Recenze
Landberk / Lonely Land (1992)
Okolnosti vzniku nahrávky Lonely Land jsou trošku obestřeny rouškou tajemství, proto omluvte lehkou fabulaci z mé strany.
Pravděpodobně kapele po poslechu jejich prvotiny nabídla US firma The Laser´s Edge opětovné vydání materiálu z Riktigt Äkta, ale s podmínkou, že bude nazpíván anglicky.
Skupina dle mého tedy ve studiu nahrála anglický zpěv a nějaké dohrávky, většinou použila již zaznamenaný materiál a přibalila jinou cover verzi –
song No More White Horses od britské prog rockové kapely T2, která ji vydala již v roce 1970.
Mimochodem, tato píseň se hodí svým vyzněním k ostatním písním mnohem lépe, než vyřazená Tillbaka, která se hudebním stylem od ostatních kompozic poněkud lišila. Titulní skladba Lonely Land (v originále Undrar om ni ser) nabobtnala z 8 na 10 minut. Bylo tam totiž implementováno jakési sólo na sitár, což nepovažuji za právě šťastný krok u kapely, která byla prezentována v hudebním tisku tím, že čerpá z kořenů severské lidové hudby. Pravděpodobně chtěli v USA jednodušší sólo nahradit nějakým etno prvkem a zda to bude znít švédsky či jako z Pakistánu, to Američan nerozezná :-)
Studiové pásy byly odeslány do USA, kde na výsledný zvuk dohlédl věhlasný zvukový inženýr Bob Katz, který se do té doby specializoval z velké části na ortodoxní audiofilní nahrávky . Záznam na přejmenovaném albu Lonely Land projasnil, kapánek vytáhnul a nahaloval zpěv, došlo i k zpřeházení pořadí skladeb.
Anglická verze trošku ztratila tu exotiku a kouzlo zpěvného švédského jazyka, temné proudy severské atmosféry byly kapánek upozadněny ve prospěch rockové přímočarosti.
Nelekejte se však, tyto rozdíly jsou jen kosmetického charakteru. Rád si poslechnu obě verze.
» ostatní recenze alba Landberk - Lonely Land
» popis a diskografie skupiny Landberk