Recenze

Rush / Clockworks Angels (2012)
Dlouhých 5 let nechali kanadští progresivní rockeři čekat tábor svých příznivců na nové, studiové album
(poslední Snakes & Arrows vyšlo v roce 2007).
Před dvěma lety vypustili návnadu v podobě singlové dvojice Caravan a BU2B, letos v květnu nádavkem ještě třetí singl Headlong Flight.
Album dostalo název Clockwork Angels a po menších rošádách s konečnou podobou bookletu, přistálo ve spřízněných přehrávačích v první polovině června.
Námětově zůstali Rush věrni vědecké fantastice a v celkem 12 skladbách připravili průřez sci-fi novelou Kevina J. Andersona, pojednávající o osudech a putování mladého muže futuristickým světem, ovládaným přísným a důsledným Hodinářem. Spisovateli Andersonovi výrazně pomáhal textař, bubeník kapely a velký fanda fantastiky Neil Peart. Knižní podoba Clockwork Angels by měla vyjít do konce roku 2012.
Už tři dříve vypuštěné singly naznačily, jakými cestičkami se bude nové album ubírat. Úvodní Caravan i následující BU2B jsou hutné a řádně přitvrzené songy (zvláště druhá jmenovaná je opravdu slušně našlapaná). Obě písně již téměř 2 roky kolují mezi posluchači a tak jejich příznivému vyznění jistě přispívá i delší naposlouchanost. Více než slibný úvod.
Následující, titulní Clockwork Angels, pokračuje v hutnějším trendu z úvodu, je však navíc rozmanitější a umně střídá tvrdší a rychlejší pasáže s mírně odlehčenějšími. Společně s BU2B, pro mne, jeden ze tří vrcholů alba.
S dalšími písněmi však přichází obávaný problém, který u alb Rush pociťuji již od roku 1996 (album Test For Echo) - částečná jednotvárnost a snadná zaměnitelnost písní. Skladby The Anarchist a Carnies si jsou velmi podobné, bez výraznějšího melodického motivu, navíc ve velmi podobném tempu. Už se mi několikrát stalo, že v domnění poslechu The Anarchist jsem pohlédl na display CD přehrávače a tam již nějakou dobu kralovala Carnies. Ani po opakovaných posleších se mi, z těchto dvou skladeb, nevybavuje nic, co bych si zapamatoval.
Podobný problém mohl nastat i Halo Effect a Seven Cities Of Gold. Naštěstí je Halo Effect tempově odlehčenější, kratší věc, kde se poprvé objevují smyčcové podkresy (nevím, zda skutečné, nebo studiově vytvořené). Díky tomu působí skladba celkem originálně. Seven Cities Of Gold disponuje solidní melodií a zpěvným refrénem a nakukující šeď a nuda tak nedostaly příliš prostoru.
Osmá The Wreckers opět lehce přitvrdí, ale spolu s The Anarchist a Carnies, je to z mého pohledu nejméně povedený přírůstek alba, zejména pro absenci zapamatovatelné melodie, nebo překvepivějších hudebních postupů. Naštěstí přichází třetí vrchol desky a to singlová Headlong Flight. Skladba už úvodním, hravým motivem navozuje situaci, kdy k Vám přijde na kávu Váš velmi dobrý známý, kterého rádi vidíte a s chutí posloucháte.
Časté střídání tempa, výtečné nasazení i řádná hutnost zde přinášejí své ovoce. Za pozornost stojí i vokální výkon Geddyho Lee, šplhající se v závěru do zajímavých výšek (o jeho hlas jsem měl, po poslechu loňských živáků Time Machine 2011 : Live In Cleveland a Moving Pictures Live, velké obavy i pochyby). Naštěstí nejenom v Headlong Flight, ale na celé desce je jeho výkon bezproblémový.
BU2B2 je kraťoučký, odlehčený experiment, výrazně ozdobený zvukem smyčců. Wish Them Well začíná pekným kytarovým riffem a po celou dobu si dopřává slušnou dávku tvrdosti a v refrénu i výrazné melodičnosti a zpěvnosti. Závěrečná The Garden je velmi uklidňující skladba, opět s výraznou podporou orchestrálního zvuku a (zejména v nižších polohách) s velmi kvalitním a procítěným zpěvem.
Album naplnilo mé očekávání více, než minulé Snakes & Arrows a já jsem s jeho konečnou podobou spokojen. Nadšení, provázející starší alba Rush ze 70. a 80. let, se však zatím neprojevilo a výrazný podíl na tom má výše zmíněná trojice skladeb The Anarchist, Carnies a The Wreckers, na nichž jsem nenašel nic zajímavého a originálního.
František Kovářík (alias profesor Hrbolek z Marečku podejte mi pero) by to, svým roztřeseným hlasem, shrnul ve třech lakonických větách : nu, potěšili jste mně. A i já Vás potěším. Za čtyři.
» ostatní recenze alba Rush - Clockworks Angels
» popis a diskografie skupiny Rush