Locomotiv GT - Ringasd el magad (1972)
Reakce na recenzi:
Petr Gratias - @ 11.07.2011
Nejsem orientován na maďarskou variantu hardrocku, takže také nebudu objektivní ve svých úsudcích...
Možná bych ale mohl připojit pár vzpomínek. Bylo to na jaře 1973 a v Brně na Stadionu měla vystoupit tato slavná maďarská hardrocková kapela. Celé hudební Brno se na tuto událost nesmírně těšilo. Od vystoupení amerických Beach Boys v květnu 1969 za Zimním stadioně do jihomoravské metropole nezavítala žádná zahraniční kapela, proto byla netrpělivost a očekávání všech rockerů dostatečně vybičována...
Rok 1973 jak známo byl v Británii vrcholem hardrockové vlny a proto maďarský derivát téhle hudby svým nasměrováním se trefil do obecného vkusu.
Koncert Locomotiv GT naplnil beznadějně předimenzovaný sál lidmi. Kytarista Barta, bubeník Laux, klávesový hráč Presser (jméno baskytaristy mi bohužel vypadlo) byly těžké vlasaté máničky, vedle nichž československé decimované rockové hvězdy svými zastřiženými účesy (např. Olympic) vypadaly zcela nepatřičně. Na pódiu bylo vidět aparaturu Marshall, elektrické piano Fender-Rhodes, varhany Hammond L100... Jejich výkon byl výtečný, nicméně jsem se nemohl smířit se zpívanou maďarštinou. Tenhle ugrofinský jazyk zněl ve zpívaném přednesu příšerně.. ty jejich koncovky yééé, yóóó mě bránily su tuto hudbu koupit a doma ji poslouchat.
Dokázali do jejich hudby dostat sice nějakou tu jejich uherskou melodiku, ale na druhé straně vliv Deep Purple, Uriah Heep, Led Zeppelin... byl velmi čitelný. Jistě, vybírat jsme si tehdy nemohli a tak ta představa, že ve spřáteleném Maďarsku (taky Varšavská smlouva a socialismus, Husák a Kádár) to bylo všechno těžko pochopitelné... Jak to že v Maďarsku máničky a absolutní rock ANO a v Československu NE.
Vsadil jsem se tam s kamarády, že v Brně budou jednou vystupovat Deep Purple a pak poznáme, kdo jsou kováři a kdo kovaříčci. Všichni se mně smáli, že jsem se zbláznil. Psal se rok 1973, takže to byla hodně bláznivá vize. Nicméně: nakonec jsem sázku vyhrál. Trvalo to ale 36 let, kdy v Brně Deep Purple vystoupili. (Sice už bez Blackmorea a bez Lorda), ale byli to Deep Purple.
Když jsem potom v osmdesátých letech začal jezdit doi Budapešti na zahraniční kapely, tak mnohé maďarské hardrockové skupiny přežívaly a vystupovaly jako předskokani, bylo to dost hrůzné...
Brichta a podobně rockeři se ale Locomotiv GT, Omegou a Illés zaklínají, že pro ně byli velkou inspirací. Já to tak neviděl.
Mě bylo vždycky bližší Polsko. Slovanská identita a srozumitelný jazyk zněl v podání zpěváků zajímavě a myslím, že i polská scéna byla pro mě přitažlivější a rozmanitější, ať už byla lemována jmény Czeslaw Niemen, Breakout, Czerwono Cziarni, SBB, Krzak, Maryla Rodowicz (začátky), Ossian, Jan Urbaniak a Urszula Dudziak... Tadeusz Nalepa, Jan Bledowski...
Je ale pravda, že pokud měl mít za železnou oponou směrem na východ hardrock někde zelenou, tak to bylo v Maďarsku!