Drake, Nick - Bryter Layter (1970)

Tracklist:
All songs written by Nick Drake.

Side one
1. Introduction 1:33
2. Hazey Jane II 3:46
3. At the Chime of a City Clock 4:47
4. One of These Things First 4:52
5. Hazey Jane I 4:31

Side two
6. Bryter Layter 3:24
7. Fly 3:00
8. Poor Boy 6:09
9. Northern Sky 3:47
10. Sunday 3:42



Obsazení:

Nick Drake - vocal, accoustic guitar
Richard Thompson – lead guitar (2)
Paul Harris – piano (4)
Chris McGregor – piano (8)
Dave Pegg – bass guitar (1-3,5-10)
Ed Carter – bass (4)
Ray Warleigh – alto sax (3,8), flute (10)
Lyn Dobson – flute (6)
John Cale – viola and harpsicord (7), piano, celeste, organ (9)
Pat Arnold and Doris Troy – backing vocals (8)
Dave Mattacks – drums (1,2,4,5,10)
Mike Kowalski – drums (3,8,9)
Robert Kirby - string and brass arangements (1-3,5,10)

 
17.03.2011 Voytus | #
5 stars

Druhé album vydal Nick Drake 1. listopadu 1970. Dnes, po více než 30-ti letech od vydání je toto album vyzdvihováno do nebes jako jeho nejlepší deska.

Je podstatně optimističtější a odlehčenější než debut, nedrží se tolik folkového základu. Naopak, nabírá ještě více jazzových vlivů.
To se odrazilo i v aranžích. Hostů je více, opět z řad Fairport Convention (Dave Pegg - baskytara, Dave Mattacks - bicí, Richard Thompson - kytara), ale i úplně odjinud - Velveťák John Cale (viola, piano, celesta, cemballo), též dva pianisté, hráč na saxofon a flétnu, doprovodné zpěvačky.

Ač producent Joe Boyd chtěl Drakeovu hudbu dostat před širší publikum, sám Drake mu to nijak neusnadnil. Už jsem zmínil, že album není tak posmutnělé jako debut, to ale ještě neznamená, že by bylo o mnoho přístupnější. Drake totiž víc sází na náladu, než na chytlavé melodie a refrény. Takže album vyžaduje soustředěný poslech, pokud z něj opravdu chcete něco mít. Jinak okolo Vás během 40-ti minut doslova proteče a jeho kvality Vás zcela minou.

Na albu najdeme tři instrumentálky - úvodní introduction, pátou Bryter Layter a závěrečnou Sunday. Zpívané písně snad ani nemá cenu rozebírat jednotlivě. Všechny jsou plné křehkých, na první poslech nevýrazných melodií, jistě zaujmou obě Hazey Jane (řazené nejdříve rychlejší Part Two, pak teprve pomalá Part One), jazzová Poor Boy (výborný klavír Chrise McGregora, též vokály Pat Arnold a Doris Troy), i obě věci s Johnem Calem (Fly, Northern Sky.

Texty jako by se odvíjely od počasí, přírody a přírodních zákonů. Přírodné děje vstupují do písní zcela přirozeně a ovlivňují autorovu výpověď a cítění. Moře a obloha splývají v jedno, měsíc a hvězdy to vše pozorují. Vítr si pohrává s listím, které ještě nespadalo ze stromů. Po městě se toulá Nick Drake, lehce omámený tím vším. Materiální stránka života pro něj moc neznamená. Raději nechá své myšlenky unášet větrem do neskutečných výšin severní oblohy. Sám, nikým nerušen. 'Co se stane ráno, když je svět tak přelidněný, že se ani nemůžeš podívat z okna'. Na téhle desce hrálo moc lidí, to už příště nebude zapotřebí.
reagovat



Detail hodnocení alba (hodnoceno x)
5 hvězdiček - hodnoceno 2x
Voytus, urzug
4 hvězdičky - hodnoceno 0x
3 hvězdičky - hodnoceno 0x
2 hvězdičky - hodnoceno 0x
1 hvězdička - hodnoceno 0x
0 hvězdiček - hodnoceno 0x




Copyright © easyaspie.cz Created in 0.0379 s.