Fish - 13th Star (2007)
1. Circle Line (6:04)
2. Square Go (5:31)
3. Miles de Besos (4:22)
4. Zöe 25 (5:19)
5. Arc of the Curve (4:29)
6. Manchmal (5:42)
7. Open Water (5:07)
8. Dark Star (6:48)
9. Where in the World (6:05)
10. Thirtennth Star (5:41)
Total Time: 55:13
Obsazení:
- Fish / vocals
- Steve Vantsis / bass, drum loop & programming, samples, Upright bass, electric guitar, acoustic guitar, keyboards, clavinet (2)
- Frank Usher / electric guitars, acoustic guitar, loop guitar, lap steel
- Foss Paterson / piano, keyboards, organ, strings, music box, dulcimer and accordion, samples
- Gavin Griffiths / drums
- Chris Johnson / electric and acoustic guitars
- Lorna Bannon / backing vocals
- Dave Haswell / percussion
Ke svému nejdokonalejšímu dílu by se měl interpret postupně vypracovat, vyrůst a dospět. Nebo je tu možnost ta, že ho v mladické vášni stvoří hned na úsvitu své kariéry, většinou to bývá 2. ,3. nebo 4. album. V případě bývalého zpěváka britských Marillion Fishe se ale jedná o obě varianty zároveň. Velká část jeho fans považuje za nejlepší jeho první sólové dítko, další skupina zase desky jako Sunsets on Empire nebo Raingods With Zippos. Myslím ale, že je tu ještě početný zástup těch, kteří si oblíbili i díla, vytvořená ve zralém zpěvákově věku. Poslední dvě desky totiž vykazují obrovský progres a slušný skladatelský růst.
Deska recenzovaná se nebojí pracovat s moderními technologiemi ještě rozsáhleji, než tomu bylo v případě moderny Fellini Days a využívá k pokoření diváka do stran údivu nových kompozičních metod, nepodobných posledním "mašinkovým" albům P. Gabriela. Tohle je nová výzva a cesta pro osobnost Fishova kalibru. A ten, ten se s ní popral s neuvěřitelnou lehkostí a originalitou. Skrze jeho kompozice, postavené na nasamplovaných souzvucích široké šály tónů, akustických i klasických kytarách a klavírních melodiích, proudí notové zástupy mezi vzduchovými kapsami tak lehoučce a nenuceně, že má posluchač tendence se v přívalu melancholie chytit záchraného kruhu, který spatřuje ve zpěvákově pevné hlasové ekvilibristice.
Silné písňové výrazivo a čitelná atmosféra se proplétá kompletní (i když moderní, přesto velice písňovou) kolekcí deseti zcela vyrovnaných skladeb. Jemná industriální deka nás přikryje hned s úvodní skladbou Circle Line a skvěle naprogramované pasáže se deskou táhnou v zápřahu bytelně budovaných melodií. Když se v trojce Miles de Besos vznešeně, přesto posmutněle otírají prstové polštáře o klaviaturu, emoce se znatelně šroubují vzhůru. Dalším výborně působícím nástrojem je zpěv Lorny Bannon v nadpoloviční většině skladeb alba, duety s Fishem dodávají desce rozmanitost a romantickou náladu. S hitovými ambicemi soupeří ráznější Open Water, zvukově naleštěný drahokam. Jestli mi po jeho poslechu bude někdo tvrdit že Fish netvoří na vysoké úrovni, odešlu ho okamžitě na ušní. V závěru deska doslova melodicky exploduje a mašinky se zavírají na petlici. Sentiment a Fish šli vždy skvěle dohromady.
S pořízením cd jsem měl štěstí na překrásný obal z dílny dvorního malíře Marka Wilkinsona: >> odkaz
Ano je to moderna, ale parádní a nepodbízivá.
reagovat
oř @ 01.04.2017 09:15:56
Zpěvák Fish je něco jako věrozvěst progrockové muziky. Desky už nevydává s železnou pravidelností tak jako kdysi, ale je známo, že se léta potýkal s nějakou zákeřnou chorobou, tak snad už je to nejhorší zažehnáno. Poslední deska je stejně dobrá jako tato, jasné maximum.
steve @ 02.04.2017 13:26:46
Podívejte se na jeho stránky dnes- všude vysmáty Fish a před několika lety, je to pěkný rozdíl.
Právě poslouchajíc toto vynikající album, nesoucí v sobě mnoho melancholie, smutku,ale při tom nádherných melodií a i něco řádných ,rockových tvrdých riffů.
Melodie jsou krásně poskládané za sebou , jak dobře napsaná kniha. Těžko se dá vyzdvihnout některá skladba nad jiné. Mně se líbí všechny přesně tak, jak jsou. Už první skladba jasně naznačí, jakým směrem tentokrát Fish vykročil.
Jistě, stále je to stále stejný Fish, ale deska je více propracovaná a patří dle mého k jeho nejlepším. Střídající se vypravěčské části, následované pěknými riffy a melodickými linkami je přesně to, co se mi na Fishovi líbí. Nenechá ani chvíli se posluchače nudit.
Jako doprovodný zpěv se v 6 skladbách objevuje Lorna Bannon, která z dob dávno minulých (v Middle of the Road)neztratila na hlasovém půvabu nic. Obzvláště je to hezky slyšet na
jedné z nejhezčích skladeb Fishe vůbec, na Arc Of The Curve.
Na konci, když hraje hymnická stejnojmenná skladba alba a v podstatě nečekaně končí, mně vždy napadá, proč proBůh Fish nevystavěl na té melodii daleko delší opus. Vždyť tu skladbu mohl ještě krásně rozvíjet. Ta melodie za to stojí.
reagovat
horyna @ 16.10.2016 06:13:13
Field of Crows zas takový hit není a proto mě tahle mnohem modernější sbírka potěšilo a dost více. Sice chtěla větší časový prostor na zažití, ale dnes patří mezi zpěvákova nej díla.
Sajgon3 @ 19.10.2016 15:59:47
U mňa takto - Prvý album - 5 stars, potom všetky albumy - 3,5 stars. potom " Raingods with Zippos - 6 stars - potom všetky albumy 3, 5 stars. Potom posledný album - 4 stars. To je môj názor na Fishing -)))
- hodnoceno 2x
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 0x