Progres 2 - Dialog s vesmírem (1980)
Reakce na recenzi:
mct - @ 03.03.2005
"...Vzdálených světů hlas/ z radarů volá nás/ volá nás/ sluncí stín/ Ikarův já jsem syn..." slova Země 2055, která se ozvou po instrumentálce V zajetí počítačů.
Vydání tohoto projektu provázela hromada potíží, z původně naplánovaného dvojalba vzniklo nakonec 1x LP (s poznámkou: "Průřez rockovou operou"), 1x SP a 1x EP, bez jakéhokoliv zmínky, kam která skladba patří, nad to na SP je duplicitně Píseň o jablku (v mírně pozměněné verzi, ale hlavní důvod těch kosmetických úprav je jen to, aby se tam skladba vešla). Proč tam nedali tehdy v Pantonu něco jiného, netuším. Ne, že bych měla něco proti této písničce, ale podle mě zbytečně zabrala místo, které mohla zaujmout jiná nevydaná skladba z projektu. Opět ta naše česká cesta.
Přesto v této kategorii album u nás nemá srovnatelnou konkurenci, i toto torzo původního Dialogu bylo podle mě lepší a propracovanější, textově i hudebně, než např. konkurenční olympické Prázdniny na Zemi. Nad to Dialog měl úspěch i bez všeho toho (pseudo)ekologického humbuku, který provázel Prázdniny.
V polovině 90. let se mi podařilo v jednom výprodeji objevit kazetu s live verzí Dialogu, a tak lze srovnávat a zároveň litovat, že Dialog nevyšel jako 2LP, protože přece jen kvalita té vlastně amatérské nahrávky není bůhvíjaká. Jde hlavně o to, že je to záznam z premiéry, a myslím, že zajímavější by byl záznam z doby, kdy už se vše "usadilo". Tady přece jen je na některých místech znát, že členové skupiny měli určité problémy s předvedením toho, co předvést chtěli. Nemluvě o tom, že studiová nahrávka je vždycky o něčem jiném než koncert, dá se tam pohrát s detaily, které na koncertě nevyniknou.
Na osudu Dialogu lze ilustrovat, jak obtížné bylo vytvořit koncipované album v českých podmínkách. Lidí, kteří do vzniku alba zasahovali, byla celá řada. Nejprve tedy zkrácení, výběr těch "zásadnějších" skladeb, a pak samozřejmě následovaly tahanice o texty, nejzásadněji se dotkly dvou skladeb. Ve skladbě Planeta Hieronyma Bosche II cenzuru textu Progres 2 obešli vynecháním souhlásek v tom původním, tak se dozvíme jen "...áe á á/ á éo eoi..." (= "...vládne nám král/ má jméno Heroin..."), a tak podobně. Podle mě je to svým způsobem geniální a vzniklý song mi připadá ohromně zajímavý. Pravda je, že ještě zajímavější by byl jako bonus k té verzi s původním textem. Moře suchou nohou přešel jsem je nahrané jako Tisíce mých očí (s textem Vl. Čorta, jinak všechny texty Dialogu napsal Oskar Man). Řekněme, že i text TMO se povedl a do kontextu alba celkem zapadne. Ovšem to, že skladba Muzeum planety Země, která patří mezi Planeta Hieronyma Bosche II a Tisíce mých očí, je na singlu, to se teda moc nepovedlo. Asi proto se to na obalu (obalech) nepíše, že by vydavatelství mělo obavy, aby jim to rozlícení fanoušci neomlátili o hlavu...
A vůbec by mě zajímalo, když už se nepodařilo vydat Dialog jako celek, čím vlastně vadily skladby Velká noc, Hlasy stínů, Sen o modré planetě, Vesmírný kolotoč či Jízdní dráhy? Vždyť o jejich textech lze říci slovy klasika že "to není nic proti ničemu", hudebně nejde o žádné výstřelky, je to "jen" součást celku, tak proč nebyly třeba někdy později taky vydány na nějaké EP či SP?!
Panton & spol by za tohle album měli dostat mínus 20 bodů, ale vydavatele tady nehodnotíme (Myšlenkové pochody lidí, kteří z propracovaného konceptu vytvořili takovýto trhanec, by ale stály za psychologickou studii).
5 bodů znamená vlastně "koupit", nad čímž jsem poněkud v rozpacích. Studiová verze na CD, i když poněkud utajeně, v limitované sérii v r. 1993 vyšla (snad i s bonusem Planeta Hieronyma Bosche II s původním textem), ale zkuste si album koupit dnes. Schválně si v nějakém českém internetovém hudebním obchodě zadejte heslo Progres 2, a vypadne vám tak leda Mozek...