Lang, Yogi - No Decoder (2010)
1. Can't Reach You (2:20)
2. Sacrifice (9:30)
3. Our World Has Changed (5:26)
4. Sail Away (5:16)
5. Our Modern World (2:58)
6. No Decoder (5:30)
7. Alison (3:48)
8. A Million Miles Away (8:08)
9. Say Goodbye (4:40)
10. Sensvalue (4:57)
11. A Better Place for Me (3:40)
Total time 56:13
Obsazení:
Yogi Lang - zpěv, kytara, klávesy
Torsten Weber - kytary
Guy Pratt - baskytara
Manni Muller - bicí
Carmen Maier - perkuse
Hosté:
Dominique Leonetti - zpěv (7)
Hubert Trenkwalder - akordeon (7)
Ferdinand Settele - saxofon (4)
Anne de Wolff - housle (9)
Kalle Wallner - akustická kytara (4)
Ian Salmon - hlas (8)

Album No Decoder německého multiinstrumentalisty a člena skupiny RPWL Yogiho Langa bylo pro mne na jednu stanu velmi milým překvapením, na stranu druhou však také jakýmsi podnětem k tomu, abych snad začala věřit, že už současným kapelám a interpretům nezbývá nic jiného, než „recyklovat“ nápady jiných a vsázet tak na léty prověřené – a mnohy bohužel i provařené – postupy. Naštěstí se mi tato myšlenka v hlavě dlouho neudržela a já jsem se opět mohla soustředit jen a pouze na poslech příjemné Langovy hudby.
Přestože by mnozí mohli namítat, že skladby nejsou příliš provázané, já mám za to, že se jedná o koncepční album. Textové sdělení nezůstává hudbě nic dlužno a ačkoli je v naprosté většině vlastně vyznáním nějaké ženě (a ponechme stranou, jestli je skutečná či ne), vystihuje strasti dnešního materialistického světa v té nejpřirozenější a lidsky nejpříjemnější podobě. Yogi Lang se nedrží ohraných klišé, ale vytváří si vlastní cestu, vlastní pohled na svět, který formuluje do jednoduchých veršů. Je to nenáročné, ale je to tak mile nepředstírané, že se tomu nedá neuvěřit. A to prosím i v „dnešním moderním světě pro šťastlivce“.
Co se čistě hudební stránky týče, nelze si nevšimnout inspirace u starších ostrovních kolegů – u Pink Floyd. Lang se očividně velmi rád vrací k cestičkám, které si vyšlapal už u RPWL. Nejen že disponuje velice podobným hlasovým projevem jako David Gilmour, ale on snad cítí hudbu úplně stejně. Kytarové party jako by nahrál sám mistr (a to při vší úctě k němu), klávesové stopy, které jako by z oka vypadly těm na skladbách z alba The Division Bell, volnější tempo a jemné detaily – různé zvuky a „šumy“ v pozadí... Zkrátka a dobře, jako celek je No Decoder vlastně takovou odpovědí na období Pink Floyd bez Rogera Waterse. Odpovědí, která velmi věrně rozvíjí Gilmourův osobitý rukopis. Nápadně se tedy podobá oběma deskám, které tato legenda nahrála ve svých posledních letech – A Momentary Lapse of Reason a The Division Bell. Zejména tedy druhému jmenovanému.
Ze skladeb nejvíce vyčnívá devítiminutová Sacrifice, která hned po atmosférické introdukci v režii skladbičky Can't Reach You rozvíří vody a nutí posluchače se pohodlně usadit, aby v žádném případě nevypínal hudební přehrávač. Neřekla bych, že je vlezlá, je ale neskutečně melodická, což z ní dělá jasný „hit“ na albu – moment, který si každý zapamatuje. A to i přes jeho stopáž. Tu melodii není možné zapomenout.
Poté už se těžko vybírá další nejsilnější moment, protože zde nenajdete skladbu, která by vás urazila – každá má něco do sebe. Pokud není člověk vyloženě odpůrcem různých interpretů, kteří se až okatě přibližují svým vzorům, bude se mu líbit celá deska. Celkově totiž působí velice klidným a vyrovnaným dojmem. Yogi Lang se v podstatě trefil do černého. I přes tu zmíněnou podobu s Pink Floyd (a vlastně i pozdější sólovou tvorbou Davida Gilmoura) deska zní pořád tak nějak nenuceně, přirozeně. Nikoho neurazí, ale někoho zcela určitě nadchne – tím jsem si jistá.
Abych to uvedla úplně na pravou míru, jeden malinký zvrat na No Decoder najdeme. Předposlední skladba Sensvalue přeci jen vybočuje z řady „gilmourovských“ kompozicí a servíruje nám kvalitní promyšlený progrock. Trošku celkový dojem ruší, přestože se jedná o kvalitní skladbu. V posledním zářezu A Better Place for Me se totiž opět musíme ponořit do náladových, barevných a, přiznejme si, mnohem stravitelnější ploch plných emocí, jaké jsme doposud na albu slyšeli.
