Thank You Scientist - Stranger Heads Prevail (2016)
01. Prologue…A Faint Applause (2:02)
02. The Somnambulist (5:32)
03. Caverns (7:06)
04. Mr. Invisible (7:35)
05. A Wolf in Cheap Clothing (6:43)
06. Blue Automatic (5:40)
07. Need More Input (7:46)
08. Rube Goldberg Variations (8:53)
09. Psychopomp (9:26)
10. The Amateur Arsonist's Handbook (6:04)
11. Epilogue...And the Clever Depart (1:06)
Total Time: 01:07:58
Obsazení:
Salvatore Marrano - Vocals
Tom Monda - Guitar
Cody McCorry - Bass
Odin Alvarez - Drums
Ben Karas- Violin
Ellis Jasenovic - Saxophone
Andrew Digrius - Trumpet
Tato parta klame tělem. Neustále ve vás vzbuzuje pocit něčeho, co nakonec nemá v úmyslu naplnit. Podsouvá vám protichůdné hudební postupy, nutí vás domýšlet nevyřčené a když tomu přijdete na kloub, za chvíli vám servíruje něco úplně jiného. Je to protipól toho, čemu se dnes říká "prog music", ona skutečně progresivní je, protože neskládá dlouhé kompozice z banálních částí, stejně tak neprokládá nudné pasáže složitými mezihrami, aby celek obstál umělecky. Thank You Scientist používají hudbu bez ohledu na cokoli. Takových kapel tu v současnosti moc není.
Poslech to není jednoduchý, musíte potlačit vlastní předsudky a představu, jak má ta vaše hudba vypadat. Pokud hledáte hudbu podle určité šablony, tedy takovou, jaký je současný prog rock (měl bych ale psát "prog" rock, protože scéna kapel, které jsou si podobné jak vejce vejci, moc progresivní není), tady ji nenajdete, tato kreativní kapela vám ji neposkytne. Thank You Scientist se vám pokoušejí nabídnout nové obzory. Je jen na vás, jestli na jejich hru přistoupíte, nebo jestli sáhnete po něčem, co máte vyzkoušené a co důvěrně znáte. Tyto kapely jsou vzácné, nekompilují do dlouhých kompozic tisíckrát omleté postupy a emocionálně vylhané sladkobolné plochy, ale snaží se hledat nové cesty. Nečekejte rockové pseudosymfonie, tahle kapela je mnohem dál a její hudební svět se odmítá ohlížet na autority.
Je neuvěřitelné, co se kapele podařilo složit a ještě to nastudovat a prezentovat. Tohle je progresivní hudba.
reagovat
northman @ 20.02.2019 05:04:44
Danny: recenze mě zaujala natolik, že jsem si toto album poslechl několikrát za sebou. Není to až tak můj šálek čaje. Místy mě to trochu nudilo, ale poslechl jsem si předchozí album, které je podle mě lepší a připadá mi pestřejší a výraznější. To použití dechů je geniální. Díky za podnět k seznámení se zajímavou kapelou.
Danny @ 20.02.2019 23:21:59
Já děkuju za důvěru. Obě alba vnímám z hlediska invence podobně, první je pestřejší, to druhé zase sevřenější. Chápu, že to není snadný poslech a je taky jasné, že to každý vnímáme trochu jinak. Pro mě je potěšitelné, že se tu a tam najde muzikantská parta, která je pracovitá, má jasnou a originální vizi a je ochotná jít do rizika tím, že nekopíruje žádné vzory a pokusí se je sama vytvořit.
jirka 7200 @ 21.02.2019 01:10:23
Kapelu jsem neznal a ty jsi napsal recenzi tak poutavě, že jsem zrovna tak, jako northman neodolal a s kapelou se seznámil, neboť ty jsi ani trochu nenastínil, kudy se muzika Thank You Scientist ubírá.
Popravdě řečeno, mě tak "progresivní" tato deska nepřipadá. Ve své mysli jsem provedl pokus. Představil jsem si, že jsem ve studiu a vymazal z nahrávky trubky a tubu, odstranil jednu jazzovou skladbu a mnoho originálního mi nezbylo. Ze 70 % by zbyl US melodický metalcore v méně konfliktní podobě, zahraný ovšem s velkou invencí.
Zmiňuju se o tom z toho důvodu, že se o podobné progresivní "post" žánry avantgardního metalu léta zajímám a mám jich dost ve své sbírce. Ať se jedná o různé math deathcore, post hardcore a všemožné i nemožné další "post" odnože.
Aby jsi mě dobře pochopil. Nijak se nesnažím snížit kvalitu TYS - jen jsem chtěl upozornit, že i v jejich hudbě vidím spoustu šablon typických pro tento žánr, obohacený jen o zajímavé aranže netypických nástrojů a vlivy jazzu, klezmeru atd.... Mají mnoho podobného s The Mars Volta, Coheed and Cambria, The Sound of Animals Fighting, Trioscapes, Rubycone, Oceanic, Future Corpse, Tangled Hair nebo Shelac.
Danny @ 21.02.2019 21:23:42
Děkuju za reakci i za inspirativní komentář. Pojal jsi to poctivě, vážím si toho a máš můj obdiv.
