Saxon - Saxon (1979)
01. Rainbow Theme - 3:07
02. Frozen Rainbow - 2:29
03. Big Teaser - 3:55
04. Judgement Day - 5:29
05. Stallions of the Highway - 2:51
06. Backs to the Wall - 3:09
07. Still Fit to Boogie - 2:53
08. Militia Guard - 4:53
Released May 21, 1979
Recorded at Livingstone Studios, 1979
All songs written by Saxon
Produced by John Verity
Obsazení:
Biff Byford - vocals
Graham Oliver - guitar
Paul Quinn - guitar
Steve Dawson - bass
Pete Gill - drums
Letos fanoušci hutných stylů oslaví čtyřicetileté výročí vydání první desky anglické kapely Saxon. Soubor se právě tehdy přejmenoval podle divokého germánského kmene Sasů (Saxon), který v pátém století prováděl dobyvačné nájezdy na jižní Británii. Nové jméno bylo pro vydávající firmu Carrere jistě schůdnější, než původní ("Syn děvky"), což lze jistě pochopit. Pro tuto francouzskou firmu, která se specializovala na dance music, to bylo první rockové album u pobočky Carrere UK, která byla otevřena v Anglii v roce 1978. Kapela ve studiu Livingstone znovu nahrála pět songů ze svého dema a přidala k nim čtyři novinky. Výsledek v podobě eponymního alba z roku 1979 je dnes nepochybně pevným pilířem NWOBHM, který spolu s Def Leppard, Girlschool, Demon, Motörhead, Iron Maiden a mnoha desítkami dalších dnes méně známých spolků pomohli Saxon vybudovat.
Těch devět písniček detailně rozebírat nebudu, oproti pozdějším následujícím albům je tu ještě znát určitá nevybroušenost a menší průbojnost (hlavně díky slabší produkci) tehdy ještě spíše hard rockového materiálu. Ve Stallion of the Highway nebo v Back to the Wall je jasně znát vytyčený směr k rychlejším, ale přesto melodickým skladbám s výrazným ječákem Biffa Byforda. Firma vypustila na trh dva singly - kolovrátkovou glam rockovou odrhovačku Big Teaser a skvělou a členitou Back to the Wall, která vystoupala v hitparádě jen na 65. pozici. Firma sice varovně zdvihla prst, ale kapele se s dalšími alby a skvělými písněmi podařilo prorazit.
CD, které jsem si opatřil, bylo již vydáno EMI v roce 2009 ke třicátému výročí. Oceňuji, že není zmršeno remasteringem, naopak je tu přidáno čtrnáct(!) bonusových písní. Je tedy možno dle libosti posluchače porovnat původní dema skladeb z roku 1978, která mají oproti desce o trochu těžkopádnější spodek a byla nahrána ještě pod původním názvem Son of The Bitch. Najdeme tu i několik písní z radio pořadu BBC, B - stranu singlu a tři živé vzorky z festivalu Monsters of Rock 1980, kde je patrné, jak kapela zhutněla a zrychlila. Ono to ani jinak nešlo, následné turné po vydání desky s divochy Motörhead bylo řádným popostrčením směrem ke slibně rozvíjející se kariéře.
reagovat
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 0x