Tiles - Tiles (1994)
01. Analysis Paralysis (5.11)
02. Token Pledge (6.40)
03. Retrospect (2.12)
04. Trading Places (4.27)
05. Bridges Of Grace (4.44)
06. Dancing Dogs (5.46)
07. Scattergram (5.38)
08. Dress Rehearsal (4.56)
09. Supply And Demand (6.11)
(total time: 45.45)
Obsazení:
Mark Evans: Drums
Chris Herin: Guitars
Paul Rarick: Vocals
Jeff Whittle: Bass
special guest:
Kevin Chown: Bass, Vocals
Už za několik málo týdnů má konečně vyjít dlouho očekávaná novinka Detroitských progresivistů Tiles. Po dlouhých osmi letech bude tedy učiněna přítrž spekulacím a nekonečnému čekání rovnou dvoj-albem Pretending 2 Run. Než tedy horká novinka vstoupí mezi své fanušky, máme jedinečnou příležitost připomenout si některý z pilířů těchto borců ze státu Michigan. A proč tedy neochutnat dílo rovnou z počátků jejich cesty, tedy první eponymní album. Obzvláště, když hned ono bylo tak muzikálně dominantní, silné a už zde pánové jasně prezentovali svůj styl a potenciál.
Analysis Paralysis a Token Pledge jsou naprosto skvělé a jasně definující skladby kapely, založené na progresivním přístupu, nástrojovém bohatství, změnách temp, častých přechodech do akustických poloh a průzračně jasném zpěvu Paula Raricka s rozpoznatelným barvevným zaměřením. Jako nejlepší přirovnání a učitelé ke kterým Tiles vzhlíželi obzvlášte ve svých začátcích jsou kanadští Rush, ne že by šlo sand o nějaké kopírování, jen je jejich hudba založena na podobných principech a s trochu důraznějším zvukem k nim má nejblíže.
Střed alba se nese ve velice pohodovém tempu, zde je ovlivnění Rush asi nejvíce zřejmé a patrné, ale i tady nebudete ochuzeni o mnoho jímavých momentů. To pravé jiskřejí přichází v instrumentálním kusu Dress Rehearsal- který vás svou dravostí a exhibičním umem pevně strhne na svou stranu a zaručuji vám, že nudit se nebudete ani chviličku. Finále obstarává emotivní Supply And Demand- jedna z nejlepších skladeb zde, paráda v podání skutečných mistrů jež ovládají své nástroje na výbornou a navíc komponují s velkým přehledem. Končit ale nehodláme, jelikož remasterovaná verze obsahuje další skvělé skladby-Calling Out, nebo World Sunset a věřte že budete překvapeni sílou bonusového materiálu.
Jelikož následujíci dvě alba mám v ještě větší oblibě, bude to tentokrát na 4* velmi silné.
reagovat
Snake @ 01.04.2016 06:14:19
Od Tiles vlastním jenom tohle debutové album, původní vydání od Dream Circle Rec. z roku 1995 (datum je správně, v Evropě to vyšlo o ten necelý rok později). Za ty roky ho znám nazpaměť a tak už si ho pustím opravdu jen jednou za "uherák", ale ten poslech si dokážu jaksepatří užít. Melodie jsou tady excelentní. horyna, díky za připomenutí a pěknou recenzi.
horyna @ 01.04.2016 09:09:58
Snake: můžu se zeptat, když se ti debut tak líbí, nikdy ti nelákal zbytek diskografie? Rozhodně bys nelitoval
Snake @ 01.04.2016 09:18:06
K tomu debutu jsem se tenkrát dostal úplnou náhodou, ale protože se mi líbil, už jsem si ho nechal. Pokoušel jsem se sehnat ještě následující "Fence The Clear", ale to se mi nepovedlo a pak už jsem kapelu pustil ze zřetele. Dneska se zaměřuji spíš na léta sedmdesátá a současnou produkci sleduji jen okrajově. Je toho hrozně moc a zkrátka nestíhám.
Toto CD som si aj musel kúpiť, keď som si ho vypočul niekoľkokrát. Je to síce klon kapely Rush, ale ja osobne nepoznám veľa skupín, ktoré by sa im čo i len dokázali priblížiť.
Po muzikantskej stránke tu prevládajú vymakané melódie a k tomu výborne zložená hudba. Album plynie bez problémov od začiatku až do konca. Zbytočne budem menovať skladby, je to proste progresívny skvost. Za inštrumentálnu skladbu Dress Rehearsal by sa podľa mňa nemuseli hanbiť ani samotný Rush.
Mimoriadne talentovaná kapela, osobne považujem prvé tri albumy za ich najlepšie a najosobitejšie od nich. Tento ich prvý album spoločne s Presents Of Mind považujem za dosť nedocenené diela.
Reálne by som dal 4,5 ale keďže sa nedá tak dávam štyri, lebo predsa len tá Rush-ovská inšpirácia je tu dosť veľká.
reagovat
Snake @ 16.09.2014 09:57:21
Výstižné ! Cedlo mám ve sbírce léta letoucí, znám ho velmi dobře a tak trochu zapadalo prachem. Právě si ho připomínám a znovu vychutnávám si excelentní melodie, chytlavé refrény a propracovaný hudební doprovod. Tuhle desku považuji za učebnicový příklad současného a přitom nepřeslazeného progresivního rocku. Čtyři jsou v tomhle případě naprosto zasloužené.
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x