Hrubý, Jan - Silmarillion (2004)

Tracklist:
1. Rauroské vodopády
2. Stromy Valar
3. Trpaslíci
4. Modrý Portugal
5. Noldor
6. Píseň pro muže z Númenoru
7. Dover
8. Beren a Lúthien
9. Túrin
10. Silmarillion
11. Vejdi do lesa
12. Dno pytle



Obsazení:

Kukulín:
Jan Hrubý, Jan Kolář, Ruda Hálek

Hosté: vokalistky Jana Lewitová a Kateřina Podholová, kytaristé Pavel Skála a Pavel Kučera

Texty - Patricie Frecerová

 
08.10.2019 EasyRocker | #
5 stars

Tuzemská žijící legenda, která se od 70. let účastnila nahrávání špičkových hudebních děl (namátkou Kuře v hodinkách). S dalšími hudebníky je aktivní dodnes. V 90. letech, ovlivněn silně keltskou a anglickou hudbou, dal dohromady trio Kukulín. Už sytě zelený booklet a názvy skladeb mě polily živou vodou.

Rauroské vodopády vrhají majestátní oblak dávného čarovného tajemna, ale i dynamické moderny. Z útesů strmě padající Anduina, lesy a mýtiny, které jsme loni projížděli v Irsku - dokonalé deja-vu. Stromy Valar, stvořené v dávnověku pro zemi neumírajících a Morgothem znesvěcené. Prostá krása hlasů, akustiky a houslové malby. Trpaslíci - plemeno silné a odolné jako ocel. A tak dravé a nespoutané jsou i Honzovy housle a zvonivé akustiky. Modrý Portugal nemůže být ničím jiným než pořádně našlapanou a plnotučnou lidovkou. Noldor - jsme zpět blízko po elfské vzpouře a trudného pochodu Eldar ledovým oceánem. A tak výjimečný je i Kolářův hoboj, propojený s mistrovou akustikou, mandolínou a houslemi. Dalším z vrcholů je Píseň pro muže z Númenoru - kouzelné podání, známé z desek Hacketta, snad i Anta Phillipse, s bujnými ženskými sbory. Udatný námořnický národ, sražený k zemi vlastní pýchou. Ohromující sílu má Dover. Komorní, ale i dramaticky orchestrální mistrova reflexe četných cest za kanál La Manche, kol bělostných útesů. Jsem rád, že jsem to místo už taky vícekrát projel. Největší epos Starých časů - Beren a Lúthien - dvojice osudových milenců, která prošla nástrahami Temnoty a ukradla Nepříteli nejvzácnější klenot - silmaril. Zlomkem jeho lesku jsou i ty nostalgické tři a půl minuty. Druhým zásadním eposem je Túrin - postava magická, prudká, vždycky jsem s ním cítil jakési osobní sepětí, máme toho hodně společného. Zoufalé nářky houslí, akustik a dechů jsou jako osud vyhnaného a poníženého, jenž přes kletbu nenávisti zabil draka, ale podlehl vlastnímu meči. Titulka je ohlédnutím za celým Tolkienovým eposem, vlastně i hořkou historií Starých časů. Určující je houslový vklad mistra. Naříkající akustiky jsou postaveny do výrazného kontrastu s moderními dynamickými pohyby, s mučivými zvuky kláves. Spoj nového s nánosy věků. Po hlasově výrazné a lahodné Vejdi do lesů je tu žhavé keltské finále Dno pytle - Hrubého nespoutaný smyčcový kolotoč.


Hudba, kterou běžní smrtelníci už nehrají. Má moc přenést vás na širý Beleriand Starých časů, keltské tancovačky či zakázané obřady druidů. Dnes mě naladil i výroční koncert. Hrubý je výjimečný skladatel - multiinstrumentalista, podpořený kvalitní doprovodnou kapelou i zpěvačkami. A pan profesor s dýmkou se spokojeně usmívá... Mezi 4 a 5, ale tohle je hudba pro mě - plná palba.

reagovat

Petr_70 @ 09.10.2019 07:08:19
Kdysi, před mnoha lety jsem si koupil na CD jeho "prvotinu" Cesta na severozápad. není to špatná muzika, ale zase že bych z toho byl odvázaný, to taky ne..
Další jeho vývoj šel už mimo mne, ale recenze mne zaujala, takže se k jeho dalším albovým projektům budu muset vrátit.

EasyRocker @ 09.10.2019 07:21:30
Petr: určitě to zkus. Taky neznám Honzovu diskografii nějak důkladně, ale tohle jako příznivci tvorby Tolkiena byla pro mě povinnost. Neříkám, že mě tam všechno sedí - třeba ty moderní "údery" mi do nálady titulní skladby taky moc nesedí. Ale tohle je pro speciální rozpoložení a náladu.

Petr_70 @ 09.10.2019 07:48:53
EasyRocker: Díky za reakci. Recenzi jsi napsal opravdu moc pěkně. Čtivé a poutavé... :)

EasyRocker @ 09.10.2019 08:08:45
Petr: díky moc, Tolkien je holt moje parketa:-)

ametyst @ 09.10.2019 12:37:43
Nechci tady hlásat nějaká moudra, nebo si hrát na chytrého, ale že by na Kuřeti v hodinkách hrál Jan Hrubý, o tom mi jaksi není nic známo. Honzu Hrubého jsem poprvé zaregistroval až v březnu 1976, s ETC a jeho předchozí aktivity jsou pro mne zahaleny mlžným oparem.
Každopádně na desce jeho jméno uvedeno není. Jedině že by byl součástí lesu smyčců, který se tam velmi střídmě objevuje, jinak tedy opravdu nevím.

EasyRocker @ 09.10.2019 14:03:27
Moje chybka, není tam, díky!

EasyRocker @ 09.10.2019 15:44:46
A pokud moderátoři tu závorkou odmažou, budu vděčen. Ona tam není potřeba - nahrával s Etc., Framus 5, Jazz Q, Marsyas a milionem dalších :-)

PaloM @ 11.10.2019 07:36:04
Honza Hrubý je vynikajúci! Naživo som ho videl iba s Mišíkom a ETC... Mám niekoľko CD a úplne najviac ma baví dnes už samostatne nezohnateľné "Cesta na severozápad". Recenzovaný album som nepočul. Vďaka za inšpiráciu.



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 1x
EasyRocker
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.047 s.