Swans - The Beggar (2023)

Tracklist:
A1. Paradise Is Mine
A2. The Beggar
B1.Los Angeles: City Of Death
B2. The Parasite
B3.The Memorious
C1.Michael Is Done
C2.Why Can't I Have What I Want Any Time That I Want?
C3.Unforming
D1.Ebbing
D2.No More Of ThisObsazení:

Acoustic Guitar, Lyrics By, Producer – Michael Gira
Bass Guitar, Keyboards, Vocals, Sounds – Christopher Pravdica*
Bass, Lap Steel Guitar, Keyboards, Backing Vocals, Piano – Dana Schechter
Drums, Percussion, Vibraphone, Mellotron, Keyboards, Backing Vocals – Larry Mullins
Drums, Percussion, Vocals, Piano – Phil Puleo
Guitar, Synthesizer, Sound Designer – Ben Frost
Lap Steel Guitar, Backing Vocals, Guitar – Christoph Hahn

 
22.07.2023 Judith | #
4 stars

Skladby z nového alba vznikly původně pro komorní doprovod akustické kytary (loňská limitovaná edice Is There Really A Mind?), což říká něco o jejich kompozici. Je v jádru písňová, mnohdy se drží nejprostší stavby sloka - refrén, a výraznou roli mají od počátku texty. S plným nástrojovým obsazením se nic z této prostoty a přímosti osobního sdělení neztrácí, album však získává na hloubce. 

Ta je založena především na pečlivě a vytrvale budované atmosféře. Zvukově i náladou mi album evokuje večírek na výletní lodi pořádaný pro úzkou společnost v kajutě pod čarou ponoru. Ať už tóny vyluzuje kterýkoli nástroj, nejčastěji zní jako dotek kovu o kov - nezúčastněně, stísněně a zároveň velebně. Pocitu velebnosti napomáhají doprovodné vokály, které Girův osobitý recitativ povznášejí do vyšších sfér.

Dalším podstatným rysem předložené hudby je trvání. Většina skladeb má rozsah kolem sedmi, osmi minut, z dvouhodinového alba - v podobě dostupné na streamovacích službách - pak vyčnívá bezmála třičtvrtěhodinová The Beggar Lover (Three). Zvuky se zde spíše repetitivně vrství a nabírají na intenzitě, než by přímo gradovaly, kompozice se vyznačují jistou mechaničností, což jim nijak neubírá na působivosti. 

Ze zlomků zachycených slov i celkové nálady mám dojem, jako by se Swans na novém albu loučili se životem nebo minimálně vyrovnávali s fatální ztrátou, nejspíš jde ale o obecné ladění jejich tvorby, případně ozvuky lockdownu. Jako reprezentativní ukázku bych doporučila skladbu No More of This.

Pro mě je deska velmi příjemným překvapením. Vyznívá na jednu stranu propracovaně až vytříbeně, zároveň jí nechybí syrová naléhavost a aura čehosi velmi původního, které na Swans obdivuju. 


reagovat

zdenek2512 @ 23.07.2023 12:46:55
Napsala jsi to skvěle, líp bych to určitě nezvládl. Swans mají hrát 1.11. v Praze, nevím jestli mám na ně po páté jet. Tahle deska se mi líbí, jak vyšla tak jsem si jí koupil. Mně se nejvíce líbí ta část tvorby Swans, kde účinkuje Jarboe. 

Judith @ 23.07.2023 13:16:22
Díky! O koncertu vím a silně uvažuju, ale na Swans musím mít náladu, což se nedá naplánovat do kalendáře. Včera mi album opravdu sedlo, dala jsem ho v tahu třikrát a hodně se mi líbí právě ta dlouhá skladba. Dneska má málokdo odvahu pracovat s tak rozsáhlou plochou a pozvolným účinkem.Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 0x
4 hvězdičky - hodnoceno 1x
Judith
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x
Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0454 s.