Kazachstán - Tichý pohled (2018)
01 Probuzení
02 Pruhovaná
03 Dvě
04 Smutná vrána
05 Někdo cizí
06 Vlasy
07 Čaj a rum
Obsazení:
Robert Hejduk
Alan Grezl
Josef Žerdík
Dalibor Dymáček
Pavel Walas
Na českých internetových stránkách se o ostravské kapele Kazachstán moc často nepíše, takže jsem zmínku o nich paradoxně objevil při hledání nějakých zcela jiných informací až na španělském hudebním blogu, kde se krčila několikařádková recenze na jejich první CD. Kapelu jsem neznal, popravdě hledat v českých luzích a hájích podobnou art či prog rockovou muziku mě moc často nenapadne.
Zvědavost mi nedala a popátral jsem na síti v našem rodném jazyce. Webové stránky kapely jsou krom dvou aktualizovaných dat koncertů na jakékoliv další informace skoupé, to samé platí o komunitním hudebním rozcestníku Bandzone. Naštěstí FCB nějakou tu informaci po troše úsilí poskytl, ale nejvíce jsem se dočetl o skupině právě zde na Progboardu. Jejich předchozí díla tu byla docela často skloňována, proto je mi trochu divné, že tu druhé plnohodnotné album z roku 2018 prošumělo bez jakékoliv reakce.
Ač nejsem znalcem tuzemské rockové scény, pokusím se tedy pár slovy o inkriminovaném albu Tichý pohled zmínit..…
Po roce 2011, kdy bylo vydáno debutní album „V srdci pták", došlo v souboru k několika personálním obměnám a z předchozí sestavy zůstaly jen dvě ústřední persony, dvorní skladatel, sólový kytarista a klávesák Robert Hejduk a zpěvák Alan Grezl, který obsluhuje i akustickou kytaru a kaval. Před nahráváním druhého alba bylo těleso postupně doplněno o baskytaristu Pepu Žerdíka, klávesistu Dalibora Dymáčka a Pavla Walase, který nahrál veškeré bubenické party.
Nesnadné úlohy dvorního skladatele kapely se opět ujal Robert, který zhudebnil poetické a lehce melancholické básně bohužel již zesnulého kamaráda Jaroslava Žily. Vzniklé písně byly průběžně zaznamenávány během dlouých tří let v ostravském studiu MROŠ, které se zdá být synonymem produkce kvalitního zvuku s určitou starší patinou, neboť tam před finálním zápisem kouzlí s analogovými mašinkami. Nemohl jsem sice posoudit předchozí materiál s mnou recenzovaným albem, ale dle popisu zde v recenzích nedošlo k žádnému zásadnímu hudebnímu zvratu či posunu.
Hned první song "Probuzení" navodil bezpochyb floydovskou atmosféru, kde gilmourovská kytara společně s klávesy vykouzlila patřičné napětí, ne nepodobné některým okamžikům ze slavné desky „The Wall", které se v čase několikrát prolnuly s klidnějšími pasážemi a uvolněným zpěvem Alana. Časem jsem si oblíbil éterický projev hostující Pavly Gajdošíkové a umně doaranžované perkuse. Následná „Pruhovaná" s jazz rockovým úvodem mi dala upomenout na brněnské kolegy Progres 2 z osmdesátek. Velmi mě zaujalo použití chromatické flétny kaval, která zde (a i v té další písni) dokázala navodit atmosféru Dálného východu. Cinematický úvod třetí, sedmiminutové instrumentálky „Dvě" přímo pod mými víčky vyvolal řadu fantaskních obrazců, které se měnily spolu s členitostí art rockových ploch. Tato skladba mě velmi zaujala. Navazující hospodská odrhovačka s akordeonem „Smutná vrána" tu zastoupila pozici jakéhosi vtípku na tři doby v rytmu „um- ca- ca, um-ca-ca". Přesně jsem ale nepochopil důvod jejího zařazení.