Hodnocení je pro mě vskutku z nouze ctnost. S velikým sebezapřením bych dala čtyři hvězdičky, takže s trochu menším sebezapřením dávám pěkné tři.
Yogimu se jeho první sólové album povedlo i nepovedlo, záleží jen na úhlu vašeho pohledu. Musím přiznat, že i mně tím trochu zamotal hlavu. Na závěr bych ale ráda vyzdvihla grafickou stránku alba, které se skutečně nedá nic vytknout. Přesně koresponduje s textovým sdělením, a to nejen samotný digipack, ale i vskutku netradičně pojatý booklet.
reagovat
PavolS @ 28.08.2013 11:04:27
Kristína: pekná recenzia.
Iba drobné upresnenie: Jogi Lang nie je v žiadnom prípade "někdejší" člen RPWL. Skupina je stále plne fungujúca a Jogi je jej pevným pilerom. V septembri vydávajú DVD z koncertov "Beyond Man and Time" a koncertujú po Nemecku.
Kristýna @ 29.08.2013 17:11:06
Takové chyby úplně kazí celý dojem... Díky za upřesnění.
Progjar @ 29.08.2013 20:19:03
Kristýna nič si z toho nerob. Odo mňa máš veľký obdiv a ešte väčšie ďakujem za perfektný tip. Zatiaľ z netu ale je to krásna hudba.
peelie @ 30.08.2013 09:52:44
vynikajúca recenzia.Podľa mňa, keby Kristýna žila v 70-tych rokoch, tak ju okamžite berú do časopisu Melodie.
Mohyla @ 30.08.2013 10:47:53
Kristýna, nechceš z tej recenzie vyhodiť to slovko:
"někdejšího "a bude po ptákach?
Zdeněk @ 30.08.2013 13:35:49
Po přečtení této recenye jsem si album vyhledal
na youtube. Spousta skupin se inspiruje svými
slavnějšími kolegy ale tohle je přímo děsná kopie
Pink Floyd . Předpokládám, že vyvolám nesouhlas
ale tak maximálně za 2 hvězdy.
Kristýna @ 30.08.2013 15:53:51
Děkuji za reakce. :-)
Mohyla: Asi by to bylo nejlepší.
Zdeněk: Za kopii by se to označit dalo, ovšem dát ji ještě přívlastek "děsná"? Podle mě je to rozhodně příjemná hudba s kvalitními texty a dobře vyvedeným aranžmá. Už sama Langova skupina RPWL trochu nezdravě evokuje Pink Floyd, ale to nic nemění na tom, že hudba samotná (a o tu tady přeci jde) je kvalitní. Stačí si pustit "moderní" retro kapely typu Rival Sons, Orchid, atp. Těm by se toho dalo vyčítat mnohem více.
Nezdá se mi, že by zrovna toto album bylo nějakou plytkou neo-progovou záležitostí. Je to pěkné pokračování Divizního zvonu a možná i gilmourovského On an Island. Myslím si, že tři hvězdičky plně odpovídají kvalitě. :-)
Mohyla @ 30.08.2013 15:57:11
A je to, recenzia je už ako malina!
Kristýna @ 30.08.2013 16:00:41
Díky!
Zdeněk @ 30.08.2013 16:18:13
Tak tedy jinak - podtrhuji slovo KOPIE, slyšel jsem už pár alb, kde jsou floydovské názvuky, nic proti tomu , ba naopak , většinou to uvedenou hudbu obohacovalo. Tady jde ovšem , dle mého názoru, o kopii na hraně kýče.
alienshore @ 30.08.2013 18:16:39
takýto typ kritiky sa mi páči, je to konštruktívne poňaté a v budúcnosti si album určite popočúvam aj ja ....
zdenek2512 @ 31.08.2013 02:55:27
Poslechl jsem si pár ukázek na YT a při No Decoder slyším Shine on you crazy diamond a při Can't reach you / Sacrifice zase něco z Gilmoura. Dávám za pravdu jmenovci ta deska se možná dobře poslouchá, ale nestojí za nic. Nejen, že bych si ji nekoupil, nestojí ani za stažení. Nic to nemění na tom že to Kristýnka pěkně napsala.
Progjar @ 26.09.2013 19:51:04
Nesúhlasím s názormi o "desnej" kópii. Kristýna to povedala veľmi pekne, je to vlastne pokračovanie práce Pink Floyd a Gilmoura. Pink Floyd už zrejme neurobí nič nové a David tiež nehýri aktivitou. Roger nevydal rockové albumu neskutočných 21 rokov. Ja som vďačný za každý takýto počin, principiálne neočakávam od každej novej nahrávky kohokoľvek automaticky geniálne dielo. Kvalita musí byť a v tomto prípade aj je. To je môj názor, akceptujem aj názory ostatných. Ešte raz poďakovanie Kristýne.
zdenek2512 @ 27.09.2013 05:02:38
Ono kopirovani a pokracovani je veliky rozdil. Neco podobneho byl nemecky projekt Kingdome Come, tady se jednalo o Led Zeppelin. Ja osobne jako pokracovani odkazu Pink Floyd vidim britske Legendary Pink Dots.





