Rage Against The Machine - Rage Against The Machine (1992)

Tracklist:
1. „Bombtrack“ 4:05
2. „Killing in the Name“ 5:14
3. „Take the Power Back“ 5:37
4. „Settle for Nothing“ 4:48
5. „Bullet in the Head“ 5:09
6. „Know Your Enemy“ 4:55
7. „Wake Up“ 6:04
8. „Fistful of Steel“ 5:31
9. „Township Rebellion“ 5:24
10. „Freedom“



Obsazení:

Zack de la Rocha – zpěv
Tim Commerford – baskytara
Brad Wilk – bicí
Tom Morello – kytara

 
05.09.2017 jirka 7200 | #
4 stars

Spíše náhodou se mi dostala do rukou dvoudisková edice upomínající na dvacetileté výročí vydání této desky.

Ač se kapelou produkovaný hardcore rap metal na zdejším fóru netěší kdoví jakému zájmu a pozornosti, nelze této jejich první desce upřít progresivní, novátorský a stylotvorný statut, neboť s takovou intenzitou podobnou muziku v té době nikdo nehrál. Před nimi si v podstatě skloubení rapu, funky a tvrdých stylu dovolilo jen velmi málo kapel, namátkou Anthrax či Aerosmith, ale jednalo se o jednu skladbu, ne o celou desku.

Tato deska s excelentní kytarou je agresivní, plná vzteku s provokativně levicovými texty a jedna z mála vyjímek, co z si z obdobného ranku občas poslechnu. Není to jen nejznámější song Killing in the Name či Bombtrack, ale dalších 8 zářezů, co pořádně provětrají basová repra.

To však platí o původním vydání z roku 1992. Tento zvukový záznam je na daný žánr neobyčejně podařený, vždyť se také o mix postaral mistr Andy Wallace (seděl např. v režii při nahrávání slayerovského Reign in Blood) o mastering fenomenální Bob Ludwig. Nádherně dynamické album, jakých moc v tomto žánru není.

Nová výroční edice z roku 2012 obsahuje 2 CD, 2 DVD a 1 LP. Obrazovou část hodnotit nebudu, na dvou cedéčkách se nachází remaster desky a původní dema, se (jak jinak) zbytečně zvýšenou hlasitostí. Při poslechu demo záznamů si člověk uvědomí, jak je důležité mít dobrého producenta a člověka za mixem, kteří dokážou nahrávku řádně pozdvihnout a nakopnout.

Na LP je údajně zvuk ponechán neponičen.

Nejlepší nahrávka kapely, ostatní desky RATM byly jen recyklací tohoto alba.
reagovat

19.12.2013 Cossack | #
3 stars

Když jsem poprvé slyšel skladbu Killing In The Name, hodně se mi líbila a hned jsem se začal shánět po celém albu. Jeho poslech ovšem nesplnil moje očekávání… Nic lepšího jsem na debutu RAGE AGAINST THE MACHINE nenašel, co hůře, ostatní skladby mi připadaly jako „variace na stejné téma”.
Proto jsem brzy ztratil o tyto „buržoazní revolucionáře” zájem (na jedné kazetě jsem si nechal pouze „hitovou” Killing…, a i ta mě časem omrzela).

Když jsem si po čtyřech letech poslechl tehdejší novinku kapely, jen jsem se utvrdil v přesvědčení, že tohle moje krevní skupina není a nebude. Chápu, že to někomu může připadat jinak, ale pro mě šlo o „jednu píseň v mnoha obměnách”.
(Podotýkám, že levicová orientace muzikantů můj názor na hudbu nijak neovlivnila – dozvěděl jsem se o ní až podstatně později –, ačkoliv mi tak krátce po „sesazení komančů u nás” pochopitelně byla (a je) silně proti srsti.)
Raději měli dělat tu „hudební revoluci”, zmiňovanou v profilu, kterou ovšem v jejich muzice postrádám…
reagovat

hejkal @ 20.12.2013 07:20:26
Tiež mi táto skupina, v čase vydania hojne ospevovaná pubertálnymi rockermi, prišla veľmi nezáživná. Prirovnávať ju k hocičomu velikánskemu je úsmevné, ale zasa, proti gustu...