V nejdelší, přes jedenáct minut trvající „Někdo cizí" jako by muzikanti otáleli s rozvinutím hlavní melodické linky, určité jádro příjemné soft rockové písně obestavili totiž vrstvami náročnějších hudebních ploch. Velice sympatická záležitost. Nejkratší skladbička, taková impresionistická jednohubka „Tvé vlasy" mi připomněla nahalovaným zpěvem, atmosférou a doprovodem saxofonu tvorbu Romana Dragouna. Závěrečná, houpavá „Čaj a Rum" v sobě ukryla pro mne nejpoetičtější text na albu :
„Teď si dám čaj a k němu rum,
- to si budu přát,
Venku je mráz a prázdný dům,
- kamna nechcou hřát..."
Tento song s jazz rockovou mezihrou se stal povedenou tečkou.
Závěrem : Na české poměry skvělé rockové album, se kterým si muzikanti ve studiu opravdu pohráli. Oceňuji bohatě vyšperkované aranže, zapojení hostujících muzikantů, kteří obohatili zvuk houslemi, akordeonem nebo violončelem. Celkové vyznění skladeb působí poněkud archaičtějším dojmem, jako by vzniklo o několik desetiletí dříve, ale to byl určitě záměr a mě se to tak líbí. Hudebně bych produkci Kazachstánu zařadil kamsi do art rockové oblasti, ale s určitým přesahem směrem k československé rockové tvorbě na rozmezí 70/80 let. Jejich muzika mi nepřijde však až tak čistě progresivně ortodoxní, jako například zpříznění Jeseter, kde rovněž působí Robert Hejduk.
Nesmím zapomenout pochválit naprosto luxusní zvuk, na který jsem v domácích končinách velmi dlouho nenarazil. Takto kdyby zněla ostatní rocková produkce, tak bych plakal štěstím. Doufám, že na nové album nebudu muset čekat dalších sedm let, abych si v povědomí udržel vzpomínku na příjemné setkání s Kazachstánem.
reagovat
Mayak @ 18.10.2020 11:18:57
... ďakujem Jirkovi za propagáciu domácej (t.j. československej) sofistikovanej rockovej tvorby, zvlášť v tomto pre kultúru a hudbu veľmi komplikovanom období ...
Veľmi príjemný album, s výnimkou "hospodskej" zbytočnosti "Smutná vrána". Stále som fanúšik ostravskej progresívnej scény (Jeseter, Kazachstán), aj keď sa k nim v záplave svetovej hudobnej produkcie dostávam veľmi výnimočne - tak som si to aspoň zase pripomenul ...
Sajgon3 @ 18.10.2020 15:37:51
Tento album som "napučúval" hneď po jeho vydaní - skvelá vec - naozaj v dnešnej dobe , prajúcej niečomu, čo by som nazval " československý hudobný polobrak " ( samozrejme nájdu sa aj výnimky ) . Ani tá SMUTNÁ VRÁNA mi to tam tak nekazí ako spomína Mayak. To najlepšie v mojich ušiach ako tomu býva často , resp. je to u mňa už zrejme pravidlo - hneď úvodná skladba PROBUZENÍ - kde do seba zapadá absolútne všetko a je to zvýraznené nádherným textom. Bravó Ostrava, len tak ďalej -) S.
jirka 7200 @ 19.10.2020 17:29:53
Ano, dobrých kapel podobného stylu krom zavedených a prověřených jmen mnoho nenajdeme. Schválně jsem si vyposlechnul několik desítek souborů, které onálepkovaly podobně svůj sound a nic mě nezaujalo.
Ryback @ 19.10.2020 19:12:15
Album V hrudi pták se mi tak líbilo, až mě to samotnýho překvapilo. Povedlo se mi to album naposlouchat a v posledních letech si tak jeho poslech opravdu vychutnávám. To, že chlapi vydali v roce 2018 další album, jsem vůbec nezaregistroval. Takže díky Jirko za upozornění, už to album poslouchám přes bandcamp.
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x