nicméně jim později tato skutečnost spíš uškodila.
Nicméně Klaatu svou velkou inspirací Liverpoolskou čtveřicí jen těžko mohou zakrýt. Ačkoliv album nezní úplně jako Beatles, v některých momentech se jim velmi přibližují. Nicméně, k samotnému obsahu alba:
3:47 EST začíná skladbou "Calling Occupants of Interplanetary Craft," která má podle mě naprosto úžasnou myšlenku. Pakliže na jedné straně je kapela inspirovaná Beatles, na straně druhé je neméně inspirovaná také scifi a mě se prostě neskutečně líbí ta myšlenka, kdy kapela promlouvá k inteligentním mimozemšťanům, kteří dávají odpověď prostřednictvím zkresleného vokálu. Ostatně deska celá je plná různých zkreslených zvuků a zvukových efektů, které v některých místech působí až mrazení v zádech, třeba vokál v poslední skladbě "My Little Neutrino..."
Vrcholem alba je podle mě "Subrosa Subway," skladba pojednávající o stavbě New Yorského metra, ve které se navíc kapela nejvíc přibližuje svému vzoru - Beatles. Skladbu uzavírá úžasný zvuk projíždějícího vlaku. Ani v dalších skladbách Klaatu rozhodně nejní nudně. Zajímavými kusy jsou rozhodně "California Jam," "Anus of Uranus," "True Life Hero..."
Vlastně celý prostředek alba ubíhá neuvěřitelně svižně a člověk se ani pořádně nerozkouká a blíží se pomalu k závěru. "Doctor Marvelo" je ještě skladba podobná předchozím, jen v pomalejším tempu. Až v "Sir Bodsworth Rugglesby III" si kapela naplno začne pohrávat s efekty a výsledný efekt zní až trochu úsměvně, ale pořád v dobrém slova smyslu. Zkreslený hlas, k tomu zkreslené sbory a různé další zvuky tomu všemu dávají až "dětsky" veselou atmosféru.
Uzavírající "Little Neutrino" s již zmíněným mrazivým vokálem je pak krásnou tečkou za tím vším. Nicméně jak jsem již psal, že prostřední část alba neskutečně odsýpá, tak v úvodu a závěru mi trochu přijde, že se trochu vleče... Nutno ještě zmínit, že celé album je protkáno symfonickými aranžemi, které možná už trochu dávají předzvěst toho co Klaatu chystali následujícího roku, s dle mého názoru vrcholem jejich tvorby, albem Hope.
S hodnocením jsem trochu rozpačitý. Ač se jedná o hodně zajímavý počin tak přeci jen nevím jestli si zasluhuje dostat nějak vysoké hodnocení. Přeci jen, hudba Klaatu je dost zvláštví a člověk potřebuje mít opravdu tu správnou náladu aby si je vychutnal. Navíc se nejedná o počin bůh ví jak progresivní. Dobře se to poslouchá, je to zajímavé, zejména díky zvukovým efektům, ale asi tomu pořád něco chybí...
reagovat
Snake @ 29.12.2014 20:01:00
Prima, tak už i Klaatu dočkali se první recenze. To hodnocení bych viděl podobně, jako ty, následující deska je o chloupek lepší. Na tříčlenou skupinu mají neobyčejně přeprodukované desky, to je takovejch zvuků a efektů, až z toho jde jednomu hlava kolem...
melory @ 01.06.2015 00:46:27
Vidím to přesně opačně než Propan. Celý prostředek od California Jam až po Doctor Marvelo mně přijde jako jednoduchý prvoplánový bigbít, byť místy se zajímavýma aranžema. Otvírák je výborný, v tom jediném se shodnem. Jenom je škoda, že další pecky jsou už jenom dvě a přijdou až na samotný závěr. Zkrátka zázrak se nekoná. Ten přišel až o rok později s Hope.
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x