Recenze

Weather Report / Night Passage (1980)
Po hodně experimentálních a alternativních začátcích v rámci žánru fusion music a po řadě personálních změn na rytmických postech sklouzla hudba tohoto významného tělesa s LP Black Market do více středněproudé polohy, i když svou kvalitou nadále převyšovala snad všechny kapely podobného zaměření. Nasměrování k širšímu publiku se projevilo i na zařazení některých skladeb do vysílacích frekvencí rádií. Asi nejznámější z nich je Birdland z alba Heavy Weather (1977), které vyšlo i v supraphonské licenci u nás.
Noční pasáž pokračuje v nastoleném trendu, což já vidím spíše na škodu věci. Navíc trochu trpí nedostatkem čímkoliv výjimečných skladeb, což toto dílo přibližuje, i přes vynikající individuální výkony, více k průměru. Naprosto nudné a zbytečné jsou pro mě "Dream Clock", "Forlorn" a nemusím ani "Three Views of a Secre". Za tím si stojím i po mnoha letech a mnoha posleších.
Ale je tu i druhá strana mince, a tou je zbytek alba, který s přibývajícím věkem a počtem přehrání dozrává. A tak v příjemném kontrastu k výše uvedeným zbytečnostem tu máme titulní "Night Passage", svižné "Port of Entry" (tady se Pastorius fakt vyřádil) a "Rockin' in Rhythm", místy trochu free "Fast City" a závěrečnou desetiminutovou, pomalu nabírající na obrátkách, kompozici "Madagaskar". Ty situaci určitě zachraňují, i když o nějakém novátorství nemůže být řeč. I tak můj celkový dojem upravují na 3,5. Vzhledem k lepším včerejškům Zawinulova comba jsem nejdřích chtěl zaokrouhlit dolů, ale pak jsem si to rozmyslel.
» ostatní recenze alba Weather Report - Night Passage
» popis a diskografie skupiny Weather Report