Recenze

Rush / Moving Pictures (1981)
Pevně věřím tomu, že kdyby se uskutečnila anketa skalních a dlouholetých fanoušků těchto torontských mistrů, ve které by měli jmenovat tři nejoblíbenější desky svých ikon, právě tohle album by figurovalo ve výčtu mnoha z nich.
Jeho komplexnost a nadčasovost je obdivuhodná, zde neni slabé skladby či místa pro jakousi výplň, vše je promyšlemo do posledního detailu.
Zvukový kabát pocházející od dvorního producenta Terryho Browna, snad nikdy nebyl dokonalejší, vyvážeností a entuziasmem hledí jasně vstřít novým zítřkům, není však poddajný době jež právě přichází a tento jev má nespornou váhu na dílo které se stane učebnicí žánru.
Tom Sawyer- jeden z největších skvostů desky(dokonce i hitů), nám pánové servírují hned na začátek, hlavní dějovou osou jsou vesmírné klávesy, značně čitelná basa a rovné bicí, skladba má kultivovanou space atmosféru a její ne až tak složitý děj se rychle vrývá do paměti.
Red Barchetta- akustiky jakoby otevírají knihu, do níž pánové píší zlatým písmem svými nástroji, její rytmické cítění je fantastické, tempo se po čase dostává do vyšších obrátek, vše diriguje Geddy Lee (jehož hlasový projev se z vyšších poloh které využíval v sedmdesátých letech, přetavil do umírněnějších) svou dokonalou prací na baskytaru, spojenou s mistrně zvládnutou precizní hrou Neila Pearta, vytváří tak prvavé aroma pro Rush samotné.
YYZ- instrumentální kus nemající obdoby, je zde vměstnáno vše co jen charakterizuje hudbu kanaďanů od jejich počátků, její pojetí je hodno následování, zde se nachází ale něco navíc, něco co činí přidanou hodnotu této písně, snad zdravý exhibicionismus každého zůčastněného, snad místy jazzový rytmus a další vychytávky naroubované na něj, posluchač cítí především Geddyho baskytaru, orientálně znějící kytarové sólo, úchvatně hravé bicí jednoho z největších bubeníků planety, které to vše pohání s buldočí vervou.
Limelight- vnímám jako spíše pohodovějšího zástupce mezi ostatními, Alex svými melodiemi vytváří nakažlivě pozitivní atmosféru, často přebíhá do akustických poloh a dává nám tak čas i prostor odpočinout si a snít
The Camera Eye- temnota vesmírných dálav, mistrný kytarový riff, živelnost a časté tempové změny, oduševnělý vokální projev, kouzelná linka klasické kytary, základní vlastosti hodnotící tento 11-minutový obelisk, nejen tato charakteristika z ní činí pro mnohé, mne nevyjímaje, jeden z vrcholů tohoto díla.
Witch hunt- stačí zavřít oči a s příchodem intra se rázem ocitáme ve Španělsku na jednom z mnoha středověkých inkvizičních procesů s čarodějnicemi, děsivý duch této písně prostupuje celým jejím obsahem a vytváří tak jednu z nejvíce neobvyklých kompozic vůbec.
Vital signs- reggae styl, jazzová basa, rytmické poryvy akustických kytar a bohaté bicí tvoří to správné podhoubí pro nejoriginálnější věc zde zastoupenou a uzavírá tak album, kde nejen ona nemůže posluchače nebavit.
Dovolím si vyřknout smělé tvrzení:
Žádná jiná kapela se nedokáže pochlubit během "tolik diskutovaných a mnohými nenáviděných" 80-let tak vyrovnanou diskografií!!!
Dle mého názoru její invenčně nejzdařilejší a nejzajímavější díla vydala právě v této etapě, jistě mnozí namítnou že třeba 2112- která ji vykopla do hvězdných výšin, nebo revoluční Counterparts vyšly v jiném období a budou to hodnotit zcela po právu, rozhodně to nehodlám vyvracet, pro mě ale to nejlepší stvořila kapela právě v této etapě, takhle to prostě vnímám já.
Osobně velice těžko se mi určují nejoblíběnější desky Rush, jelikož tato kapela patří do (osobní) svaté trojice již dlouhá léta a její status je zcela nezpochybnitelný a dávno daný. Jsem pevně přesvědčen, že první by se u mne umístili Power Windows a jako druhá by to byla právě tato deska, ale třetí prostě dosadit nedokážu, náladou a momentálním rozpoložením se to často mění, byli by to snad- signály, Hold Your Fire, Roll the Bones, nebo Counterparts, opravdu nedokážu se rozhodnout. To je ale nakonec okrajové, důležité přece je, že byli stvořeny pro ty, jež jejich hudbu milují.
A tak tedy pánové posluchači / recenzenti, dokážete určit vaše tři oblíbená alba pánů profesorů ze země javorového listu???
» ostatní recenze alba Rush - Moving Pictures
» popis a diskografie skupiny Rush