Locomotiv GT - Ringasd el magad (1972)

Tracklist:
Side One
1. Cirkusz 04:28
2. A szerelem börtöneben 03:06
3. Szerenad - szerelmemnek, ha lenne 02:25
4. A semmi kertje 04:28
5. Lincoln fesztival blues 04:58

Side Two
1. Ne szedit 03:20
2. Kakukkos karora 02:01
3. Kotta nelkül 06:32
4. Azt hittem 05:26
5. Megvarlak ma delben 03:56
6. Ringasd el magad 01:09



Obsazení:

Barta Thomas - vocals , electric, acoustic and slide guitars , banjo
Frenreisz Carl - vocals, Fender bass , sopranoand tenor saxophone
Laux Joseph - Ludwig-drums
Presser Gábor - vocals, Hammond organ, piano. electric piano, vibraphone , marimba , voice-inductor
Adamis Ann - lyrics

 
12.07.2011 Hikoki777 | #
5 stars

Pro mě a můj okruh známých byla tato deska svého času naprostou bombou, a stejně tak i zmíněný brněnský koncert. Desku jsem si v 14letech, tedy v r. 1974 koupil na Slovensku jako originál od Hungartonu, u nás tuším vyšla až později v licenci Supraphonu a v horší kvalitě.
Byla pro mě naprosto specifickou a originální odpovědí špičkových maďarských muzikantů v čele s Gáborem Presserem na anglosaskou rockovou scénu. Chápu, že nemusí být styl hudby a maďarština všem po chuti, ale já a spousta mých známých v Brně sme na této kapele (i maďarštině)vyloženě - jak se dneska říká- ujížděli.
V kontextu maďarské i tehdejší východoevropské hudební scény jde o mimořádnou nahrávku-pro mě jednoznačně číslo 1.
O významu kapely svědčí skutečnost , že byla jako jediná kontinentální kapela pozvána na ´Great Western Express Festival´, konaný v r. 1972 v anglickém Lincolnu, kde vystupovala po boku kapel jako např. Genesis, the Beach Boys, Joe Cockera, the Faces a dalších. Samotná deska, v pořadí druhá,byla nahrána v Londýně.
A poznámka nakonec této mirecenze: deska obsahuje jednu z nejkrásnějších rokových balad´Azt hittem´, kterou napsali Tamás Barta a Gábor Presser.

reagovat

pito63 @ 12.07.2011 17:12:32
Musím sa priznať, že hudobné Maďarsko je pre mňa obrovská neznáma, jedinou výnimku je skupina Omega. V muzike nemám žiadny problém s akýmkoľvek jazykom. Verím, že niekedy príde chuť a ja si vychutnám tvorbu Locomotiv GT zo 70. rokov.
Hikoki777, vďaka za recenziu!

Hikoki777 @ 12.07.2011 18:26:16
Byla ta spíš taková impulzivní a ´ješitná ´reakce na ty 2 body a recenzi/nerecenzi od P.Gratiase. Prostě tahle deska patří do mého zlatého fondu a nenechám si na ni sáhnout. Však to všichni tady na fóru znáte.
Nevím, kdybych se s Ringasd el magad setkal dneska, jak by na mě působila, jsem prostě už navždy zaujatý. Pro mě je tahle deska vyjímečná právě svou jinakostí, občas zvláštní ´ulítlostí´, ale současně naprostou skladatelsko-aranžersko-muzikantskou suverenitou, kterou ještě podtrhuje na tu dobu velmi dynamický zvuk nahrávky. Každá skladba je jiná. Žánrová pestrost se vine od lyrických balad,quasi-country legrácky,přes klasické, precizně zahrané a gradující blues (Lincoln Festival Blues)se saxofonovým sólem, hardrockové pecky, až po, pro tuto desku naprosto charakteristické,ale těžko popsatelné a kompozičně originální rockové ´úlety´s charakteristickým podpisem v 70 letech zřejmě nejvýznamnějšího rockového skladatele a klávesisty Gábora Pressera. Byl to právě on (tak trochu maďarský Marián Varga),kdo po dvouletém působení v kapele Omega, pro kterou složil na 3.desce z r.1968 první původní skladby (např.legendární ˇ "Gyöngyhajú lány", u nás ´Dívku s perlami ve vlasech´), v r. 1970 z Omegy odešel a založil LGT.
Ať tak, či tak, LGT a Omega byly ( podle mého názoru pouze počátkem 70 let) dvě nevýznamnější progresivně rokové formace od našich jižních sousedů . Paradoxně, nebýt komunistické ´konsolidace´, tak jsme asi nikdy tuhletu muziku nepoznali,což by byla, dle mého názoru a názoru mnoha mých vrstevníků velká škoda. Taková ironie dějin.

