Focus - Moving Waves (1971)
Reakce na recenzi:
Mr.Black - @ 25.01.2013
Je podivuhodné, že se nikdo neodvážil hodnotit druhé album Focus, které považuji za opravdový bonbónek mezi alby, která vznikla v sedmdesátých létech na Starém kontinentu.
Začnu tím, že obal desky mi přijde naprosto otřesný a odpudivý. Nebojím se říci, že to jeden z nejhnusnějších obalů, co jsem kdy viděl.
Naštěstí o obsahu této desky mohu říci přesný opak.
Úvodní vypalovačka "HOCUS POCUS" je neskutečná. Nic podobného jsem nikdy neslyšel, je to exhibice čisté energie, nadhledu, muzikantské sehranosti a pohody, které dokáží hýbat skálami. Myslím, že nikdo nebude pochybovat o tom, že tato skladba je Focusovským trademarkem a hitem č.1. A bude také asi tím prvním, co si při zmínce o kapele vybavíte. Americká singlová verze "Hocus Pocus" je kratší a mnohem rychlejší a agresivnější, přesto dávám přednost verzi na albu. "Daidada daidada daidada daidada daidada daidada da papá!!!!!!!" Fenomenální.
Druhá, instrumentální skladbička "LE CLOCHARD" přináší sympatické uklidnění ve "španělském" kytarovém stylu a meditativním klávesovém podloží. Moc sympatické dílko.
Druhá instrumentálka "JANIS" pokračuje klidně a přináší silné, až romantické melodie jako stvořené pro... no vy víte co. :o)
První text se objevuje v eponymní skladbě "MOVING WAVES", kde je van Leerův zpěv doprovázen pouze klavírem. Opět milá věc. Člověk si až říká, proč se na deskách Focus více nezpívá...
"FOCUS II" je samosebou opět instrumentální, tentokrát častěji mění tempo a graduje až k závěrečné třiadvacetiminutovce.
"ERUPTION" je adaptací opery Jacopa Periho "Euridice" a je předkládá nám vlastně takovou instrumentální rockovou minioperu, pokud to vůbec v tomto spojení lze říci. Je zde nepřeberné množství nápadů, nálad a melodií, které by v pohodě vystačily na jedno celé progrockové album.
Jsem uchvácen, položen na lopatky a nucen toto album poslouchat znovu a znovu. S obalem bezpečně uklizeným v šuplíku.
Nemohu hodnotit jinak.