Ray Bob - Initiation Of A Mystic (1970)
01. (Girl With the) Cameo Ring (3:55)
02. Live Today (3:32)
03. City of Toys (3:33)
04. Green Green (Big Big River) (3:16)
05. Smog Song (5:20)
06. Resurrection (4:00)
07. Money Tree (3:40)
08. Personal Movie (2:58)
09. Woman of the Highlands (4:15)
10. Right Relations (3:30)
11. Islands (Poem) (2:10)
Obsazení:
Bob Ray: vocals, guitar
Jim Gordon: drums, percussion
Jim Horn: flute, saxophone
Larry Knechtel: guitars, piano
Joe Osborn: bass
Hal Blaine: drums
Úvodní GIRL WITH A CAMEO RING se rozjede v naléhavém vypravěčství, podkresleném zvonivou akustickou kytarou a ornamentální flétnou v náladě i měnících se strukturách melodie, upomínající na hravou hudbu v té době aktivního Incredible String Bandu. Písničkář, rocker, bluesman, folkař? Asi se vzpírá zařazení do stylové škatulky. Následná LIVE TODAY se noří v duchu předchozí skladby hlouběji do tajuplné duchovní atmosféry, kterou předznamenává už název alba. Z pozadí zaznívají nenápadné zvonky a citlivá smyčco-dechové aranžmá. Malebný refrén s dojemným sloganem „we want to live ..“ činí ze skladby asi nejhitovější píseň alba.
CITY OF TOYS pokračuje v nastolené náladě alba, jen kytary přitvrdily a flétna zdatně sekunduje hlasu s určitým soulovým napětím. Poklidnější, skoro pastorální náladu přinese následná GREEN GREEN, která jen nastoluje otázku, proč se zpěvák s tak působivou barvou a čistotou hlasu nastal hvězdou. Ale asi o to nestál. Ostřejší SMOG SONG předestírá působivým přednesem něco závažného, podtrženého útržkovitým saxofonem, který v refrénech vystřídá hravá flétna. Kdesi v pozadí jako by v pomalejších partiích vystrkovaly růžky keltské folkové kořeny, dokud opět nazaúpí saxofon. Na desce je obdivuhodné, že si při jednotné náladě udržuje pestrost a rozhodně nesklouzne k jednotvárnosti. A že jazzový čertík je stále pod povrchem přítomen.
RESSURECTION je křehká melodická nádhera, přednesená cituplným krásným hlasem, plným zaujetí a spirituality, jedna z nejmocnějších věcí na albu. Rozjímavá balada nikam nespěchá, nikam nežene a ničím není hnána, jen tak posluchače kolébá na vlnách. Jednoduchý klavírní doprovod celou skladbu jakoby zvedá do snových výšin, a nese v sobě podobnou vznešenost jako Lennonův klavír na Imagine (vydaném o rok později). Tyto desky mají podle mne hodně společných jmenovatelů. I to, že výběr muzikantů je opravdu špičkový, a někteří opravdu s Lennonem hráli.
MONEY TREE je expresivně pojatá píseň šlapající usilovně na jazzovém riffu s odvázaným saxofonem, občas upomínající opět svou proklamativností a monotónním refrénem na sólového Lennona ranného a středního období. Osvěžující skladba, přinášející do alba vzruch.
PERSONAL MOVIE a WOMAN OF THE HIGHLANDS opět dokazují, že autor je tvůrce velkých a zcela neotřelých melodií. Druhá skladba nese silný melodramatický náboj a zpěvák se jí zmocňuje s lehkostí a soulovou úpěnlivostí zároveň. Je nesporně mistr hlasových poloh, a jeho zpěv je naprosto přirozený. RIGHT RELATION je zřejmě spíše nějakou intimní výpovědí, hra světla a stínu, za kterou by se nemusel stydět Roy Harper. Je to dokonce nějaký živý záznam. ISLANDS (POEM) je závěrečná recitace básně, ukončující elegantně toto album vznosných a jemně vrstvených, příjemných nálad.
Prvotina,a zároveň poslední album, to se snad občas děje. Že jde současné o hudební skvost, to už je rarita. Ale že tato nádhera upadne v zapomnění, to je snad nějaká osudová zlomyslnost. Protože tohle je a mělo by být pětihvězdičkové album.
Na závěr musím připomenout, že ačkoliv album nebude asi snadno dostupné, pod jménem Bob Ray – Initiation of a Mystic jej ve formátu mp3 lze najít na serveru Uložto. Pochopitelně jde o přepis z LP desky. Podle posledních informací vyšla deska na CD až v roce 2012 a nabízí ji Amazon za 16 doláčů.
reagovat
Gattolino @ 24.05.2023 23:32:14
Může se zdát divné, že po 8 letech komentuji svou vlastní recku, ale znovu jsem to album poslouchal a mrzí mne, že tak geniální album prakticky upadlo v zapomnění. Takže toto je pokus oživit případný zájem o tento totálně zapomenutý klenot.
Judith @ 25.05.2023 13:28:21
Vůbec to není divné - že se album po mnoha letech člověku pořád líbí, je zpráva hodná zaznamenání! Díky za tip i výstižnou recenzi. Už podle ní jsem tušila, že úplně můj šálek Ray Bob nebude, ale poslechla jsem si ho s chutí. Hudebně a zvlášť pěvecky je album opravdu zajímavé, kdo tíhne k tomuto šedesátými lety vonícímu písničkářství, měl by vědět, že na zmíněném Uložto soubor pořád je k dispozici. Já poděkuju za Consequences (Godley and Creme) zmíněné jinde - o půlnoci jsem naznala, že zbývající hodinu a čtvrt musím nechat na jindy, ale tady se pro mě něco děje.
Gattolino @ 25.05.2023 23:40:50
Dík za zájem o mé oblíbené album. Těší mne, že si Boba ještě někdo poslechl. Mám ještě doma vinyl, z něhož jsem to digitalizoval, možná jich už moc ve světě není. Godley and Creme - Consequences je nádherné. Existuje také velmi hezký výběr, kde je písničkové album "L" a reprezentativní výběr skladeb z Consequences. Moje velmi oblíbené album s fascinujícím zvukem gizmotronu - jejich vynálezu. Písně jako "Art School Canteen", "Punchbag" nebo "Business is Business" mne dodnes nepřestaly fascinovat.
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 0x