PaloM @ 12.07.2011 18:50:49
Piťo, to sa dá napraviť, mám vo flac a ape.
Hikoki777: recenzia spolu s poznámkou je presne to, ako to bolo. Dali sa na Slovensku kúpiť LP Hungaroton, dokonca aj v severnejších mestách (samozrejme, najviac sa predávali na južnom Slovensku). Prvú maďarskú LP som mal Omega 6, zvukovo veľmi dobrá, ale výlisok mal tvar taniera, čiže stred preliačený. Omegu 7 som mal možnosť počúvať na kvalitnej aparatúre v tej dobe a zvukom som bol ohromený, podobne neskoôr s Omega 8.
Platne Locomotiv GT sme vtedy nemali, veľmi obľúbené platne boli Illés a Hungary.

pito63 @ 12.07.2011 18:55:53
Paľo, Tvoju ponuku vítam a určite mám záujem. Ak si nájdeš voľný čas, budem veľmi rád. Ďakujem!

Jarda P @ 13.07.2011 06:13:44
Pro mě představují první 2 alba LGT to nejlepší z maďarského rocku 70. let. Až poté následuje Omega a Skorpió. Navíc jejich koncert v Opavě v mých 15 letech mě fascinoval a ovlivnil na celý život. I když tehdy hráli především věci z jejich trojky Bumm, koncert byl vynikající a výkon Tamáse Bárty byl pro mě zjevením (hlavně mě ohromila jejich verze skladby Chicago od CSN&Y). Po jeho odchodu z LGT jsem viděl LGT ještě asi 2x, ale to už byla jiná muzika, která už mě nebrala. Navíc kytarista Karácsony byl o 3 třídy níže. Škoda Bártovy emigrace do USA, kde skončil s kulkou v hlavě. Myslím, že v Maďarsku by ještě mnoho dokázal. Co se týče maďarštiny, mi naopak vyhovuje a musím se přiznat, že jsem si třeba dodnes nezvykl na anglické verze Omegy. Naopak němčinu jsem v hudbě nikdy nepřijal.
Jelikož jsem ze severní Moravy, Polsko bylo v dobách temna taky velkým zdrojem skvělé muziky, takže Breakout (později Nalepa), Niemen atd. zaujímají přední místa v mé sbírce.

Hikoki777 @ 13.07.2011 07:56:30
Jardo,naprostý souhlas. Bumm už je slabší a další vývoj s personálními změnami a změnou hudební orientace mě postupně přestal zajímat.

b.wolf @ 30.07.2011 15:55:13
Tak to je super! Maďarská klasika Locomotiv GT- na maďarských skupinách ujíždím dodnes-nedávno jsem dokoupil nové album Karthago, samozřejmě Omega, P. Box, LocoGT a z nových Wisdom. Díky za recenci.

Zdeněk @ 06.04.2016 15:37:29
Určitě nejlepší album Locomotiv GT.

