Flower Kings, The - The Sum Of No Evil (2007)

Reakce na recenzi:

horyna - 5 stars @ 28.05.2016

Tato deska byla jednou z prvních ochutnávek z početného katalogu květinových králů a nutno podotknout, že se ona kapela během krátké doby vypracovala mezi naprostou špičku progresivně zaměřeného hudebního spektra. Okamžitý úspěch alba byl přesto postupně zastíněn ještě kvalitnějšími výtvory této hudební party. Mohu prohlásit, že prvotní dobu bylo album spíše upozaděno a jeho růst byl v mých očích velice pozvolný, strmější nástup začal až později, kdy deska začínala být prověřena častým opakováným poslechem. Když kouknu na zdejěí stařičkou renecnzi, i některé další na ostatních webech, nemohu se zbavit pocitu, že na spoustu fans tato deska působí, jakýmsi unaveným dojmem a ztrátou inspirace. Možná že i na mne mělo toto album podobný dopad, dnes mohu směle říci a jsem za to nesmírně rád (jelikož tato parta svou ucelenou diskografií zásobuje mou emoční hladinu dostatečnou silou), že pravý opak zdá se mi býti pravdou. Svěží kompozice, fůra nápadů, kreativitě se meze nekladou, vývoj v rámci svého stylu, Zoltan Csórsz opět kouzlí své jazzové parády a Ulf Wallander i Hasse Bruniusson jsou stále součástí týmu.

S příchodem prvních dvou skladeb jsem měl vždy velký problém, orientace byla spíš než nesnadná, často zmatečná a duch F. K. nedýchal tak jak jsem si představovol, jak jsem ale psal výše, chce to čas a soustředění, chuť přijít tomuto řemeslu, dané etapě na kloub. Samozřejmostí musí býti vložený čas a ta správná objevitelská chuť si takto aranžované dílo užít.

Hammond zahajující třináct minut One More Time- poklidné záležitosti s malebně čitelnou basou a "tikající" kytarovou prací, ve společnosti další nástrojové složky pak vytváří podhoubí pro Hasseho melodický vokál.
Opravdovou lahůdkou je členitá mohutná kompozice Love Is The Only Answer- v klasivckém stylu kapely, prošpikováná častými změnami temp, nálad i nástrojového odstínění, žel bohu má problém v dlouhé minutáži a tak nejde rychle do hlavy, po skutečném a intenzivním "polknutí" tohoto songu se klidně mohou objevit srovnání z dlouhometrážními kompozicemi včleněnými do art rockových dějin, ať už je to třeba Suppers Ready, Gates of Delirium nebo z vlastních řad The Truth Will Sert You Free, nemohu tudíž prohlásit, že by zmíněná suita za těmito skvosty zaostávala. Obsahuje skvěle nahuštěnou drsnou Hasseho pasáž kde se jeho vokál brodí stokou temných vzpomínek, absolutně svobodný fusion part, vložku tykající si s klasickou hudbou i saxofonovové hody.
Za naprostý vrchol alba a tvorby kapely vůbec označuji píseň Trading My Soul- díky ní jsem schopen absorbovat své pocity a přetvářet je ve velice intenzivní, na okolí nezávislé vjemi- platí za velice sugestivní perlu naplněnou oduševněle zpívajícím Roine Stoltem, Thomasovými originálními rejstříky a Hasseho vstupem do refrénu, za povšimnutí také stojí vynikající text, který vždy interperuji společně na jedné vlně s kapelou a také závěrečné dlouhé opuletní kytarové sólo.

Neříkej mi, že umírám, nemám čas na žal.
Neotevírej dveře – nech mě jít zase spát.
Jsem jen ve fázi blednutí
jsem opuštěný, prodávám svou duši.
Točím se kolem té velké černé díry.
Nebo půjčená křídla – ani maso, ani kůže.
Jsme unášeni jako pírka ve větru.


To není konec – ale cítím, že je blízko.
Jsem v limbu mezi zemí a nebem.
Odtud mohu vidět všechny vaše domy,
ale neříkejte mi, že toto je smrt.


Zdi – koberce – záclony
zatemňují místnost.
Jsem tu opuštěný bez jízdenky, ale vsadím se, že brzo odjedeme.
Jsem jen ve fázi blednutí
jsem opuštěný, prodávám svou duši.
Točím se kolem té velké černé díry.
Nebo půjčená křídla – ani maso, ani kůže.
Jsme unášeni jako pírka ve větru.


To není konec – ale cítím, že je blízko.
Jsem v limbu mezi zemí a nebem.
Odtud mohu vidět všechny vaše domy,
ale neříkejte mi, že toto je smrt.

Čtvrtá rytmicky bohatá The Sum Of No Reason- plně potvrzuje že střed alba je neobvykle vyvedený, přechází s poklidných ploch do totálního nástrojového burácení.
Bodinův a Czörsův instrumentální boj uvnitře Flight 999 Brimstone Air- se zcela vymyká intencím kapely v instrumentálním spektru. Posluchač zyvklý si užívat snových vizí a impresionistických barev převáděných do nástrojových skutečností, eruptivních improvizačních free parádiček, nebo jazzových abormalit operujících na poli naprosté svobody vyjádření, se tentokrát musí popasovat s naprosto masakrální věcí. Czörsovo víření paliček a naprostá odzbrojující technika je sama o sobě mimořádným hudebním zážitkem (perlička, postřeh- v 2 min 34 sek se tu mihne i řehtající kůň :-). Poslední Life In Motion- jen utvrzuje doměnky vytvořené poslechem díla, které si přeje posbírat další vavříny své nepopiratelné hodnoty.

Šmakózní záležitost, vysoce vymazlená, jak já si u toho nutuji :-)


 


Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0396 s.