Thieves’ Kitchen - Shibboleth (2003)
1. The Picture Slave (5:00)
2. De Profundis (12:36)
3. Cardinal Red (6:35)
4. Spiral Bound (4:58)
5. Chovihani Rise (23:50)
6. Surface Tension (13:18)
Total Time: 64:17
Obsazení:
Wolfgang Kindl - keyboards, backing vocals
Phil Mercy - guitars, backing vocals
Mark Robotham - electric drums
Andy Bonham - bass
Amy Darby - vocals
Po solidním albu Argot hudebníci z Thieves Kitchen přivedli na svět následovníka pojmenovaného hebrejským výrazem Shibboleth,což pojmenovává určitý lingvistický výraz, heslo - kterým se dokáže identifikovat určitá skupiny lidí podle jeho výslovnosti. V přeneseném slova smyslu jsou takový Shibboleth hudební postupy této kapely, které ač vycházejí z prog rockových a fusion i Cantenbury vzorců, tyto jsou rozmělněny na prach a pomocí minimalistických math puzzle zase poskládány do naprosto originálního obrazu. Muzika je plná záseků a zvratů a nesčetněkrát opakovaných pasáží linek varhan, zkreslené elektrické kytary a komplikovaných rytmických struktur. Někdy mi připadnou naléhavější a psychedeličtější, než na předchozím Argot, je zakomponováno více jazzových postupů, hrany až chladí hlavně díky použitému mellotronu.
Chtěl bych upozornit na rtuťovitou kytaru Phila Mercyho, ústřední postavy kapely, která má na prvních albech mnohem více prostoru a její nekonečné proplétání s klávesy mě poslední dobou neskutečně baví. Jeho jedinečná hra je (krom jednoho sólo alba) svázaná s tvorbou této kapely, takže mě mrzí, že není mezi širší veřejností více známý. Na následných albech již jeho nástroj pracuje více pro celek, takže kdo se chce potěšit plně jeho technicky náročnou hrou, má na tomto hodnoceném albu příležitost.
Podobným hráčským stylem se prezentuje i Per Nisson, současný kytarista Kaipy.
Jedinou a zásadní změnou v obsazení je výměna zpěváka Simona Boyse za krásnou Amy Darby, která doplnila muziku technicky vytříbenějším projevem. Z konceptu alba vybočuje jen něžně zazpívaná akustická Spiral Bound načrtnutá je akustickou kytarou a klavírem, ostatních pět skladeb včetně 24 minutové Chovihani Rise tvoři kompaktní celek bez slabšího místa.
Závěrem : tak jako ostatní rané desky tohoto souboru, je i Shibboleth chutným soustem pro náročné prog rockery, kteří rádi temperamentní fusion prvky se špetkou Cantenbury stylu. Kdo se rád motá v džungli umělecky hodnotných zvuků a rytmů, je na správné adrese. Zde prvolánový klon Yes či Marillion nikdo neobjeví!
Ukázka alba v podobě 24 minutové suity Chovihani Rise :
>> odkaz
reagovat
Mayak @ 20.03.2020 16:22:17
Phil Mercy rulezzz ...
Bežnou rockovou verejnosťou nedocenený gitarista, skladateľ a aranžér, pretože Thieves’ Kitchen je vrámci menšinového progresívneho rocku tiež výrazne menšinovou kapelou.
Samozrejme, žiadny (nielen prvoplánový) klon žiadneho dinosaura artrocku zo 70. rokov sa v prípade kapely nekoná ...
Fajn, recka, a tradičné - díky, Jirko ...
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x