11.07.2011 Petr Gratias | #
2 stars

Nejsem orientován na maďarskou variantu hardrocku, takže také nebudu objektivní ve svých úsudcích...
Možná bych ale mohl připojit pár vzpomínek. Bylo to na jaře 1973 a v Brně na Stadionu měla vystoupit tato slavná maďarská hardrocková kapela. Celé hudební Brno se na tuto událost nesmírně těšilo. Od vystoupení amerických Beach Boys v květnu 1969 za Zimním stadioně do jihomoravské metropole nezavítala žádná zahraniční kapela, proto byla netrpělivost a očekávání všech rockerů dostatečně vybičována...
Rok 1973 jak známo byl v Británii vrcholem hardrockové vlny a proto maďarský derivát téhle hudby svým nasměrováním se trefil do obecného vkusu.
Koncert Locomotiv GT naplnil beznadějně předimenzovaný sál lidmi. Kytarista Barta, bubeník Laux, klávesový hráč Presser (jméno baskytaristy mi bohužel vypadlo) byly těžké vlasaté máničky, vedle nichž československé decimované rockové hvězdy svými zastřiženými účesy (např. Olympic) vypadaly zcela nepatřičně. Na pódiu bylo vidět aparaturu Marshall, elektrické piano Fender-Rhodes, varhany Hammond L100... Jejich výkon byl výtečný, nicméně jsem se nemohl smířit se zpívanou maďarštinou. Tenhle ugrofinský jazyk zněl ve zpívaném přednesu příšerně.. ty jejich koncovky yééé, yóóó mě bránily su tuto hudbu koupit a doma ji poslouchat.
Dokázali do jejich hudby dostat sice nějakou tu jejich uherskou melodiku, ale na druhé straně vliv Deep Purple, Uriah Heep, Led Zeppelin... byl velmi čitelný. Jistě, vybírat jsme si tehdy nemohli a tak ta představa, že ve spřáteleném Maďarsku (taky Varšavská smlouva a socialismus, Husák a Kádár) to bylo všechno těžko pochopitelné... Jak to že v Maďarsku máničky a absolutní rock ANO a v Československu NE.
Vsadil jsem se tam s kamarády, že v Brně budou jednou vystupovat Deep Purple a pak poznáme, kdo jsou kováři a kdo kovaříčci. Všichni se mně smáli, že jsem se zbláznil. Psal se rok 1973, takže to byla hodně bláznivá vize. Nicméně: nakonec jsem sázku vyhrál. Trvalo to ale 36 let, kdy v Brně Deep Purple vystoupili. (Sice už bez Blackmorea a bez Lorda), ale byli to Deep Purple.
Když jsem potom v osmdesátých letech začal jezdit doi Budapešti na zahraniční kapely, tak mnohé maďarské hardrockové skupiny přežívaly a vystupovaly jako předskokani, bylo to dost hrůzné...
Brichta a podobně rockeři se ale Locomotiv GT, Omegou a Illés zaklínají, že pro ně byli velkou inspirací. Já to tak neviděl.
Mě bylo vždycky bližší Polsko. Slovanská identita a srozumitelný jazyk zněl v podání zpěváků zajímavě a myslím, že i polská scéna byla pro mě přitažlivější a rozmanitější, ať už byla lemována jmény Czeslaw Niemen, Breakout, Czerwono Cziarni, SBB, Krzak, Maryla Rodowicz (začátky), Ossian, Jan Urbaniak a Urszula Dudziak... Tadeusz Nalepa, Jan Bledowski...
Je ale pravda, že pokud měl mít za železnou oponou směrem na východ hardrock někde zelenou, tak to bylo v Maďarsku!
reagovat

luk63 @ 12.07.2011 04:06:41
Tohle že má být recenze na LP Ringasd el magad? Petře, jsem zklamán, o desce ani slovo! Tuhle svou výpověď jsi asi měl vložit někam jinam, popř. založit nové vlákno. Čemu jsi vlastně dal dvě hvězdičky? Albu nebo koncertu LGT v Brně? Zpívané maďarštině nebo maďarské scéně jako celku?

PaloM @ 12.07.2011 05:02:44
Mám podobný názor na poľské príbuzenstvo a vrúcnejší vzťah k poľskému rocku. Ale objektívne treba povedať, že pre mňa a kamarátov, Slováčiská ako repa, boli maďarské rockové bandy taká istá exotika ako britské a americké. V 70. rokoch. Mám radšej Omegu, no prvé 4 LP/CD Locomotiv GT majú kvalitu hodnú 4 - 5 hviezd. Tento album je konkrétne jeden z naj. Od polovice 70.-tych šli dole vodou, plávali do stredného prúdu a redli a redli.

Petr Gratias @ 13.07.2011 13:19:23
Zdravím, pánové...
asi jsem udělal chybu a měl jsem svoje postřehy vložit do diskusního tématu.
To jsem poněkud podcenil.
Ty dvě hvězdičky samozřejmě nemají co společného s hodnocením konkrétního alba.
Díky za pochopení a SORRY!



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
Hikoki777
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
Zdeněk
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 1x
Petr Gratias
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0508 s.