O podstatě muziky kapely jsem psal v recenzi na minulé album Maps of Non-Existent Places. Spojitost s kapelami, které jsi vyjmenoval, nevidím téměř žádnou, snad jen v určitém smyslu v charakteru zvuku. Thank You Scientist se odlišují zejména instrumentací, nejen aranží ve vertkálním smyslu, ale hlavně nezvyklými harmonicko-melodickým konstrukcemi s modálními postupy daleko překračujícími stylovou oblast, kterou jsi vymezil. U žádné ze jmenovaných kapel nic takového není, žádná z nich s modalitou nepracuje, pro některé z nich je to asi i nedosažitelné. S jednou výjimkou, a tou je kapela The Mars Volta. Jejich způsob výstavby skladeb je ale jiný, nevychází z multižánrového přístupu, základem je tu invenční rozvíjení a překračování témat typických pro tuto oblast. Zejména v metricko-rytmickém plánu. The Sound of Animals Fighting hodně pracují s výrazem a atmosférou, o co jsou jejich konstrukční prostředky stručnější, o to víc je v nich emocionality, z tonality ve svých riffech a postupech (na rozdíl od Thank You Scientist) nikdy nevybočují a typická je pro ně práce s drobnějšími motivy, do kterých jsou ponořeni a ze kterých tvarují prosté, ale uhrančivé hudební obrazy plné vzrušení. A co je u nich potěšitelné, stále se vyvíjejí.
U Coheed and Cambria bychom složitější harmonicko-rytmické struktury hledali asi marně, myslím, že by se do něčeho takového ani nepouštěli, reprezentují ten vstřícný proud kapel hrajících extenzivně pojatý pop metal s "moderním" zvukem, nekonfliktními melodiemi a plošnou aranží, která ze zvuku vychází. A je to právě zvuk a plošné řešení kompozic, díky kterým jsme pro tyto kapely vymysleli všechny ty nálepky "neo", "core", "prog" atd., nejsou to hudební prostředky v pravém smyslu slova. A i v tomto se Thank You Scientist od těchto kapel odlišují.
Dan Briggs a potažmo Trioscapes je kapitola sama pro sebe, tohle je fúze zcela bez hranic. Srovnání s Thank You Scientist je tady ale obtížné, pokud oba přístupy některé věci spojují (tvůrčí svoboda, ochota i odvaha hledat nové cesty, spojování nespojitelného), pak jsou také v mnohém odlišné; těžko srovnat free jazz/metal fusion a širokou fúzi, kde výsledným tvarem je píseň.
A poslední glosa a už končím. Napsal jsi, že sis modelově z nahrávek vymazal trubky a tubu atd. Skladatel Francis Poulenc složil spoustu krásné a inovativní hudby, mezi mé oblíbené skladby patří Koncert pro varhany, tympány a smyčcový orchestr. Pokud bys ze skladby odstranil varhany a tympány, celek by nedával smysl, zůstaly by ti jen absurdní plochy smyčců. Podstatou hudby je přece každá její složka, zejména, pokud je v nich ukryta stylová i tvůrčí podstata.
Děkuju za podněty k zamyšlení a omlouvám se za délku textu.
jirka 7200 @ 22.02.2019 03:55:31
Ha! Tak to jsi mě dostal :-) Nejsem schopen ti na podobně fundované úrovni odpovědět, ale dle svých možností se o to pokusím.
Rovněž si vážím tvého detailního rozboru mnou uvedených souborů. Ty jsem uvedl na první dobrou, jak se mi vybavily, co jsem naposled poslouchal. Chtěl jsem tím prezentovat názor, že existuje více kapel, které jsou zajímavé a svým způsobem invenční i mimo rámec klasického prog rocku, tak jak je tu obecně chápán. Nešlo mi tedy v první řadě vypíchnout kapely shodné.
Co se týče toho imaginárního mazání - já to slyším tak, že ty dechy u TYS nejsou v nahrávce hlavním stavebním prvkem, nýbrž jen aranžerským kořením bez kterého by skladby smysl neztratily,tudíž jejich využití nepovažuji za to zásadní, bez čeho by jejich hudba ztratila smysl.
Psal jsem však o určitých vzorcích, které jsem v jejich hudbě vypozorovat a podle kterých je posuzují. Na druhém albu se nasměrovali (či byli nasměrování) k melodickému metalcore žánru. Škatule je jim těsná a to je odlišuje od zástupu podobných kapel. Dle mého se však nejedná o nějakou nadžánrovou a neuchopitelnou záležitost.
PaloM @ 22.02.2019 09:08:39
Danny: až teraz som sa dostal k čítaniu. Vôbec ich nepoznám, no aj podľa profilu skupiny ma zaujali. Skúsim otestovať.
Ďakujem za inšpiráciu.
Danny @ 23.02.2019 21:55:37
jirka 7200: Nemám, co bych dodal, všechno podstatné už jsem napsal.
PaloM: Palo, otestuj a nespěchej. Pak si řekneme, co to s tebou udělalo.
northman @ 09.03.2019 05:30:42
Průběžně jsem si pouštěl tuhle desku i jejího staršího bratra. Zajímavá hudba, která mi čím dál více připomíná hudbu skupiny Birds & Buildings. Na hudbě Thank You Scientist mi trochu vadí zpěv, je takový pro mě nevýrazný. Rozhodně výborná hudba, díky za seznámení.
Danny @ 15.03.2019 05:43:33
Souhlasím, zpěv vnímám stejně jako ty. Nedá se mu vlastně nic vytknout, ale polohou hlasu a barvou se k muzice moc nehodí. Chtělo by to výraznější a lehce temnější hlas.
- hodnoceno 1x
- hodnoceno 0x