Cossack @ 20.12.2013 19:43:08
Ještě krátkou poznámku, abych vysvětlil počet hvězdiček… Uvažoval jsem o dvou, ale protože se mi Killing In The Name nějaký čas vážně dost zamlouvala, jednu jsem nakonec přidal.

alienshore @ 20.12.2013 20:34:38
nevidel by som debut Rage Against The Machine nejako tragicky, už len minimálne kvôli poctivo riffujúcej gitare Toma Morella, k hudobnej revolúcii by som to tiež určite neprirovnával, ale album má energiu a slušne šľape od začiatku až do konca, každý deň by som to síce nepočúval ale keď to znie niekde poblízku tak mi to určite nevadí ...

Cossack @ 20.12.2013 22:30:21
Já ten debut rozhodně tragicky nevidím, jen je to (podle mě) stále dokola luhovaný sáček čaje (mám rád první výluh, druhý, třetí a ty další už mi nechutnají). Ale to už se opakuji… ;-)

aselzesarp @ 25.12.2014 18:30:40
Vy tady všechno akorát zepsujete. Uvědomujete si, že ne každá kapela může hrát progresivní rock? Ono by to ani nemělo smysl. Hudba se musí vyvíjet. To, co hráli v sedmdesátých letech Genesis, bylo tenkrát nové. Proto mají Genesis tak velkou hodnotu. Kdyby dneska nějaká nová kapela hrála to, co hráli Genesis, hodnotu to bude mít nulovou, protože to nic nového nepřinese. RATM rozhodně něco nového přinesli. Převratného ne. Jenomže která kapela kromě Beatles, kteří měli to štěstí být jedněmi z prvních, přinesla něco převratného, že ano.. RATM je skvělá kapela plná skvělých muzikantů a rozhodně to není hudba pro pubertální rockery.

luk63 @ 25.12.2014 19:53:01
aselzesarp: Kapelu neznám, ale nedočetl jsem se pod touto deskou, že by ji někdo "zepsul", natož všechno. Cossack pouze napsal, proč jej moc nezaujala a co v muzice RATM postrádá. Můžeš napsat svou pochvalnou recenzi a bude to 1:1. Jo a Beatles neměli to štěstí, že by byli mezi prvními. Hudba je tu už tisíce let a Beatles jsou jen jedním článkem (talentovaným zajisté) v řetezci "hudebních vývojářů", nikoliv však pořevratným :-)

aselzesarp @ 25.12.2014 19:58:34
Beatles byli jednou z prvních rockových kapel. To zaprvé. Zadruhé ano, hudba je tu už strašně dlouho, ale v minulém století se jí věnovalo nesrovnatelně víc lidí než za celou lidskou historii předtím. Takže psát, že hudba je tu už několik tisíc let, je naprostá blbost. V tom slova smyslu, jak ji známe od dob Beatles, opravdu hudba tak dlouho neexistuje.

luk63 @ 25.12.2014 20:11:46
aselzesarp: Tvá více než odvážná tvrzení "hudba je tu už strašně dlouho, ale v minulém století se jí věnovalo nesrovnatelně víc lidí než za celou lidskou historii předtím" a "psát, že hudba je tu už několik tisíc let, je naprostá blbost" nebudu komentovat. To ostatní ti neberu, jenom já rock nevytrhuju z celku, kterému říkáme hudba. Stejně to nedělám s jazzem, klasikou a dalšími žánry. Proto to i nadále vidím jinak než ty.

aselzesarp @ 25.12.2014 20:14:27
To nejsou odvážná tvrzení. To, že se před průmyslovou revolucí živilo hudbou naprosté minimum lidí, natož aby se dochovalo víc než pár skladeb, je fakt. Stejně jako je fakt, že zdaleka nejvíc hudby vzniklo v druhé polovině dvacátého století. Kdo tohle popírá, tak absolutně nemá nějaký historický přehled.

