Cosmograf - Mind Over Depth (2019)
01. A Million Choices 11:49
02. Godspeed 09:06
03. The Smoke And The Flame 06:49
04. Sharks 08:17
05. Goodbye To All Illusions 09:29
Obsazení:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars. Keyboards, Bass (Tracks 3,4,5)
Colin Edwin - Bass (Tracks 1,2)
Kyle Fenton - Drums, Backing Vocals
Vidím, že do recenze nového alba Cosmograf se tu nikomu jaksi nechcem, tož to teda vezmu zase jednou na sebe. I když..., kapela zde několik věrných určitě má, osobně vím alespoň o pěti, šesti lidech kteří ji poslouchají. Je to tak Progjar, Miro, Braňo, Petře, Slavo :-) a snad i někteří další. Jenže, někteří se léty vytratili, jeden sem chodí občas, druhému se nechce, třetí nemá čas, čtvrtý chuť a pátý.... neberte to pořádí prosím osobně, jen jsem trošičku špásoval.
Tak napřed snad nějaká ta fakta:
Cosmograf je dlouhodobý projekt anglického multiinstrumentalisty Robina Armstronga. Ten si na svých albech nahrává většinu nástrojů sám, ale často přijímá i hosty zvučných jmen. Vydal 7. alb, to poslední se jmenuje Mind Over Depth, vyšlo letos a hostuje na něm Colina Edwina z Porcupine Tree na basu a Kyle Fenton na bicí. Texty se zabývají hloubkou a sílou lidského ducha ve snaze překonávat určité překážky způsobené neodvratitelnými životními cykly. Je tu pět, okolo deseti munut soustředěných skladeb, v rozumné délce 45. min.
Jde o klasické album Cosmograf s několika menšími odchylkami v jejich zavedeném stylovém rozptylu. Osobně mi připadá deska hutnější, kytarovější a malinko tvrdší než alba předešlá. Není tu tolik atmosférických ploch, klávesy malinko ustoupili do pozadí, a výsledný dojem nepůsobí tak fatálně a neodvratně. I přesto, se v té hudbě zrcadlí stále onen pesimismus, ale návyková složka má malinko menší dopad. Deska zní zemitěji, zdá se jednodušší a strohá, což bude záměrem i v poměru k celkovému jejímu konceptu. Nenajdeme tolik vrstev, které by člověk odkrýval postupně jako kdysi. Chybí mi tu ten spletenec pavučinových nuancí a častější akustická a melancholická zastevení, kterými byla hudbu Cosmograf decentně pročišťována. Co zůstalo, jsou různé počítačové sekvence lidských hlasů, podtrhavajíce jak je u Robina zvykem osudovost nahrávky.
V hodnocení jednu hvězdu sundám, jelikož Armstrongovi předchozí desky jsou pro mne zajímavější a propracovanější.
reagovat
oř @ 16.08.2019 11:36:22
Horyno Cosmograf jsem objevil teprve nedávno když jsi tady o nich psal poprvé. Doma mám tři desky, ale pořádně naposlouchanou ještě žádnou. Tudíž o dalších není důvod přemýšlet. Podle toho co píšeš, to letos taková sláva nebude, mám pravdu? Ani jsi nepoužil přirovnání k Porcupine Tree. Připadá ti ten posun stranou tak citelný? Ptám se proto, že Progarchives je nadšenější.
Progjar @ 16.08.2019 13:54:35
Horyno, ja som tu každý, každučký deň. Ale uznávam, že by som sa mohol angažovať viac.
horyna @ 17.08.2019 08:37:48
to oř: prvdu díš:-) letos to skutečně žádná velká sláva není. Deska je znatelně kytarovější (kýčovější:) a taky nudnější. Určité pasáže se zbytečně násobí a opakují, čímž vzniká pocit monotónosti. Možná to byl záměr skrze koncept, možná taky nedostatek nápadů, či pohodlnost a nezájem se s deskou víc vymazlit, přinést rozdílnější témata a tím ji zpestřit. Oproti předešlým nahrávkám je to pořádné zklamání a být tu půlky, tak na víc jak 3,5* deska u mne rozhodně nedosáhne.
Stran Porcupine Tree - první skladba je jak od nich, ale z desky mi přijde jasně nejslabší, chybí víc nápadů, je to takový opakující se monolit o ničem.
A že na Progarchives "schytala" vyšší známky. Nevím, vždyť tam je jen souhr, jedna recka a nic dalšího není rozepsané. Jen procenta. Tak z čeho chceš vycházet?
Jaro: v pohodě, nebylo mým úmyslem si do tě rýpnout:-)
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 2x
- hodnoceno 0x