Pretty Maids - Red Hot and Heavy (1984)
01. Fortuna Imperatrix Mundi - 0:23
02. Back to Back - 3:35
03. Red, Hot and Heavy - 3:59
04. Waitin' For the Time - 4:46
05. Cold Killer - 4:43
06. Battle of Pride - 3:15
07. Night Danger - 3:52
08. A Place in the Night - 3:59
09. Queen of Dreams - 4:45
10. Little Darling - 3:00
Produced by Billy Cross
Released by Epic
Length: 36:16
Obsazení:
Ronnie Atkins - vocals
Ken Hammer - guitar
Pete Collins - guitar
Alan Owen - keyboards
John Darrow - bass
Phil Moorhead - drums

Řadou šťastných okolností a v podobě značně ohrané kazety se ke mě album Red,Hot and Heavy prvně dostalo někdy začátkem druhé poloviny osmdesátých let.Řízný a přitom vysoce melodický heavy metal dánských Pretty Maids mi tehdy učaroval... Sbírku kazet už dávno vzala voda a když jsem před pár lety na stránkách svého oblíbeného e - shopu narazil na cédéčko doslova za "hubičku",dlouho jsem nad nákupem nešpekuloval.A dobře jsem udělal.
Album rozjíždí klasické pompézní intro Fortuna Imperatrix Mundi,což není nic jiného,než v rockerských kruzích hojně citovaná Orffova Carmina Burana.Už jen introdukce samotná dokáže posluchače nažhavit a dává tušit,že dít se tu budou věci vskutku nevšední.Úvodní rychlovka Back to Back to jen potvrzuje.Bicí šlapou jak dobře namazanej šicí stroj,kytary vrčí v parádním dvojzápřahu a v závěru explodují ve spršce melodických sól.Titulka Red,Hot and Heavy dupe ve středním tempu,riffuje se o 106 a údery do kotlů na jejím začátku jsou při vyšší hlasitosti natolik intenzivní,že plandají mi nohavice u tesilek.U čtvrté Waitin´ For The Time si prvně všímám výraznější přítomnosti keyboardu.Pretty Maids tady sundavají nohu z plynu a nabízí zprvu nenápadnou píseň s melodickým refrénem,jejíž "hitovost" však s každým dalším poslechem roste.Ovšem opravdovým šlágrem je následující Cold Killer,s pompézní vsuvkou zhruba uprostřed skladby.To je melodická metla prvotřídní jakosti !
Druhou stranu desky otevírá Battle of Pride,tedy další rychlá jednohubka s hypermelodickými kytarovými sóly.Ticho mezi skladbami protne ďábelský smích a razantní nástup bicích Phila Moorheeda přináší na stříbrném podnose další šťavnatou šlehu,melodickou riffovačku Night Danger.Po dvou čipernějších a poněkud tvrdších kouscích přijde vhod něco na uklidnění a střednětempá hitovka A Place In the Night mé přání plní měrou dostatečnou.Téměř na samotný závěr máme tady opět trochu té pompy,fanfár a podmanivou skladbu Queen of Dreams.Tady si v krátkosti můžeme ještě jednou vychutnat všechny znaky pro tuto desku tolik typické - tedy šlapavé tempo,melodické kytary a výborný refrén.Nu a klasický rock´n´roll Little Darling plní si již jen úlohu jakéhosi outra.
Případný čtenář s daleko větším hudebním rozhledem by nad mým názorem mohl mávnout rukou s tím,že podobné muziky v osmdesátých letech vzniklo tuny.Rád tomu věřím,ale v tomhle případě na mě možná působí kouzlo "prvně slyšeného",možná pracuje i mrška nostalgie a album se mi i po letech setsakramensky líbí.Reálné tři a půl hvězdičky tedy zaokrouhlím na čtyři a fanouškům melodického "hevíku" placku doporučuji k poslechu.
reagovat
martin69 @ 15.02.2014 14:50:45
Dobré album. Předzvěst výborného následujícího alba. Prima, že jsi ho připomněl!!!
Snake @ 15.02.2014 15:42:35
Dobré? Předzvěst výborného? Když jsem to svoje povídání psal, kontroloval jsem e - shop a Future World je za necelou stovku pořád ještě v nabídce. Titulní skladbu jsem si pustil na ytb a líbila se mi. S největší pravděpodobností ji zahrnu do příští objednávky..Martine,dík za rekci.
Snake @ 15.02.2014 20:20:21
aj, moc se omlouvám, ..reakci..





