Citron - Plni energie (1986)
01 Ocelové srdce
02 Rock, rock, rock
03 Věčný cizinec
04 Vzpomínky
05 Nechoď dál
06 Už víme svý
07 Dej mi s tím pokoj
08 Zahradní slavnost
09 Plni energie
10 Všední, nevšední
Obsazení:
Stanislav Hranický – zpěv
Jaroslav Bartoň – kytara
Jindřich Kvita – kytara
Václav Vlasák – baskytara
Radim Pařízek - bicí
Ta smutná událost s úmrtím Stanislava Hranického mě přiměla připomenout si co to byl Citron - album Plni Energie byla snad v tehdejším Československu první heavy metalová náhrávka na LP a dlužno říci, že to podle toho také vypadá, pánové v Mozarteu neměli o nahrávání heavy metalu ani páru, kde by jí také vzali. Na té desce je všechno špatně, k uzoufání nudné skladby (pořád se mi zdálo, že si mi točí pomalu gramofon) se vlečou bez šťávy, otočit desku a přinutit se pustit ještě druhou stranu dalo hodně přemáhání. Jestli byli chlapci ještě doma "plni energie", cestou do Prahy ji někde ztratili. Trapné texty navíc sráží přepečlivě spisovné koncovky, nezazní tu ani jediné trochu hrubší slovo, to mi k heavy metalu vůbec nesedí, ale možná to jinak v komunistickém studiu nešlo. Pánové hudební režiséři, co jste to tam vlastně (dokonce ve třech !) hudebně režírovali ? Snad aby ty tři "akordy" šly ve správném pořadí. Vyhlašuju soutěž pro všímavé: kdo najde v tom nudném bouchání Radima Pařízka nějaký zajímavý moment/nápad/přechod dejte vědět, dostanete bod. Na obalu nechybí dobové povinné heavy metalové atributy - pečlivě zaříznuté pruhované elasťáčky, potítka, čelenky, sem tam cvoček. Zdání tvrdosti to ale nevyvolá, spíš úsměv. Celý projekt na mně vždycky působil tak, že bolševik dal mladým jednu oficiální tvrdší kapelu, aby se neřeklo, že jim nedopřeje trochu tý kultúry. A aby to bylo federálně vyrovnané, u sousedů zase máme ve flotile povolených umělců krojovanou trojku Tublatanka, ta snad byla o chlup méně trapná než Citron. Ať dělám co dělám, nedokážu najít nic, za co by se dala udělit byť jediná hvězda. A kdo se mi chce po internetu vysmát do očí, klidně může, desky Citronu doma mám a dokonce i tu Tublatanku, bůhví jestli jsme na ně tenkrát nestáli frontu.
reagovat
PaloM @ 09.04.2013 09:28:19
Obyčajne na kapely, ktoré nepoznám alebo nepočúvam, nereagujem.
Nepochopil som tvoj zámer a nedá mi nespýtať sa, ako si to myslel.
Má to byť pocta zomrelému hudobníkovi, či kopanec do mŕtvoly ?
PaloM @ 09.04.2013 09:42:45
Ešte som našiel info, možno to fanúšikom niečo hovorí. "Nejslavnějšího alba Plni energie se prodalo přes půl miliónu nosičů." >> odkaz
Petr_70 @ 09.04.2013 11:33:20
Souvislosti spojené s okolnostmi a dobou vzniku tohoto alba mám ještě docela dobře v živé paměti... Vzpomínám si, že vydání alba bylo spojeno s velkým očekáváním, kdy jsme se jako dospívající mládež vezli na vlně tzv. "Acceptománie", pod vlivem v té době veleúspěšné západoněmecké skupiny, ke které byli "Citróni" pro mne dost nepochopitelně přirovnáváni...
S lecčím, co píšeš v recenzi se dá více či méně souhlasit.. přesto si myslím, že nedát tomuto albu žádnou star je poněkud nespravedlivé. Alespoň za snahu bych ty dvě dal...
Mirek Kostlivý @ 09.04.2013 11:33:59
Hold nám jde Murphy po zvuku, to je fakt těžký. On mi ale zkritizoval i první nahrávky Captaina Beefhearta, tak by mu tuhle trochu nespravedlivou kritiku odpustil :-). Ale je fakt, že z téhle desky jsem taky nadšený nebyl, i když aspoň jednu hvězdičku bych jí asi dal. Určitě ale kapela udělala ve své tvorbě krok zpět. Když jsem ji viděl koncem 70. let, jak bravurně válela cover verze Free (tam ale ještě Hranický nezpíval), tak tohle byla opravdová bída.
murphy @ 09.04.2013 12:42:55
To hodnocení alba nemá samozřejmě nic společného s úmrtím Stanislava Hranického, kopat do mrtvoly bych si nedovolil, on určitě uměl zpívat, já nikoliv. Prodej nosičů bych nepřeceňoval, Kabát se určitě prodává výborně a svedčí to o čem ?
