Neuschwanstein
Neuschwanstein je progresivní rocková kapela z Německa, kterou založili v roce 1971 dva spolužáci z vysoké školy v Saarlandu Thomas Neuroth (klávesové nástroje a Klaus Mayer (hráč na flétnu a ve své době ještě nepříliš používaný synthesizer). Oba byli milovníci vážné hudby a tzv. classical rocku v podání Ricka Wakemana (z jeho prvotního období) i progresivního rocku King Crimson. Skupinu pojmenovali podle malebného zámku bavorského krále a mecenáše umění Ludvíka II.
Prvními členy kapely se stali baskytarista Werner Knäbel a bubeník Volker Klein, které v roce 1972 nahradil kytarista Udo Redlich a houslista Theo Busch. V roce 1973 byla personální výměna dokončena příchodem baskytaristy Thorstena Lafleura a bubeníka Uli Limperta. Tato sestava na sebe prvně upoutala pozornost v roce 1974, kdy vyhrála hudební soutěž s hudební adaptací "Alenka v říši divů" podle předlohy Lewise Carrola. V letech 1974 až 1978 si kapela získala respekt jak v rodném Sársku tak v sousední Francii. Zde se potkávají dva bývalí spolužáci a kytaristé - Frédéric Joos (zpěv, foukací harmonika, banjo) hrající ve studentské formaci If převážně cover verze CCR, Simona & Garfunkela a Johna Mayalla - a Roger Weiler (v té době člen hard-rockového Oxymoronu) a domlouvají se na další spolupráci. Skupina If se v listopadu 1973 přejmenovává na Lykorn, neboť se chce vyhnout záměně se známou anglickou formací
If. Jako své vzory mají Caravan, Jethro Tull nebo Wishbone Ash.
Po odchodu Udo Redlicha se oba stávají členy Neuschwanstein. V té době jsou silně ovlivněny tvorbou Genesis (zvláště po jejich show v Saarbrückenu k albu "The Lamb Lies Down on Brodway"). Skladba "Supper's Ready" ovlivňovala tvorbu Rogera Weillera již na jejich provedení "Alice in Wonderland", které bylo později živě natočeno i ve studiu (duben roku 1976). Samotné album vyšlo až po více jak 30-ti letech u Musea Records. Na albu se hudební motivy střídají s vloženými recitativy Rogera Weilera. Tyto promluvy jsou citovány samotným autorem v německém jazyce.
V říjnu 1978 si kapela pronajímá ateliér v proslulém kolínském nahrávacím studiu známého krautrockového producenta Dietera Dierkse. Zde tvořilo mnoho slavných německých kapel, včetně Scorpions (jejich bubeník Hermann Rarebell se podílí na nahrávání úvodní písně). Album "Battlement" bylo natočeno v průběhu 12-ti dnů (remix leden 1979). Prodalo se ho pouhých 6000 kopií v době, kdy progresivní rock ustupoval pod náporem (post)punku a nové vlny. Album bylo sice příznivě přijato kritikou, ale na ocenění u širšího publika si muselo počkat ještě mnoho let. Hudebně je album silně ovlivněno rannými Genesis (Joos zpívá jako Gabriel) a soundem canterburské scény. Lyrické texty Rogera Weilera jsou francouzským zpěvákem zpívány v angličtině, zvukově bylo album řazeno k tvorbě německé formace Eloy nebo britských Camel z období alba "Moonmadness".
Po vydání alba se kapela krátce věnuje koncertní činnosti. Po odchodu Frederica Joose a Rogera Weilera z kapely odcházejí další muzikanti. Přes další personální změny se kapela v roce 1980 definitivně rozpadá.
Sepsal 8. dubna 2013
Mirek Kostlivý
... (celý článek)
Discografie a recenze