Muse - Origin of Symmetry (2001)
Reakce na recenzi:
Ojinek - @ 23.08.2011
Docela nechápu a zároveň chápu masový zájem o tuto kapelu. Tato kapela má instrumentálně dobré pasáže, ale také pasáže, kde to instrumentálním uměním moc neoplývá, a nebo se jednotlivé nástroje dost ztrácí (hlavně refrény mnoha skladeb, kde se mlátí do kytary a staví se jen na zpěvové melodii).
Já, jakožto posluchač klasického 70s progrocku, na této kapele vidím zajímavé hlavně to, že vnesla prvky tohoto stylu do moderního komerčního stylu - alternative (indie) rocku (což považuji za masově nejrozšířenější rock této doby, který já osobně moc nemusím).
V druhé a třetí skladbě mě přestal bavit ten klavír, protože se neustále hrály v různých formách stupnice, které se učí v prvním ročníku na ZUŠ (to ale lze vidět i u známých kytaristů této doby). Ale to je jen taková vsuvka o vsuvkách.
Skladbu Plug in Baby jsem slyšel už dříve a považuji ji za nejznámější z alba – ano, také mě velice zaujala zpěvová melodie a kytarové intro (právě tyto faktory ji činí mainstreamově úspěšnou), ale instrumenty v refrénu jsou typicky alternative rockové, kdy se mlátí do kytary a do toho zpívá chytlavá melodie. To stejné ve skladbě Citizen Erased, která přichází hned potom.
Co ale chci pochválit ze všeho nejvíc, tak to je velice působivý a živý vokální projev zpěváka Matta Bellamyho.
Jako nejzajímavější a nejlepší skladby tohoto alba považuji New Born a Dark Shines. Tyto skladby si s chutí poslechnu znovu. Také cover Feeling Good je dost povedený.
Tomuto albu dám tři hvězdičky. Jestli je tohle jedno z vrcholových děl moderního progressive rocku (post-progressive rocku), tak se tím akorát prohlubuje moje nechuť k vývinu hudebních žánrů. Na tuto kapelu bych se ale rád podíval naživo kvůli pódiovým efektům.