Panzerpappa - Astromalist (2012)
1. Bati La Takton! (5:34)
2. Anomia (4:13)
3. Femtende Marsj (4:03)
4. Ugler i Moseboka (7:37)
5. Satam (7:41)
6. Astromalist (5:05)
7. Knute pa Traden (9:14)
Total time: 43:27
Obsazení:
Steinar Børve - Saxophone, Akai EWI, Keyboards, Percussion and Programming
Trond Gjellum - Drums, Percussion, Korg Kaossilator, Tronofon, Synth effects and programming
Anders Kristian Krabberød - Bass Guitars, percussion and additional piano (7)
Jarle G. Storløkken - Electric and Acoustic Guitars, Percussion and additional drums (4)
Additional Musicians:
Michel Berckmans - bassoon and English Horn on 6
Ketil Vestrum Einarsen - Flute on 4
Hans-Petter Alfredsen - additional keyboards on 5
Ola Lindh - Xylophone and Vibraphone (2,3,6)
Thomas Nilsson - Cello (2)
Eivind Hasle Amundsen - Violin (2)
Hannah Bartram - Viola 2)
Udi Koomran - Additional Noises (5)
Kapela Panzerpappa je skutečným chameleonem na rockové hudební scéně – v jedné písni dokáže sloučit několik stylů do chutné, mnohdy i melodické směsi, ale nikdy si nemůžete být zcela přesně jisti, co přijde za okamžik.
Nejlepší cestou jak podobnou muziku vstřebat, je vybodnout se na nějaké analýzu a nechat ji prostě jen tak plynout. Jak se tu již u minulé mé recenze někdo zmínil, každá deska kapely je trochu jiná. Přesto se pohybuje v předem narýsovaném mantinelu žánrů prog rocku, RIO, špetky Canterbury stylu a vážné muziky. Jen procentuální poměr zastoupení jednotlivých ingrediencí se desku od desky (rovněž někdy i píseň od písně) proměňuje.
Norští Panzerpappa jsou dle mého na progresivní rockové scéně poměrně svěžím větrem. Hodnocené album Astromalist vznikalo s rozvahou a pozvolna během tří let (2009-11), poté byly v roce následujícím jednotlivé nahrávky smíchány a mastrovány zvukovým inženýrem Udim Koomranem, který je velkým fanouškem podobných kapel (pracoval mj.i se Soft Machine nebo Gong). Jeho oddanost náročnější muzice je natolik silná, že práci odvedl bez nároku na honorář. Přesto však vytvořil naprosto špičkový zvuk, který roste spolu s kvalitou audio řetězce. Na celkovém projevu Panzerpappa má lví podíl, do nahrávek vpravil i různé elektronické zvuky, nebo třeba úryvky záznamu rozhlasových zpráv z teroristického útoku na palubě letadla Pan Am 103 nad skotským Lockerbie (skladba Femtende Marsj).
Krátce k obsahu alba :
Bati La Takton! – tak, jako na ostatních albech, poklidnější, až jazzový rozjezd, posléze si říkáte : poslouchám fusion s prvky RIO nebo avantgardní rock s prvky jazzu :-) ?
Anomia – taková poloimprovizační, (více navozující pocit poslechu komorního kvarteta) ale velmi příjemná jednohubka se saxofonem, cellem a xylofonem pro chvíle, kdy se po ránu ještě zcela nerozednilo, nostalgicky koukáte z okna a venku prší…
Femtende Marsj – zde do toho hudebnící řádně hrábli, nervní zkreslené kytary krouží nad hlavou posluchače jako dravci, v pozadí syčí mellotron nad komplikovanými rytmy, napětí umocňují útržky rozhlasových zpráv z leteckého neštěstí v mezihře – jako kdyby jamovali King Krimson s Voivod! Tuto skladbu bych si klidně dokázal představit v mnohem delším provedení.
Po předchozí náročné skladbě přichází zklidnění v podobě Ugler i Moseboka, která se pozvolně rozvíjí do šíře v poklidném jazz rockovém duchu. O pozornost si skladba razantně řekne na konci druhé třetiny nervními rockovými kytarovými výpady….
Satam – vesmírný avantgardní prog rock s výraznou rytmikou – další temný song alba - totožná melodie opět variuje v různých skupenstvích a tvarech, na vznešenosti skladbě přidávají různé použité dechové nástroje.
Od titulní Astromalist snížení tepové frekvence nečekejte, ač to v úvodu skladby vypadá nadějně :-) Fagot tu ovládá host Michel Berckmans z Univers Zero.
Knute Pa Traden – pokud trochu kopnete krumpáčem, tak kousek pod povrchem narazíte na pokroucené lidové melodie v rytmu tanga..
Závěrem : velmi barevné album a příjemné osvěžení od kapely, která záměrně narušuje stereotypy výše zmíněných žánrů. Důkaz, že na kvalitní desky lze narazit i v současném miléniu…
reagovat
Mayak @ 14.05.2019 15:42:20
... výborná recenzia, Jirko. Úprimne ďakujem.
Pod druhý odstavec sa úplne podpisujem aj ja a skutočne poklona Tebe, že o jednotlivých kompozíciách takejto nie ľahko verbálne popísateľnej hudby dokážeš napísať trefné prímery a prirovnania.
Proste palec hore (a na pravej aj ľavej ruke súčasne) ...
chimp.charlie @ 16.05.2019 18:33:42
Jirko, Ty se systematicky staráš o mé celoživotní vzdělávání – obvykle napíšeš o něčem, co vůbec neznám, a to tak poutavě, že si to při nejbližší příležitosti musím vyhledat a poslechnout. Samozřejmě ne vždy uvíznu drápkem, ale vždycky je to přinejmenším zajímavá hudba a času u ní stráveného jsem ještě nikdy nelitoval. Díky za inspirativní recenze!
jirka 7200 @ 17.05.2019 05:13:48
to chimp.charlie : jsem rád, že považuješ mnou recenzovaná alba za zajímavá. Vždy jsem měl rád spolky, které se snaží jít svou vlastní cestou. Dnes jich už moc není, nebo je obtížné si k nim najít cestu, protože je mediálně nikdo netlačí do středu pozornosti. Naštěstí tu máme Progboard, kde se můžeme podělit o své zážitky z poslechu něčeho zajímavého a najít mnoho nepoznaného, což se i mě mnohokrát stalo....
Mayak @ 17.05.2019 08:22:18
... "Dnešní hudba je prázdá a nudná.... " napísal jeden občasný miestny prispievateľ pod recenziu BGA, predpokladám že v mojom veku (mám po 60.-ke a výsostne s ním nesúhlasím, aj keď rešpektujem jeho subjektívny názor).
Vďaka takýmto recenziám na NOVÉ a majoritnou verejnosťou nepoznané kapely si myslím, že sa proste mýli, je to len a len o osobnom prístupe, chuti objavovať a neuzatvárať sa (len) v nostalgickom, staromilskom kruhu. Všetko je to o našom vlastnom nastavení aj vo vzťahu k fenoménu Hudba ...
PaloM @ 17.05.2019 08:45:07
Presne, súhlasím. V žiadnom storočí, desaťročí, v žiadnom roku hudba nebola a nie je prázdna, ani nudná.
Pred cca 5 rokmi som skúšal Panzerpappa, no príliš ma nezaujali. A teraz ma ale dostali s CD Summarisk Suite. Tak som si našiel na otestovanie posledné 3 CD.
- hodnoceno 0x
- hodnoceno 0x