luk63 @ 25.12.2014 20:34:02
aselzesarp: Nechtěl jsem, ale dobrá - zeptám se tedy: Kolik lidí se zabývalo hudbou v minulém století a kolik lidí se jí zabývalo v předcházejících dobách? A kolik lidí se živilo hudbou v minulém století a kolik v dobách před ním? A kolik hudby vzniklo ve druhé polovině 20. století po Kristu a kolik v dobách předchozích? Já odpovědi neznám (ty snad ano?), ale kloním se k tomu, že 20. století v tomto ohledu zbytek dějin lidstva nepřekonalo. Dochovalo se zajisté mnohem více než pár skladeb (stačí Bach, Mozart, Vivaldi a dlouhá řada dalších a jejich opusy). Navíc dějiny netvořilo pouze to, co se nám do dneška dochovalo. Je možná mnohem více toho, co se nám nedochovalo, ale to neznamená, že se to nestalo. V této debatě nehodlám pokračovat, je to marnost.

aselzesarp @ 25.12.2014 21:14:38
Ano, marnost to evidentně je. Pokud se z historie nějaká hudba nedochovala, tak to pro muzikanty dvacátého století a dneška je jako kdyby se to ani nestalo. A o tom se tu snad bavíme. O hudebním vývoji. To, jestli znám přesná čísla, což samozřejmě ne, je snad úplně jedno a není to potřeba k tomu, abych mohl říct něco, co je zcela evidentní.

yngwie3 @ 26.12.2014 09:13:07
Z čírej zvedavosti, už asi pol hodiny Rage Against The Machine - Rage Against The Machine ...

Ako hudobníci sú chalani fakt dobrí, nad všetkými vysoko čnie Tom Morello, Zack de la Rocha mi skor pripomína zablúdeného rappera, pretože spevu z jeho strany som si príliš neužil ...

Vo veku 53 a viac už asi nie som pubertálny rocker, ale aj tak mi to veľa nedalo ... Cossack má s tým čajom pravdu ...

aselzesarp @ 26.12.2014 14:39:17
Jaký má smysl věta, že nejsi pubertální rocker, a i tak ti to nic nedalo? Tady právě někdo psal, že je to hudba, co mají pubertální rockeři rádi.

Každopádně já si myslím, že tu hudbu nechápete právě kvůli věku (což není nic špatného, já taky budu jednou starý, a nebudu možná rozumět novější hudbě). Prostě je to modernější než progrock. Je to hudební vývoj.

Jinak ke zbytku - jasně, Morello je z nich nejlepší. Však je to taky naprostá legenda. Ale ani bubeník a basák se nemusí za nic stydět. A zpěvák.. Nedokážu si představit, že by k tomu klasický zpěv seděl víc než tohle. Plus ta energie, co do toho dává, ta zloba.. Něco neskutečného.

A psát tu něco o tom, že furt vaří z toho samého - to třeba Genesis taky. Jo, vy si to nepřipustíte, protože je milujete. Což já sice taky, ale na rozdíl od vás jsem sám k sobě upřímný.

EasyRocker @ 26.12.2014 14:54:51
Na hudbě je krásné to, že se to tu kvůli ní klidně zhádá i na vánoční svátky. Takovou má moc!

aselzesarp @ 26.12.2014 15:17:08
Tak já se nehádám, jenom prostě nerozumím tomu, jak něco tak originálního a hlavně tak energického může být zhodnoceno tak průměrně. Hudba má mít především duši. Není to jenom o kombinaci tónů, o matematice. A této hudbě snad duši nikdo upřít nemůže. To je tak upřímná tvorba, že jsem nic podobného ještě neviděl.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 3x
kaktus, jirka 7200, ripo
3 hvězdičky - hodnoceno 1x
Cossack
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0479 s.