PaloM @ 09.04.2013 14:30:31
OK, to akceptujem. Zo samotnej recenzie mi nebolo jasné.
Cossack @ 09.04.2013 14:32:45
I já bych tam ty tři (až tři a půl) hvězdy s klidem dal. A to mě taky album, hlavně jeho zvuk, po vyjití dost zklamalo. Ale několik pěkných skladeb se tam najde a naživo to většinou taková hrůza nebyla (nebo jsem měl štěstí na koncerty).
S náznakem tvrzení, že Radim Pařízek byl (je) z pr…ele bubenik, naprosto souhlasím; asi proto byl kapelníkem (ti za totáče mívali nějaký příplatek za funkci zvanou „umělecký vedoucí”), jinak by si moc nevydělal.
Zpěv Stanislava Hranického byl pro mě vždycky největším plusem celé kapely, když ho pak nahradil Ladislav Křížek, nepotěšilo mě to (ač byl asi lepším vokalistou).
Ta deska má něco do sebe (včera jsem ji poslouchal po více než čtvrt století a líbila se mi o dost víc než tehdy), lepší věci měli Citroni (v té době) ale na singlech (a to i po zvukové stránce).
Jinak jsem měl vždycky radši (zpočátku) amatérské či poloprofesionální skupiny, hlavně Kern, Titanic, Krabat (pak přeměněný na Maxon) a Vítkovo kvarteto; ovšem těm v té době oficiální nahrávky nevycházely.
murphy @ 09.04.2013 20:10:03
No jasně Vítkovci, to je ale úplně jiná liga, tam je humor, nadhled, trochu jinej pohled na svět. Srovnání Hranický vs. Křížek je taky daný, protivně nesestřelitelné působení Křížka v komerčním showbyznysu nesnesu, Hranický měl opravdu zajímavej hlas, ječáky Křížek a Bílá bohužel válcujou všechno.
b.wolf @ 10.04.2013 08:58:00
Fakt je, že naživo ty songy zněly úplně jinak, než ne LP, kde byl totálně zmršený zvuk. Od Citronů poslouchám tohle album a Vypusťte psy, které nevím proč, se furt nějak opomíjí. A hlavně - jako zpěváka beru pouze S. Hranického, uječeného Křížka jsem nikdy nemusel. Je škoda, že Standa odešel tak brzo ... a pokud jde o hodnocení, pro nás to byla tehdy bomba, to jako bez řečí. Za 27 let to pochopitelně někteří slyší a vidí jinak, pro mě bude Citron pořád 5/5, stejně jako tehdy skvělý Kern a Titanic.
martin69 @ 23.04.2013 10:58:55
Nejdříve se mi nechtělo reagovat. Ale nakonec mi to nedá.
Přívlastek první heavy metalové album, Citronu, právem patří. Je tu, ale otázka. Jak je to možné? V té době na naší scéně byli mnohem lepší kapely, Vitacit, Arakain, Kern... Jenomže neměli průměrného bubeníka a zároveň člena vládnoucí strany. Proto je také Citron jedinou kapelou, která vydala dvě alba, v časech totalitního režimu.
Je smutné, že se dnes kapela opěvuje, až nehorázným způsobem. Bez konkurence, to je celkem jednoduché být první.
murphy @ 23.04.2013 11:14:10
Martin: právě mě úplně nejvíc dorazil jejich text k Zahradní slavnosti, o protekci, o známostech, ale jak jinak se tahle kapela dostala do Mozartea když ne přes tlačenku ?
martin69 @ 23.04.2013 11:26:28
murphy : asi tak. Pařízek, byl myslím jediný angažovaný metalista na světě. V tom má asi Citron, další prvenství....
Jejich obrovskou výhodou bylo, že u nás byl hlad po téhle hudbě. A nikdo myslím, ani nevěděl. Jak to opravdu je. Také jsem to samozřejmně nevěděl. I když mi to vrtalo v hlavě, jak se jim to povedlo. Ale, přiznávám, že tohle mne teda nenapadlo.
Dočetl jsem se to v článku o Pařízkově rozjezdu tv.
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x